#fitness
Koliko često trebate mijenjati tenisice za trčanje?
Kojom god aktivnošću da se bavite, a pogotovo ako trčite, tenisice su definitivno najvažniji dio naše opreme. Mnogima je teško uopće pronaći savršene tenisice, a kad se to jednom dogodi teško se odvojiti od njih, pa čak i kad se one doslovno – raspadnu.
No, znate li kako prepoznati vrijeme kad je tenisice potrebno zamijeniti i zašto je to važno?
Kako prepoznati iznošene tenisice?
Stručnjaci ističu da je prosječna „kilometraža“ nakon kojih je potrebno tenisice zamijeniti oko 800 kilometara, odnosno i ranije ako dođe do oštećenja tenisica koje može utjecati na kvalitetu i ispravnost trčanja. Osim toga, na dugotrajnost tenisica utječe i njihova kvaliteta i struktura.
Lagane tenisice, koje imaju mekanije i ravnije potplate iznosit će se puno brže od onih s čvršćim i izdržljivijim potplatima i bit će ih ranije potrebno mijenjati. Radi ovoga, zadatak svakoga trkača je da redovito provjeri izgleda i stanje svojih tenisica kako bi se zamijetile manjkavosti i tenisice na vrijeme zamijenilo.
Upravo je potplat najbolji pokazatelj stanja tenisica: ako su gazni dijelovi na potplatu istrošeni ili je pjena neravnomjerno stisnuta (kompresirana) s obje strane tenisice, trebali biste potražiti novi par. Većina potplata tenisica je napravljena od etilen-vinil acetata (EVA), koji sadrži sitne, zračne kuglice.
S vremenom taj EVA sloj se stanjuje, izazivajući tanjenje ili razbijanje tih kuglica i mjehurića. Ukoliko na potplatu vidite bore, to je jasan znak da je došlo do stanjivanja EVA sloja i narušene funkcionalnosti tenisica i vrijeme je da ih zamijenite.
Bolovi u stopalu i nogama također mogu biti znak da trebate nove tenisice. Uzrok bolova je upravo kompresirana pjena i potplat što više ne osigurava ravnomjernu apsorpciju udaraca te povećava stres i pritisak na mišiće, kosti i zglobove tijekom kretanja i trčanja.
Zašto je toliko važno na vrijeme zamijeniti tenisice?
Najčešći uzrok ozljeda tijekom trčanja upravo je iznošena i neprimjerena obuća. Loše i iznošene tenisice utječu na lošu biomehaniku te ugrožavaju kretanje povećavajući rizik od ozljede.
Primjerice, ako osoba ima prekomjernu pronaciju, loše i iznošene tenisice mogu samo pojačati to stanje i značajno povećati rizik od ozljede. Također, ako ste ozlijeđeni i pokušavate sanirati ozljedu ili ispravljate svoju trkačku formu, kvaliteta tenisica je izrazito važna.
Može li se produljiti vijek trajanja vaših tenisica?
Ako trčite 50 kilometara tjedno, po preporuci da tenisice treba mijenjati nakon svakih 800 kilometara, trebali biste kupovati nove tenisice svaka 4 mjeseca. Budući da znamo da kvalitetne trkačke tenisice često koštaju više od tisuću kuna, rijetki će si moći priuštiti ovaj izdatak tako često. No, postoje načini na koje možete barem donekle očuvati svoje tenisice i učiniti ih dugotrajnijima.
Rješenje je: kupite 2 para odjednom. Iako ovo zvuči kao sulud i besmislen savjet, pročitajte naše pojašnjenje:
Ako svaki dan koristite iste tenisice za trčanje, pjena u potplatima nema dovoljno vremena da se vrati u svoj prvotni položaj i stanje između vaših trkačkih treninga, a to doprinosi njezinoj bržoj kompresiji i uništavanju.
Ukoliko imate 2 para i nosite ih naizmjence, potplatima i pjeni ćete dati više vremena za oporavak. Ako si možete priuštiti 3 para podijelite ih ovako: jedne nosite lagane i kraće treninge, jedne za dugotrajne treninge i treće za treninge snage. Dakako, ako ne trčite svakodnevno, nema potrebe da kupujete više pari tenisica. No, bitno je da redovno i prije svakog treninga pregledajte svoje tenisice i potražite oštećenja, kompresije i nabore na njima koji bi bili znak dotrajalosti.
Zapamtite, kvalitetne i primjerene tenisice koje su u dobrom stanju su iznimno važne u prevenciji ozljeda i trčanju pa izvažite prioritete između vlastitog zdravlja i izdvajanja novca za tenisice koje su vam potrebne.
Vezane vijesti
-
Ako ste prvo pomislili: „Prehladno je za trčati na otvorenome!“, vjerujte nam na riječ: Već nakon par minuta ovoga treninga ne samo da vam neće biti hladno, već ćete skinuti pokoji sloj odjeće sa sebe.
-
Deset minuta trčanja umjerenim intenzitetom doprinosi užitku i jača funkciju mozga, tvrde znanstvenici.
-
Vjerojatno ste čuli da ne treba skakati u more odmah nakon jela. Iako je vjerojatno u redu zaplivati odmah nakon obroka, možda bi bilo pametno pričekati barem 30 minuta da izbjegnete pojavu grčeva u mišićima.
-
Najlakši i najbrži način pranja tenisica jest ubacivanje u perilicu rublja – zaboravimo na njih nekih sat vremena, a izađu kao nove. Stručnjak i vlasnik jedne tvrtke za čišćenje, Will Lankston otkrio je zašto to možda i nije najpametnija ideja.
Izdvojeno
-
Subota pretežno sunčana, na Jadranu i vedra te toplija. No, ujutro na kopnu većinom hladno, uz čest mraz i maglu, a na moru lokalno jaku buru s olujnim udarima
-
Kako to neko nepisano pravilo već godinama piše, jesen i zima nam u kina dovode brojne festivalske laureate i potencijalne kandidate za nadolazeće Europske filmske nagrade, Zlatne globuse, na kraju i same Oskare, a jedan od takvih 'kapitalaca' je definitivno i ''Conclave'' (po naški ''Konklava'')
-
Događaj će se održati u petak, 22. studenog 2024. godine u Centru za kreativne industrije na adresi Put Murvice 3a
-
Košarkaši Zadra očekivano su zadržali savršeni učinak u FAVBET Premijer ligi: u 9. kolu večeras su u Jazinama slavili protiv Šibenke rezultatom 90:64 (34:14, 21:11, 13:17, 22:22).
Reci što misliš!