utorak 6. lipnja
Predstavljanje zvučne knjige "Planine" Petra Zoranića u Izložbenoj dvorani Znanstvene knjižnice
Povodom Međunarodnog tjedna arhiva od 5. do 11. lipnja 2023. u programu arhivskih i srodnih ustanova koji organizira Međunarodno arhivsko vijeće (International Counciol on Archives – ICA) sudjeluje i Znanstvena knjižnica Zadar predstavljanjem zvučne knjige Planine autora Petra Zoranića, izrađene u zvučnom studiju Knjižnice.
Predstavljanje će biti u utorak 6. lipnja u 12:00 sati u Izložbenoj dvorani. To se djelo u književnoj historiografiji smatra prvim hrvatskim romanom, pisanim prozom i stihom. Premda autor samo jednog poznatog djela, Zoranić je najznačajniji književnik Zadarskoga književnog kruga. Rođen je u Zadru oko 1508. godine. Prvo izdanje Planina tiskano je 1569. godine.
ZKZD je u svom studiju Planine pretvorila u zvuk,
u zvučnu knjigu. Koristili smo izdanje Grafičkog zavoda Hrvatske
iz 1988. godine koji sadrži i prijevod Planina na standardni
jezik. Zvučna knjiga je čitana na standardnom jeziku, a u planu
je snimanje Planina i u izvorniku. „Zvučne Planine“ čitale su
glumice Kazališta lutaka Zadar: Anđela Ćurković-Petković, Sanja
Grgina i Gabrijela Meštrović Maštruko.
Uz predstavljanje navedene zvučne knjige bit će izložen Izbor iz fonda knjižnice na temu romana Planine Petra Zoranića koji Knjižnica čuva u tiskanom obliku.
Vezane vijesti
-
Promjenljivo, u unutrašnjosti i pretežno oblačno. Povremena kiša će biti češća u gorju te u Slavoniji gdje može i zagrmjeti. Na Jadranu su još ponegdje mogući jači pljuskovi s grmljavinom.
-
Tradicionalna manifestacija namijenjena biciklističkim rekreativcima, entuzijastima i svim ljubiteljima biciklizma odgođena je
-
Nikola Marinković rođen je u Zagrebu 1999. godine. Živi u Zadru gdje studira na Sveučilištu u Zadru.
Izdvojeno
-
U prometnoj nesreći noćas u Čakovcu poginula je jedna osoba, izvijestila je u nedjelju ujutro Policijska uprava međimurska.
-
U prometnoj nesreći na požeškom području noćas je poginula 18-godišnja djevojka, izvijestila je u nedjelju Policijska uprava požeško-slavonska.
-
U ponedjeljak, 25. rujna u 9.30 gradonačelnik Branko Dukić sa suradnicima poloźit će vijenac na spomen obilježju na Narodnom trgu u povodu Dana sjedinjenja Zadra s maticom Hrvatskom.
-
Porsche je u finalizaciji planova da u Hrvatskoj izgradi tvornicu pogona za električke bicikle, doznaje Jutarnji list.
Reci što misliš!