#zdravlje
Kreme za sunčanje s većim zaštitnim faktorom nisu uvijek najbolji izbor
Uz toliko mogućnosti za zaštitu od sunca, mnogi se pitaju kako odabrati proizvod koji će nas najbolje zaštititi od opeklina. Prvi korak je provjera SPF-a, kratice koja označava faktor zaštite od sunca.
Većina stručnjaka preporučit će SPF od 30 ili više ako puno vremena provodite na izravnoj sunčevoj svjetlosti. Međutim, veći SPF ne znači nužno i bolju ukupnu zaštitu. Evo što trebate znati:
- SPF mjeri zaštitu od UVB zračenja
- SPF je mjera toga koliko UVB zračenja krema za sunčanje blokira
Većina krema za sunčanje formulirana je da blokira dvije vrste štetnog UV zračenja, od kojih obje mogu uzrokovati rak kože:
- UVA zrake, koje prodiru dublje i uzrokuju bore, tamne mrlje i prerano starenje
- UVB zrake koje uzrokuju opekline i preplanulost
No vratimo se na tvrdnju da ne mora nužno značiti da je viši SPF bolji. Zapravo, "kako SPF broj raste, zaštita od UVA opada zbog načina na koji zaštitni sastojci u kremi za sunčanje međusobno djeluju, zbog čega se SPF 100 ne preporučuje", kaže dr. Orit Markowitz, direktorica Pigmented Lesions and Skin Cancera.
Kako odabrati pravi SPF?
Prema Skin Cancer Foundationu, krema za sunčanje SPF 15 najbolji je izbor za obavljanje uobičajenih dnevnih zadataka i aktivnosti, poput šetnje sa psom. Ali ako se planirate baviti bilo kakvim aktivnostima na otvorenom, poput planinarenja ili plivanja, svakako odaberite SPF 30.
I pobrinite se da se uvijek koristite kreme za sunčanje širokog spektra. Kreme za sunčanje širokog spektra štite i od UVA i od UVB zraka.
Kako odabrati pravu kremu za sunčanje?
Najbolje je izbjegavati aerosolne kreme za sunčanje jer su istraživači otkrili da većina ljudi koji koriste kreme za sunčanje u spreju nanose samo 25% potrebne količine. Zapravo, da biste pravilno koristili sprejeve za zaštitu od sunca, trebali biste detaljno prskati svako područje - noge, stopala, leđa, ruke, ramena itd. - oko šest sekundi, prema Harvard Medical Schoolu.
Umjesto sprejeva, odaberite guste losione i nanesite ih 15 minuta prije nego što izađete van, kako bi se upili u vašu kožu.
Bez obzira na to koji SPF koristite, trebali biste ponovo nanositi kremu za sunčanje svaka dva sata ako vani provodite puno vremena. Također pripazite da je krema za sunčanje vodootporna ako znate da ćete se znojiti. Ako ste se upravo okupali u bazenu ili moru, odmah nanesite novi sloj kreme jer ni vodootporne kreme nisu potpuno vodootporne, piše Insider.
Vezane vijesti
-
Bilo koje obalno područje, osobito ljeti kada su plaže prepune, ugroženo je, osobito u plitkim vodama gdje koncentracije krema za sunčanje mogu doseći relativno visoke razine.
-
Ljeto je u punom zamahu, a to znači da raste rizik od opeklina. Temperature su visoke, a sunčeve zrake opasne.
-
Bebina je koža i do pet puta osjetljivija od kože odraslih i važno ju je ljeti zaštititi od sunca, kao i pravilno njegovati. Ako vaša beba ima manje od šest mjeseci, posebno je važno ne izlagati je izravnom suncu, koje na tako osjetljivoj koži može izazvati ozbiljna oštećenja poput opeklina.
-
Kad kožu izložite suncu, vaše tijelo započinje s proizvodnjom vitamina D, poznatog i kao vitamin Sunčeve svjetlosti. On igra vrlo važnu ulogu u pravilnom funkcioniranju mnogih organa i tkiva u tijelu.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!