anketa
Koliko ste potrošili na odmoru i hoćete li zbog toga patiti cijelu godinu?
Ljeto neumitno ide svome kraju, a time i vrijeme kad većina građana uzima godišnje odmore. Prema službenim statistikama, više od polovice Hrvata ne može si priuštiti odlazak na more
Eurostat je nedavno objavio nove podatke o podatke o mogućnostima stanovnika EU-a da si priušte tjedan dana godišnjeg odmora izvan doma, piše Tportal.
Prema podacima objavljenim za 2017. godinu, Rumunjska je i dalje na začelju tablice te si 64,8 posto njezinih stanovnika ne može priuštiti odmor.Odmah iza Rumunjske našla se Hrvatska s 58,1 posto stanovnika koji sebi ne mogu priuštiti tjedan dana godišnjeg odmora izvan doma.
Inače, na razini cijele Europske unije sve je manje onih koji sebi ne mogu priuštiti sedmodnevni odmor u inozemstvu – 2011. prosjek je bio 38 posto, dok je 2016. pao na 32,9 posto.
Istraživanje Državnog zavoda za statistiku pokazalo je kako od onih hrvatskih građana koji provedu odmor na obali čak dvije trećine boravi kod rodbine ili prijatelja i uopće ne plaća smještaj.U sedam dana ljetovanja prosječni hrvatski turist potroši 1972 kune, odnosno samo 280 kuna dnevno.
Gotovo polovicu troškova godišnjeg odmora, 48 posto, Hrvati plaćaju karticama, što bi značilo da mnogi ljetovanje otplaćuju na rate.
Za usporedbu, prosječna dnevna potrošnja stranih turista, prema istraživanju Instituta za turizam, iznosi 79 eura (oko 600 kuna) po osobi i noćenju.
Vezane vijesti
-
Godišnji odmor potreban je svakoj zaposlenoj osobi. Odmak od posla i uobičajenih navika, promjena mjesta boravka i nove aktivnosti nužni su za fizičko i psihičko zdravlje.
-
-
Istraživanje pokazuje i da Hrvati najradije provode godišnji odmor u svojoj zemlji
-
Ni poslodavci ni sindikati nemaju podatke o tome koliko će zaposlenih na produljeni odmor
Izdvojeno
-
U organizaciji Međunarodne dijabetičke federacije (Europe) i Andrása Kulje danas je u Europskom parlamentu u Bruxellesu održana konferencija „Preispitivanje zdravlja u EU-u za održivu budućnost“.
-
U izdanju Matice hrvatske Šopron, Društva Hrvati iz Koljnofa, Saveza Gradišćanskohrvatskih organizacija u Mađarskoj i Udruge 3000 godina Za dar iz Zadra, iz tiska je izišla spomenica 15- godina Međunarodnih književnih susreta u Koljnofu 2009.- 2023., koja je ovih dana promovirana u Koljnofu na 14. Međunarodnim književnim susretima Koljnof 2024.
-
Movember je postao globalno poznati pokret u mjesecu studenom, koji prepoznajemo po muškarcima koji puštaju brkove.
-
Želimir Periš, rođen 1975. Živi i stvara u Zadru. Magistar računarstva, u ulozi programera i programskog arhitekta, za Telum razvija napredne tehnološke servise koji milijunima korisnika dnevno poboljšavaju iskustvo korištenja interneta.
Reci što misliš!