mogu biti itekako štetni
Devet mitova o ljudskom tijelu u koje trebate prestati vjerovati
Mitovi o ljudskom tijelu i njegovim funkcijama često su toliko ukorijenjeni u svakodnevicu da ih ne razlikujemo od istine - a zapravo bismo trebali, jer nam mogu štetiti
Evo 9 najčešćih mitova u koje vjerujemo.
Alkohol ubija moždane stanice - nakon noći opijanja često vam se čini da ne razmišljate normalno? Alkohol nije štetan, osim ako ne pijete čisti etilalkohol, tako da nećete naštetiti moždanim stanicama.
Čitanje u polumraku kvari vid - kada čitate u slabo osvijetljenoj prostoriji, oči se naprežu malo više nego inače, ali nema niti jednog znanstvenog dokaza da ćete dugoročno naštetiti svom vidu. Polumrak će uzrokovati brži umor očiju i suhoću, ali bez posljedica, osim ako stalno čitate u mraku.
Debljamo se zbog sporog metabolizma - pretpostavlja se da brži metabolizam uzrokuje izgaranje više kalorija. No, pretilost nije uzrokovana samo sporim metabolizmom, već i drugim faktorima kao što su nezdrava prehrana ili nedostatak vježbanja.
Dlake rastu gušće nakon brijanja - vrlo je rašireno uvjerenje da brijanje dlačica uzrokuje njihovo učvršćivanje nakon što ponovno narastu, no kako brijanje zapravo uklanja samo mrtve dijelove dlačica na površini kože, to nema veze s rastom.
Mokra kosa zimi uzrokuje prehladu - iako se vjeruje da hladnoća uzrokuje nastanak prehlade, ne postoji povezanost između njih. Veća je vjerojatnost da se zimi ljudi zaraze u zatvorenim prostorima jer prenose viruse jedni na druge. Stručnjaci čak tvrde da hladno vrijeme pomaže jačanju imuniteta za budućnost.
Moramo piti osam čaša vode - savjet se odnosio na sve tekućine, a ne samo na vodu. Ljudskom tijelu je potrebno puno tekućine, no kako se ona unosi i hranom i drugim napitcima, osam čaša vode obično je previše.
Opasno je buditi mjesečara - vjeruje se da je opasno buditi osobu koja mjesečari, ali zapravo je lošiji izbor pustiti ga na miru jer se može povrijediti. Najbolje je otpratiti ga natrag do kreveta jer se tako neće osjećati dezorijentirano i zbunjeno.
Superfit znači superzdrav - bavljenje sportom je zdravo, ali pretjerivanje u vježbanju uzrokuje zdravstvene probleme. Profesionalni sportaši zapravo imaju vrlo velik rizik za povrede, ali nisu samo oni u opasnosti. Ako vježbate svakodnevno duže od dva sata, veća je mogućnost za nastanak kroničnog umora, nesanice, depresije, problema s menstrualnim ciklusom i smanjene seksualne želje.
Visok zaštitni faktor štiti od raka kože - sredstva za zaštitu od sunca štite kožu od nastanka opekotina i preuranjenog starenja, ali nisu dovoljna i potpuna zaštita od nastanka raka kože. Kada provodite vrijeme na suncu, obavezno koristite sredstva koja sadrže zaštitu od UVB i UVA zraka, a tijekom dijela dana kad je sunce najjače (od 11 do 16 sati) držite se hladovine.
Vezane vijesti
-
Toliko je mitova o hrani da ih sve nikako ne možemo nabrojati, ali kako mogu biti opasni, a svakako nepotrebni, neke postupke treba izbjegavati.
-
Vaše dijete skida pelene? To je jedna od većih prekretnica za roditelje i djecu, a koja često završi kao jedna od najizazovnijih. I u tom procesu nimalo ne pomaže gomila informacija, od kojih je većina netočna.
-
Mnogi pretpostavljaju da depresija ima jasne simptome. Iako tuga ili povlačenje iz društva mogu biti znakovi depresije, ovo stanje se može manifestirati na puno različitih načina, a često ide uz druge poremećaje mentalnog zdravlja, osobito anksioznost.
-
Novi proizvodi za izbjeljivanje zubi na tržište izlaze svako malo, no stručnjaci uvjeravaju da su oni zapravo samo marketinški trik.
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Reci što misliš!