Lifestyle

Zaboravite izmišljotine

Mitovi i laži o ugljikohidratima

Mitovi i laži o ugljikohidratima

Prehrana s manje ugljikohidrata sve je popularnija. Ljudi tjednima ne jedu kruh i tjesteninu, te se nadaju da će tako spriječiti taloženje masnog tkiva i smršavjeti. No, je li to baš tako?

Prehrana sa smanjenim udjelom ugljikohidrata može biti korisna ljudima koji pate od određenih bolesti, no to nije slučaj s većinom ljudi, prenosi net.hr.

Osim toga, tijelo ne taloži samo višak ugljikohidrata u obliku sala. Bilo koja hrana koja se ne utroši za energiju, bili to proteini, masnoće ili ugljikohidrati, završi u salu.


Zanimljivo je da je istraživanje iz 2002. pokazalo da osobe koje unose najveći omjer ugljikohidrata istovremeno unose najmanje kalorija.

Osim toga, studija iz 2010. pokazala je da oni koji dnevno pojedu tri porcije žitarica punog zrna konzumiraju znatno manje dodanog šećera, zasićenih masti i kolesterola, te općenito imaju bolju prehranu jer su ugljikohidrati izvrstan izvor hranjivih tvari.

Jasno je, dakle, da su složeni ugljikohidrati dobri za zdravlje i održavanje tjelesne težine. I umjesto da odustanete od ugljikohidrata, radije odustanite od onih rafiniranih, a jedite njihovu integralnu verziju. Složeni ugljikohidrati se sporije probavljaju, zbog čega smo duže siti i manje skloniji dodatnom grickanju.

Primjer dobro složenih ugljikohidrata su mahunarke, povrće bogato škrobom te kruh od integralnog brašna.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.