Lifestyle

Drevna hrana

Batat - slađi i zdraviji od krumpira

Batat - slađi i zdraviji od krumpira

Recepti zbog kojih ćete se zaljubiti u batat, drevnu namirnicu koja sadrži tisuću puta više vitamina od krumpira

O batatu se puno može pričati, oni koji su ga probali hvalit će njegov specifičan ukus i prezentiranja u raznim licima. No brojniji su oni koji o batatu nemaju baš veliko znanje. Njima bi mogla pomoći nova kuharica pod nazivom "Sva lica batata - Recepti za inovativnu upotrebu batata u domaćoj kuhinji", urednice, poznatog TV lica i gastronomskog znalca Željke Klemenčić i izdavača i vlasnika knjižice, Vidre, Agencije za regionalni razvoj Virovitičko - podravske županije.

Drevna hrana omiljena među stanovnicima Amerike i Kine u huharici se pojavila u 27 recepta, pokazavši kako se batat odlično slaže s bundevom, mrkvom, mesom, mesnim prerađevinama, čak i čokoladom. Doc. dr. sc.Darija Vranešić Bender, klinički nutricionist KBC-a Zagreb, navela je to u predgovoru knjige, filovavši ga obiljem zanimljivih informacija. Između ostalog prenosimo i kako usprkos uvriježenom nazivu slatki krumpir batat s njim nema veze. Za prehranu se može koristiti i korijen i lišće, a ukupna mu je proizvodnja toliko velika da je druga najvažnija vrsta povrća na svijetu.

Slađi od krumpira

- Batat je znatno slađi od krumpira, arome su mu orašaste, slatke, meso može biti od bijele preko žute do narančaste i ljubičaste boje, a prema nutritivnim vrijednostima zaslužuje visoko mjesto. Sadrži značajan udio vitamina A, koji u vrsti narančastog mesa doseže vrijednost čak 1700 puta više nego u običnom krumpiru. Nema masnoća, sadrži male količine bjelančevina i niskokaloričan je - citiramo zagrebačku liječnicu.

A kako je do ove kuharice došlo? Tu na scenu kao inicijator stupa Vidra, i njezin projekt SWEET - jačanje ženskog poduzetništva, koji je na godinu dana ekipirao i u učenju novog znanja vezao 36 dugotrajno nezaposlenih žena od 25 do 49 godina, s područja Virovitičke županije. U suradnji s partnerima pokrenut je program jednogodišnje edukacije odabranih žena, s osnovnim ciljem smanjivanja nezaposlenosti, posebice u ovoj populaciji.

- U godinu dana rada, putem predavanja i radionica žene su od vrsnih stručnjaka stjecale znanja za samostalan uzgoj batata, buče, kamilice i pira. Osim informacija o sadnji, uzgoju, prihranama, žetvi i preradi u proizvode, veliko je finale bilo vezano uz gastronomsku radionicu na kojoj su učile kako mogu upotrebljavati batat u kuhinji.

Spremne za proizvodnju

Ovim smo ih putem nastojali educirati za samostalnu proizvodnju batata, ali im i pružiti mogućnost da tijekom vremena postanu kooperanti PZ Ergela Višnjica, začetnika proizvodnje batata u Hrvatskoj - navodi Vedrana Mikić, voditeljica Vidrina projekta.

A kao rezultat hvalevrijedne edukacije nastala je knjižica s receptima koji su pokazali kako se ova iznimna i nutritivno bogata namirnica može iskoristiti u friganom, pečenom, kuhanom, slatkom izdanju, kao prilog, u zdravim juhicama... Izvrstan je i za ljude s posebnim prehrambenim i medicinskim potrebama, za djecu, sladokusce i bonkuloviće.

Slobodna Dalmacija


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.