Zdravlje djece
Zašto djeca moraju biti vani u jesen
Vikend je - sunčan vikend - i hladan vikend jer smo već prilično prodrijeli u jesen - pa dajte onda barem danas izvedite klince van.
Vrlo je neobično kako nakon vrlo društvenog ljeta preko tjedna odjednom nema gotovo više nikoga vani. Parkići tonu u sivilo vremena, ljudi se sada doduše nešto malo više šeću, ali - zašto je dječja igra stala samo zato što je vani vrijeme za jaknu?
Shvaćamo, naravno, nije ni mamama baš najdivnije vrijeme da se smrzavaju po klupicama, ali sat vremena dnevno - barem sat vremena dnevno možete biti vani. Kako ste preko ljeta imali društvo, što je pretpostavljamo slučaj brojnih mama, posebno onih koji imaju nekoliko djece i popriličan krug poznanika s istim statusom, zašto se to društvo ne okuplja i u hladnije dane.
Shvaćamo - počela je škola, djeca su krenula u vrtić, dan je sve kraći i hladno je - ali sat vremena dnevno....
Pripremite svoju djecu na sezonu hladnih dana - dajte njihovom organizmu da se prilagodi na najbolji mogući način. Tako da ste vani. Barem sat vremena dnevno.
1. Jesenski imunitet
Pedijatri i svi zdravstveni djelatnici uglas će istaknuti sve blagodati boravka na svježem zraku - kretanje vani djetetu omogućuje da se nadiše svježeg zraka koji će iznimno povoljno utjecati na njegove dišne puteve (nosići se brže odčepe, sluznica se ne isušuje kao u toplom, suhom zraku što dovodi do zgušnjavanja sluzi... ), bolje im radi krvotok i cijeli živčani sustav, a o blagodatima aktivnosti i umora da i ne govorimo.
I sam kašalj brže će se smiriti ukoliko dijete u pluća unosi svjež, a ne suh, ustajali zrak, a date li pritom djetetu da se malo poigra, da dotakne tlo, skuplja jesenske plodove s poda (orahe, kestene), razbacuje lišće, jer i sva ta vanjska prljavština u sebi ima čitav niz dobrih bakterija (mikrobakterija iz tla i zraka) koje također utječu na podizanje djetetovog imuniteta, odnosno stvaranje otpora na brojne bolesti (alergije, dijabetes, multipla skleroza, crijevne bolesti ...).
2. Razvija im se vid
Probajte se pitati zašto je sve više i više djece kratkovidno? Istraživanja su pokazala da je jedan od ključnih čimbenika oštećenja vida na daljinu taj što djeca sve više i više vremena provode u zatvorenom prostoru pod umjetnim svjetlima. Dnevno otvoreni svjetlo pomaže u razvoju vida tako da oči održavaju pravilan razmak između leće i mrežnice, koja čuva vid u fokusu. A fokus je vani ipak malo različitiji nego u zatvorenom prostoru.
3. Doza vitamina D
Djeca svih dobi - kao i adolescenti i odrasli - često ne dobivaju dovoljno vitamina D koji pomaže osigurati tijelu da apsorbira kalcij, kako bi se spriječile bolesti kostiju, dijabetes i bolesti srca. Mlijeko je također izvor, ali sunčeva svjetlost je doslovno najbolji lijek. Liječnici često potiču djecu da se igraju na vani, na suncu - a to što je vani hladno ne znači da je sunce manje bogato tim potrebnim vitaminom.
4. Zdravije navike spavanja
Ako vaša djeca baš i nemaju neku rutinu spavanja možda je to zato što je njihov „unutarnji" sat, njihov dnevni ritam - ugašen. Takvi prirodni ritmovi povezani su sa suncem, a ukoliko dijete nije prečesto vani njegov organizam jednostavno ne reagiraju dovoljno dobro na sučev podražaj i dnevni ritam svakoga dana. Istraživanja su pokazala da ranojutarnje izlaganje suncu posebno može pomoći sinkronizaciji ciklusa spavanja kod djeteta i uopće njegovog boljeg dnevnog ritma.
5. Svježeg zraka na pretek
Možda vi mislite da je zrak vani ionako previše zagađen, no ne znate da je zrak u zatvorenom prostoru minimalno 3 do 5 puta zagađeniji. Prema američkoj Agenciji za zaštitu okoliša zrak izmjeren u zatvorenom prostoru uvijek je štetniji od vanjskog, a ovaj podatak od 3 do 5 puta zagađeniji zaista je minimum, jer se nerijetko nakon mjerenja otkriva i čak 100 puta zagađeniji zrak kojeg djeca udišu dok ih vi ne puštate van.
6. Drži ih uspravnijima
Djeca kod kuće u većini slučajeva sjede - sjede dosta i u vrtiću, pa onda popodne opet dosta sjede prije nego legnu.
Boravkom vani, na širokim otvorenim površinama omogućuje im da pravilno razvijaju svoju muskulaturu, ali i mnoge druge stvari - pomažu održati dobru gustoću kostiju, imati normalan krvni tlak i uopće rizik kraćeg životnog vijeka.
Djeca su sklonija stajati i kretati se na otvorenom, a studije pokazuju da čak i prilikom obavljanja istih poslova, dječja su tijela puno mobilnija, kada su ti zadaci izvršavaju vani.
7. Poboljšava im se pažnja
Ovo nije definitivno dokazano, ali nekoliko je studija pokazalo da vanjski podražaji pomažu umanjiti simptome ADHD-a. Svakodnevna šetnja, pa makar i kratka, kroz zeleni krajolik pomaže smiriti sve nas pa bi svakako trebala utjecati i na hiperaktivnu djecu. U stvari, jedan takav eksperiment koji je proveo National Institutes of Health pokazao je da, kao i s igrama vani, djeca vani obraćaju puno više pažnje na detalje vani nego unutra.
8. Smanjuje se stres
Slično kao i s pozitivnim učincima igre i raspone pažnje, gledajući zelene površine u svakom čovjek pomaže smanjiti razinu stresa, pa tako i u djece. Istraživanja su pokazala da nervozni životni događaji uzrokuju manje psihološke poremećaje kada su djeca okružena uvjetima visoke prirode.
I baš zbog svega ovoga izađite svaki dan. Barem sat vremena.
Vezane vijesti
-
Žuta jesen, žuto grožđe, tikva žuta, žut kukuruz pokraj puta….samo je dio pjesmice posvećene jeseni i njezinim ljepotama. Da je jesen lijepa na više načina i u više oblika, svi se slažemo, kao uostalom i s činjenicom da je ljepota jeseni u očima i kreacijama najmlađih, još je ljepša, bogatija, šarenija…..
-
Pokušaj odabira jedinstvenog imena za bebu nije uvijek lak pa se neki roditelji u potrazi za nadahnućem okreću Marvelovim filmovima.
-
Najviši američki zdravstveni dužnosnici vjeruju da bi cjepivo protiv covida-19 tvrtke Pfizer Inc moglo biti odobreno za djecu od 5 do 11 godina do kraja listopada, rekli su u petak dva izvora upoznata sa situacijom.
-
Majka koja je na prijevaru svoju kćer odvela u Pakistan kako bi je udala za starijeg muškarca zatvorena je na 4, 5 godina u srijedu nakon postavši tako prva osoba u Engleskoj osuđena zbog prisile na brak.
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će s promjenjivom naoblakom gdjegod pasti uglavnom samo malo kiše, i to češće prema otvorenom malo do umjereno valovitom moru
-
U organizaciji Hrvatskog odbojkaškog saveza i OK Zadar od petka, 17. siječnja do nedjelje 19. siječnja održat će se završnica prvenstva Hrvatske u odbojci za juniorke i juniore.
-
Najava događanja u Gradskoj knjižnici Zadar za tjedan od 20. do 25. siječnja 2025.
-
Jeste li se ikada zapitali zašto vas obuzme neobjašnjiv umor nakon obilnog ručka? Ovaj fenomen, poznat kao postprandijalna somnolencija, često je iskustvo mnogih, no rijetko tko razumije njegove stvarne uzroke.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.