Lifestyle

Ljubi me, ljubi...dalje

Zašto su poljupci toliko dobri?

Zašto su poljupci toliko dobri?

Za poljubac je potrebna aktivnost donje čeljusti i rad čak 34 mišića lica, vrata i glave!

Vjerojatno ne postoji osoba na svijetu koja ne uživa u ljubljenju i poljupcima, bilo da su oni nježni i senzualni ili erotični i strastveni.

Poljupce volimo bilo da smo onaj koji ih daje ili onaj koji ih prima. Znanstvenici su napokon otkrili što se događa u našem tijelu za vrijeme poljupca, a to otkriva i uzrok ugode koju osjećamo kad s nekim spojimo usne.

Stručnjaci, dakle, tvrde da se za vrijeme poljupca podiže krvni tlak, a srce počne ubrzano tući. Osim toga, povećava se potrošnja kalorija, s čak jedne u minuti, koliko trošimo prilikom čitanja ili gledanja tv-a, na čak šest kalorija u minuti.

Ima toga još – prilikom poljupca živci koji se nalaze na usnama i jeziku ubrzano šalju signale u mozak gdje potiču čitav niz događaja. Krv pomahnitalo juri prema usnama, a u ustima se počne izlučivati slina, što je razlog zbog kojeg su nam poljupci uvijek vlažni. Hormoni u tijelu počnu divljati, a mozak ispušta kemikalije koje su zaslužne za osjećaje ugode endorfin i oksitocin.

Znanstvenici su također otkrili zašto, da bismo se poljubili, moramo napućiti usne. To je zbog toga što je za poljubac potrebna aktivnost donje čeljusti i rad čak 34 mišića lica, vrata i glave. Orbicularis orbis koji okružuje usta omogućava njihovo "napućivanje".

Istraživači ne znaju točno kada smo se i zbog čega počeli ljubiti, ali teorija je puno. Freud spekulira da je poljubac posljedica instinkta zbog kojeg smo sisali majčino mlijeko.

Neki antropolozi i proučavatelji ponašanja životinja vjeruju kako se poljubac razvio iz  međusobnog "njuškanja".

Jedan par iz SAD-a drži rekord u najduljem poljupcu jer usne nisu razdvojili punih 31 sat, a najviše se ljudi poljubilo na jednom glazbenom festivalu u Engleskoj gdje je u istom trenutku usne spojilo 30,000 osoba, piše portal dalje.com .


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.