10 znakova koje ne smijete zanemariti kod svoje djece
Depresija će, prema procjenama Svjetske zdravstvene organizacije, do 2020. godine postati drugi vodeći javnozdravstveni problem na svijetu i tako stati uz bok srčanim bolestima.
Zabrinjava podatak da je depresija sve češća među srednjoškolcima, što potvrđuje i posljednje istraživanje u jednoj od županija.
Svi samo žure
Užurbani život, nedostatak vremena za razgovor i zajedničko rješavanje problema koji muče mlade razlozi su zbog kojih se oni povlače u svoj svijet. Jedan broj stručnjaka smatra da naša djeca odrastaju na nerealnim očekivanjima, kaže dr. sc. Dubravka Šimunović, prof. rehabilitator sa Zdravstvenog veleučilišta.
- I mediji šalju nerealne poruke - trebate se osjećati dobro i biti uvijek "cool". Dio stručnjaka smatra da su roditelji trebali od početka podučavati djecu antistres vještinama bez kojih se u današnjem vremenu teško preživljava. Moderan način života svakodnevno odašilje mladima slogan "manje sunca, više računala" zagovarajući otuđenost na svim životnim sferama. Na taj način potiče se otuđenje među članovima obitelji, a kao posljedica svega mladi ostaju bez podrške obitelji - ističe dr. Šimunović.
Prehrana, zagovaranje nezdravih stilova života, lijenost koju roditelji često toleriraju samo su neki od razloga za sve veću pojavu depresije kod adolescenata, ističe. Ključnu ulogu u ovim problemima imaju roditelji. Prema adolescentu treba biti iskren.
- Neka vidi da i vi s vremena na vrijeme imate trenutke kad se osjećate loše, bezvoljno ili tužno. Čak i snažne osjećaje tuge možemo doživjeti a da ih ne smatramo nezdravima. Roditelji razgovorom i savjetom mogu pomoći svom adolescentu kako upravljati vlastitim emocijama - ističe i dodaje kako i uza sve probleme adolescenti ne smiju biti pošteđeni dnevnih obveza. I dalje trebaju pomagati oko kućanskih zaduženja, brinuti se o svom izgledu, sve kako je i prije bilo dogovoreno.
Depresivnom adolescentu ne pomaže ako zagovarate i dopuštate da aktivnosti zamijeni ležanjem pod pokrivačem, to samo pogoršava situaciju.
Potražite pomoć
- Važno je biti svjestan vremena u kojem živimo i problema kojima smo izloženi. Prema istraživanjima, 80% adolescenata s depresijom može se uspješno liječiti. Statistički podaci ne znače ništa bez ozbiljnog angažmana stručnjaka jer depresiju treba liječiti, ona se ne može zaliječiti - kaže dr. Šimunović.
10 upozoravajućih znakova:
- Tuga i beznađe
- Nisko samopouzdanje
- Lijenost (manje aktivni)
- Osamljenost i potreba za izolacijom od članova obitelji i prijatelja
- Pomanjkanje interesa za slobodnim aktivnostima
- Glavobolja, gubitak apetita, problemi spavanja
- Problemi u školi
- Razgovori o smrti ili samoubojstvu
- Gubitak interesa za njegu
- Bježanje od kuće
Večernji.hr
Vezane vijesti
-
Puno odraslih osoba nema dovoljno samopouzdanja i to se odražava na njihovu svakodnevnu kvalitetu života. Zamislite samo kako je teško djeci kad se i odrasli teško nose s današnjim načinom života
-
Od proizvođača hrane se traži da se odluče žele li prodavati zdravu hranu ili junk food: počnite proizvoditi zdraviju hranu ili ih prestanite oglašavati mladima
-
Kod većine djece koja su bila zlostavljana prije pete godine života dolazi do poremećaja lučenja 'hormona stresa'
-
Pokušaj odabira jedinstvenog imena za bebu nije uvijek lak pa se neki roditelji u potrazi za nadahnućem okreću Marvelovim filmovima.
Izdvojeno
-
To je razočaravajuće, rekla je izvršna direktorica UNEP-a Inger Andersen na klimatskom samitu COP29 u Bakuu.
-
Povodom Europskog dana jednakih plaća SDP je danas na Narodnom trgu u Zadru, kao i drugim gradovima širom RH, organizirao kampanju kojoj je cilj podizanje svijesti o nejednakim plaćama muškaraca i žena u RH i na razini EU.
-
Znanstvenici su otkrili najveći koralj na svijetu u jugozapadnom dijelu Tihog oceana, javlja u četvrtak BBC.
-
Od 13. do 16. studenoga 2024. u Opatiji je održana 49. izborna Skupština Hrvatskoga knjižničarskog društva koja je okupila knjižničare iz cijele Hrvatske.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.