Lifestyle

Trudnoća i prehrana

Kako se treba hraniti u trudnoći?

Kako se treba hraniti u trudnoći?

Važno je da trudnica konzumira dovoljno vitamina i biljnih vlakana, čiji su izvor voće, povrće i proizvodi od cjelovitih žitarica te se preporuča predporođajna tjelovježba

Stručnjaci prije svega savjetuju da žena u razdoblju trudnoće jede puno svježeg sirovog voća i povrća, jer se kuhanjem uništavaju mnogi vitamini. Također se preporučuje izbjegavanje konzerviranih namirnica, jer najčešće sadrže niz konzervansa i kemijskih tvari koje mogu nepovoljno utjecati na dijete. Iako se ponekad izuzetno teško oduprijeti kušnji, dobro je prevladati želju za slatkim i izbjegavati slatkiše, piše intimamedicine.com

Hrana neka bude umjereno soljena, jer su prevelike količine soli krivac za zastoj tekućine u tijelu. Trudnica mora paziti da dnevno popije dovoljno tekućine, jer je vrlo značajna za djelovanje bubrega. Preporučena količina vode je dvije litre na dan. Izgleda puno, no svakako vrijedi. Ako pijemo dovoljne količine vode, činimo puno za svoje bubrege, pa i za ljepotu kože. Na taj se način umanjuju i tamni podočnjaci i podbuhlost očiju. A što je s masnoćama? Njihovu količinu smanjujemo na način da hranu pripremamo sa što manje ulja, najbolje na žaru ili da je pirjamo. Treba paziti i na brojne skrivene masnoće.

Mora li trudnica doista ''jesti za dvoje''?

Iako se zbog potreba ploda tek žene za vrijeme trudnoće znatno poveća, suprotnosti s poznatom izrekom vrijedi pravilo da trudnica ipak treba izbjegavati prevelike količine hrane. Uravnotežena prehrana je preporučljiva kako za dijete tako i za majku, koja bi mogla nakon trudnoće zbog pretjeranog devetomjesečnog hranjenja imati velike probleme s trudničkim kilogramima. Razumije se da je potpuno uobičajeno za vrijeme trudnoće dobiti nekoliko kilograma, no ipak je zdravo da dobivanje na težini ne bude pretjerano. To možete regulirati i pomoću redovitog tjelesnog kretanja odnosno pravilne predporođajne tjelovježbe.

Što mora sadržavati uravnotežena prehrana za trudnicu?

Važno je da trudnica konzumira dovoljno vitamina i biljnih vlakana, čiji su izvor voće, povrće i proizvodi od cjelovitih žitarica. U svoje tijelo mora redovito unositi i bjelančevine, što se mogu naći u nemasnom mesu, jajima, mliječnim proizvodima, mahunarkama, proizvodima od cjelovitih zrna žitarica i sjemenkama te koštunićavom voću, a za normalno funkcioniranje je značajna i – vjerovali ili ne – masnoća. Nju sadrže masne ribe i biljna ulja, koja su bogata nezasićenim masnoćama. Svoje tijelo trudnica neka obogaćuje i mineralima, uključivo s kalcijem, željezom i cinkom, s kojim će i lakše prevladavati umor.

Nepreporučljiva hrana za vrijeme trudnoće

Neke živežne namirnice trudnici mogu uzrokovati zdravstvene teškoće, štetiti plodu i mogu čak dovesti do spontanog pobačaja. Zapamtite, za vrijeme trudnoće jaja treba dobro prokuhati, treba izbjegavati paštete i sireve, kao što su Brie ili Camembert, ne savjetuje se uzimanje pasteriziranog mlijeka ako ga prije ne prokuhamo, a treba izbjegavati i sirovo meso, ribe i školjke ako nismo uvjereni da su doista svježi. 

Preporučena predporođajna tjelovježba

Trudnoća zahtijeva i redovito, ali oprezno tjelesno kretanje. Vrlo udobno, posebno u poodmakloj trudnoći, je sjedenje na turski način s izravnanim leđima. Stopala pri tome mogu biti stisnuta zajedno ili prekrižimo noge. Takvo je sjedenje dobro za leđa i bedra, povećava elastičnost bedara i predjela zdjelice i poboljšava prokrvljenje donjeg dijela tijela.

Da porod bude lakši, može pomoći vježba sa zakretanjem zdjelice, a istovremeno se povećava i elastičnost leđa i područja zdjelice i jačaju se trbušni mišići. Vježba se izvodi na način da kleknemo na koljena i oslonimo se na dlanove. Zatim napnemo mišiće trbuha i stražnjice, zdjelicu gurnemo prema naprijed, leđa zauzmu položaj mosta, glavu spustimo prema dolje, te ostanemo tako nekoliko sekundi i opustimo se. Pri opuštanju položaja možemo  uzdignuti stražnjicu i glavu, a leđa malo nagnuti prema dolje. To ponovimo nekoliko puta.

Sljedeću vježbu obavljamo u ležećem, sjedećem ili stajaćem položaju. Riječ je o jačanju mišića dna zdjelice na način da napnemo mišiće, koji zaustavljaju istjecanje mokraće iz mjehura, zadržimo ih nekoliko sekundi i postepeno opustimo. Dakle, u suštini je riječ o Keglovim vježbama, koje su izuzetno preporučljive i nakon poroda, jer vraćaju čvrstinu mišićima rodnice.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.