Istraživanja otkrivaju
Svjetski dan oralnog zdravlja: Dvanaestogodišnjaci u Hrvatskoj prosječno imaju tri i pol karijesa
Predsjednik društva za dječju i preventivnu stomatologiju smatra kako je veća briga o oralnom zdravlju nužnost
U Hrvatskoj nema nije ni jedne cjelovite studije o stanju oralnog zdravlja, no neka epidemiološka istraživanja provedena u većim gradovima pokazuju da hrvatski 12-godišnjaci imaju u prosjeku tri i pol zubna karijesa što je daleko više nego u, primjerice, skandinavskim zemljama gdje zbog veće brige o zdravlju zubi, njihovi vršnjaci u prosjeku imaju jedan karijes, ističu stručnjaci u povodu Svjetskog dana oralnog zdravlja koji se obilježava u subotu, 12. rujna.
Predsjednik Hrvatskog društva za dječju i preventivnu stomatologiju prof. Hrvoje Jurić ističe kako je situacija s oralnim zdravljem djece u manjim mjestima još i poraznija, ponajprije zato što u nas ne postoji organizirana kontrola zdravlja zubi, već je ona uglavnom prepuštena volji i entuzijazmu samih stomatologa.
Kad je riječ o odraslima, svijest o potrebi brige o zdravlju zubi ovisi o socio-ekonomskom statusu pa su i razlike u populaciji drastične, ističe prof. Jurić. O tome nešto govore i podaci da se godišnje u Hrvatskoj potroši 16 milijuna zubnih pasti i osam milijuna zubnih četkica, odnosno da jedan stanovnik u godinu dana potroši svega oko četiri zubne paste i dvije zubne četkice. Zubnu svilu za čišćenje zubi pak koristi svega tri posto populacije.
Predsjednik društva za dječju i preventivnu stomatologiju smatra kako je veća briga o oralnom zdravlju nužnost, posebice u dječjoj dobi, za što u svijetu postoje brojna rješenja. Pritom smatra važnim uvođenje redovitih kontrola zubi u djece dva puta godišnje.
'Osobno smatram da je važna dobra suradnja s pedijatrima te što ranije upućivanje djece stomatologu, po mogućnosti već s godinu dana, kako bi se obavio prvi pregled, a roditelji dobili upute o načinu prehrane i pranju zubi. Jer ako dijete prvi put dođe s tri-četiri godine s prvim pokvarenim zubićem, susret je bolan i stvara krivu sliku o stomatologu', ističe prof. Jurić.
Inače, Hrvatska stomatološka komora organizira u subotu obilježavanje Svjetskog dana oralnog zdravlja na zagrebačkom Cvjetnom trgu. U sklopu projekta Zubić vila održat će se radionice za djecu zagrebačkih dječjih vrtića čija je glavna tema 'Nužnost redovitih stomatoloških kontrolnih pregleda'.
Cilj je, kako ističu u stomatološkoj komori, sačuvati oralno zdravlje, preventivno djelovati na moguća stomatološka oboljenja i odgojiti mlade generacije da prihvate odgovornost za vlastito zdravlje.
Vezane vijesti
-
Ako ste se ikada zapitali koja je hrana najgora za dječje zube i postoje li zdravije alternative, imamo odgovore koji bi vas mogli iznenaditi.
-
Oko 2000 odraslih rekreativaca sudjelovalo je u nedjelju u Zagrebu na UNICEF-ovoj humanitarnoj utrci Mliječna staza, održanoj sa ciljem prikupljanja sredstava za prvu banku humanog mlijeka u Hrvatskoj, za koju je dosad donacijama prikupljeno gotovo 750.000 kuna.
-
-
Dentalna pulpa se može izolirati i iz dječjih mliječnih zubića koji trebaju ispasti, međutim da bi se uspješno pohranila mora biti još prokrvljena
Izdvojeno
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
U petak, 13. prosinca, Zimski park na Višnjiku zasjao je u blagdanskom duhu uz dolazak Kamiona Djeda Mraza u organizaciji Auto Hrvatske.
-
Vjerojatno ste čuli da nije dobro za probavni sustav, no je li stvarno tako? Dobra vijest je da pijenje kave na prazan želudac nije nužno loše za vas, a vaš se želudac obično može prilagoditi i zaštititi.
-
Utakmica 17. kola HNL-a između nogometaša Istre 1961 i Šibenika je bila protkana brojnim prilikama i preokretima, a na kraju je završila bez pobjednika 3-3 (1-2).
Reci što misliš!