Lifestyle

#zdravlje

Korištenje kreme za sunčanje kojoj je istekao rok trajanja može biti vrlo opasno

Korištenje kreme za sunčanje kojoj je istekao rok trajanja može biti vrlo opasno
Thinkstock

Dolaze sunčaniji dani koji podrazumijevaju nanošenje kreme sa zaštitnim faktorom. No prije nego što za njom posegnete, provjerite datum na pakiranju.

Iako smo možda navikli provjeravati datum upotrebe na hrani, manje smo skloni gledati ga na higijenskim potrepštinama jer ih ne jedemo. No, nedavno je istraživanje otkrilo da jedna od kemikalija koje se koriste u nekim markama zaštitnih krema s vremenom može postati kancerogena, što znači da njihovo predugo držanje u kupaonskom ormariću može biti opasno.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Chemical Research in Toxicology, proveli su znanstvenici iz SAD-a i Francuske. Analizirali su popularne marke krema sa zaštitnim faktorom, uključujući Garnier, Biodermu, LaRoche-Posay, L’Oreal, Coppertone, Banana Leaf i Neutrogenu, kupljene u trgovinama u SAD-u i Francuskoj. Među sastojcima mnogih pronašli su oktokrilen.

Uz pomoć umjetnog procesa starenja otkrili su da se s vremenom može proizvesti još jedan spoj nazvan benzofenon, koji povećava rizik od raka. Oktokrilen apsorbira UVB zračenje zbog čega je izazvao zabrinutost za okoliš, te je zabranjen na nekim mjestima, uključujući Havaje i Djevičanske otoke.

No, znanstvenici su u zaključku ove studije rekli da nije u pitanju sam oktokrilen, već i benzofenon. Koncentracija kemikalije raste što se duže proizvod čuva, pa istraživanje sugerira da je važno pridržavati se smjernica korištenja prema datumu na tubi ili bočici kreme.

"Benzofenon je i dalje najčešći okidač kontaktnog dermatitisa i može izazvati urtikariju i anafilaksiju. Apsorpcija obje kemikalije kroz kožu predstavlja potencijalnu prijetnju i bolestima drugih organa", komentirao je za britanski Metro dermatolog dr. Sharyn Laughlin.

Benzofenon je zabranjen za upotrebu kao dodatak hrani i kozmetici u SAD-u.