Samokontrola
Riješite se svojih "demona"
Destruktivni porivi: pretjerano šopingiranje, izlaženje do besvijesti, "utapanje" tuge u hrani ili izljevi srdžbe mogu se suzbiti koncentracijom i druženjem s drugima
Šopingiranje "poplavi" mozak dopaminom, zbog kojeg se ljudi osjećaju ushićeno, pokazala su brojna istraživanja. Ali ta osjetilna senzacija vrlo brzo splasne te ostaje dojam grižnje savjesti, upozoravaju neuroznanstvenici.
Kako bi čovjek svojom voljom spriječio destruktivne impulse, poput pretjeranog šopingiranja, psiholozi nude nekoliko rješenja, piše 24 sata . Ako trošite novac da biste popunili emocionalne rupe, usredotočite se na nova iskustva, a ne stvari zato što će efekt sreće biti dugotrajniji.
Ili umjesto na sebe preusmjerite energiju na prijatelje - jer su sretniji oni koji se povremeno trude oko drugih. Pretjerivanje u izlascima popraćeno je velikim količinama alkohola, što psiholozi smatraju destruktivnim ponašanjem. Pijenjem se izbjegava suočavanje sa stvarnošću ili se pokušava popuniti praznina nastala nizom nezadovoljstava.
Pauza za odmor
Napravite 20 minuta pauze između pića i zapitajte se "jesam li ljutit ili tužan", savjetuju psiholozi. Ako je odgovor potvrdan, najbolje je odustati od iduće runde i alkohol zamijeniti nečim što će vas stvarno opustiti - toplom kupkom, knjigom ili filmom. Dobra kapljica uz fino jelo tek tad će biti opravdana kao bezazleni hedonizam.
Ljutnja se pokazuje smireno, a ne u afektu
Ostati smiren i fokusiran dok vas svladavaju valovi bijesa, herkulovski je podvig. No uvrede su kontraproduktivne i rađaju samo još veće frustracije, upozoravaju psiholozi. Umjesto da u afektu izgovorite gomile riječi, radije doma vježbajte konstruktivan govor opravdane ljutnje.
Hrana ne ubija tugu, nego stvara dodatnu bol
Ljutnja, anksioznost i tuga uzrokuju prejedanje, upozoravaju psiholozi. Takva "hrana za utjehu" može pomoći da se čovjek nakratko osjeća bolje, ali se poslije krivnja i tuga vraćaju u još većoj mjeri. Budite odlučni i, kad ste tužni, u širokom luku izbjegavajte hladnjak, savjetuju psiholozi.
Vezane vijesti
-
Osim što utječe na ekonomsku situaciju ljudi, otkaz u velikoj mjeri može narušiti i psihičko te u konačnici i fizičko zdravlje
-
Izreka da je ponavljanje majka svih mudrosti najbolje se odražava upravo u treniranju mentalne snage
-
Blagdansko je vrijeme i razne aktivnosti se zahuktavaju, a druženje se pojačava. Važno je biti obziran prema sebi i ne preopteretiti svoj organizam stresom, hranom i pićem - a i dalje uživati u božićnim blagdanima i uzeti prijeko potreban odmor, piše Men's Health.
-
Pandemija koronavirusa posebno je negativno utjecala na mlade zbog čega će sljedeća godina biti posvećena problemima s kojima se suočavaju, od uskraćivanja obrazovanja do porasta problema s mentalnim zdravljem, upozorili su europarlamentarci u raspravi o proglašenju 2022. Europskom godinom mladih.
Izdvojeno
-
Na Jadranu također većinom sunčano, uz slabu do umjerenu buru. Jutra će biti svježija nego proteklih dana, a najviša dnevna temperatura neće se znatnije mijenjati.
-
Igrani film "Dražen" o životu legendarnog hrvatskog košarkaša Dražena Petrovića, u prvom vikendu prikazivanja pogledalo je 23.071 gledatelja, što je najuspješnije kino otvaranje za neki hrvatski film u posljednjih 10 godina.
-
Nakon što je u prva tri kola osvojio četiri boda, ispred zagrebačkog Dinama nalazi se možda i ključna utakmica u lovu na play-off Lige prvaka, gostovanje u Bratislavi protiv Slovana.
-
Košarkaši Zadra upisali su i sedmu pobjedu u Prvenstvu Hrvatske nakon što su u dvorani "Krešimir Ćosić" porazili Dubrovnik sa 90-79. Bila je to treća utakmica Zadra u samo šest dana i treća pobjeda.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.