#prehrana
Znate li kako pripremiti povrće bez da izgubi hranjive karakteristike?
Trenutna je globalna preporuka za unos voća i povrća (koju je 2003. godine postavila Svjetska zdravstvena organizacija) minimalno 400 g dnevno. U međuvremenu, nacionalne smjernice predlažu da se nastoji konzumirati pet obroka povrća/mahunarki i dva obroka voća dnevno.
Način pripreme
Osim porcija, način na koji pripremate povrće također utječe na dobrobiti koje iz konzumacije proizlaze. Dok je većina voća spremna za jelo u sirovom obliku, povrće se obično treba podvrgnuti nekoj vrsti termičke obrade prije nego što stigne na vaš tanjur, što utječe na razinu hranjivih tvari i načinu na koje tijelo apsorbira te hranjive tvari. Jedna kineska studija istraživala je učinke pet metoda pripreme (petominutno kuhanje na pari, priprema u mikrovalnoj pećnici, kuhanje u vodi, pirjanje bez ili s malo ulja i prženje u ulju) na razine hranjivih tvari u brokuli.
Istraživači su otkrili da su, osim kuhanja na pari, sve metode pripreme dovele do značajnih gubitaka vitamina C i glukozinolata - spojeva povezanih sa zaštitnim učincima protiv raka. Druge studije su istraživale utjecaj pripreme na širi raspon povrća. Španjolska studija testirala je učinke različitih vrsta pripreme na antioksidativno djelovanje 20 vrsta povrća, uključujući prokulice, mahune i tikvice. Iako su postojale varijacije ovisno o vrsti povrća, rezultati su pokazali da su mikrovalna pećnica i pečenje na roštilju doveli do najmanjih gubitaka hranjivih tvari, dok su kuhanje u ekspres-loncu i obično kuhanje u vodi doveli do najvećih.
Ova kombinacija rezultata može biti zbunjujuća, ali kada se uzmu zajedno, dokazi sugeriraju da potapanje povrća u vodu nije najbolja opcija za očuvanje dragocjenih hranjivih tvari. Kuhajte na pari kako biste to izbjegli (cjedilo iznad posude s ključajućom vodom može zamijeniti kuhalo na paru).
Kao i uvijek, postoje iznimke
Karotenoidi i likopen (žuti, narančasti i crveni pigmenti s antioksidativnim učinkom, koji se nalaze u namirnicama poput bundeve i rajčice) obično su dostupniji kad se kuhaju ili pirjaju dulje vrijeme, jer kuhanje omekšava stanične stijenke, olakšavajući njihovu apsorpciju. Jedno istraživanje pokazalo je da kuhanje rajčice tijekom 30 minuta povećava razinu likopena za 35 posto.
Način na koji čuvate povrće je također važan
Studija iz 2017. pokazala je da smrznute namirnice zadržavaju više hranjivih tvari od svježih koje su čuvane u hladnjaku pet dana, piše Women's Health.
Vezane vijesti
-
Kaže se da smo ono što jedemo, pa bi bilo dobro pripaziti kako pripremate obroke ako želite energiju, idealnu liniju i dug život!
-
Sredovječni muškarci koji jedu mnogo voća i povrća mogu smanjiti izglede za kognitivne probleme u kasnijim godinama života u usporedbi s vršnjacima koji ne konzumiraju te namirnice često, pokazuje američko istraživanje.
-
Određene namirnice i prehrambene navike mogu oštetiti vaše zube. Najgore namirnice za zube su one koje su kisele i one koje se lijepe za zube. Namirnice lako mogu oštetiti zubnu caklinu, što može povećati rizik od infekcije, pa je izuzetno važno paziti što i kako jedete.
-
Što više začinimo brokulu, s raznim začinima poput gorušice, hrena ili wasabija, učinak brokule će biti veći
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!