Lifestyle

Trikovi zlat vrijedni

Najčešće greške kod pečenja pizze i kako ih izbjeći

Najčešće greške kod pečenja pizze i kako ih izbjeći

Priprema pizze je prava umjetnost

Ako mislite da je za finu i ukusnu pizzu dovoljno na tijesto staviti malo sira, šunke i umaka od rajčice te ispeći u pećnici, varate se. Priprema pizze prava je umjetnost, a kako bi vam pizza kod kuće uvijek ispala ukusno,svoje male kulinarske trikove otkriva iskusni pizza majstor koji, kada je riječ o pripremi pizze, zna sve trikove.


Priprema domaće pizze nije tako jednostavna kao što se čini. Naime, čak i kada se strogo pridržavate recepta, nerijetko se dogodi da pizza bude neravnomjerno pečena, tijesto predebelo ili da na kraju ne ispadne ni približno onakva kakvu ste zamislili.

U čemu se krije trik pripreme božanstvene domaće pizze? Male tajne velikih pizza majstora otkriva Darijan Katalinić iz zagrebačke pizzerije Chello. Velika inspiracija su mu, kaže, predvodnici u pizza industriji, Talijani i Amerikanci, no svaku pizzu pomno prilagođava domaćem tržištu. Tako u njegovoj pizzeriji i najveći gurmani dođu na svoje s Doomsday pizzom, Gotham City Pepperoni ili pak Chicago style Doubledecker pizzom koja teži čak 1,7 kilograma.

Osnova je svake dobre i ukusne pizze tijesto, a kad pripremate domaće tijesto, uvijek je bolje odlučiti se za pripremu tanje pizze. 'Nakon što pomiješate sve sastojke, tijesto je potrebno miješati do granice kada je lagano ljepljivo, ali se ipak lagano odvaja od prstiju', otkriva pizza majstor Darijan Katalinić.

 

Nakon pripreme tijesto je najbolje ostaviti da pokriveno kuhinjskom krpom odstoji dva sata, a nakon toga ga treba staviti u hladnjak na 45 minuta. 'Nakon tog procesa tijesto će biti idealno za dizanje i razvlačenje na nižim temperaturama', savjetuje. Isto tako, vrlo je važno pripaziti na količinu šećera. Naime, ako tijesto sadrži previše šećera, što se vrlo često događa kod kupovnog tijesta, ono lako može izgledati pečeno dok iznutra ostaje sirovo.

Nakon što je tijesto spremno, vrijeme je za stavljanje sastojaka, a upravo tu leži prava ljepota ovog jela - gotovo su sve kombinacije dopuštene te na pizzu možete staviti sve svoje omiljene sastojke. Međutim, svakako valja pripaziti na količinu začina koju stavljate. 'Jedna je od klasičnih grešaka stavljanje prevelike količine bosiljka ili peršina. Naime, ti začini lako preuzimaju okus te ostali sastojci ne dolaze do izražaja. Uvijek je bolje koristiti svježe sastojke, pa tako i svježi bosiljak, a na pizzu je dovoljno staviti pet do šest listića svježeg bosiljka', savjetuje ovaj poznavatelj pizza.

Pizza

Ako ste ljubitelj pizze s inćunima, svakako vodite računa o tome da inćune prvo isperete pod vodom da pizza ne bude preslana. Pizza bez šampinjona mnogima je nezamisliva, no upravo zbog tog omiljenog sastojka domaća pizza može ispasti gnjecava. Svježi šampinjoni puštaju veću količinu vode, stoga kako bi tijesto bilo hrskavo i ukusno, šampinjone je najbolje ostaviti da odstoje tri do četiri sata na sobnoj temperaturi.

Sigurno ste više puta čuli kako pršut na pizzu treba dodati tek nakon pečenja, no Darijan Katalinić i u ovom slučaju ima koristan savjet. 'Ako se odlučite pršut peći na pizzi, tada ga obavezno stavite na samo dno. Znači, nakon što na tijesto nanesete umak od rajčice, stavite pršut i onda preko njega posložite sve ostale sastojke. Tako će pizza poprimiti dobar okus, a pršut će zadržati sočnost.'

Želite li pripremiti doista izvrsnu domaću pizzu, ne ustručavajte se isprobati i neke posve drugačije kombinacije sastojaka. Tako na primjer pizza s dodatkom kisele paprike i kuhanih jaja doista ima sjajan okus, no važno je znati kako je te sastojke potrebno dodati tek naknadno, otprilike dvije do tri minute prije kraja pečenja.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.