Kultura

ovogodišnji vRIsak

vRIsak – Program "U fokusu" ugostio pjesnikinju Sanju Baković

vRIsak – Program
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Deseti riječki festival autora i sajam knjiga vRIsak ugostio je u petak u Book caffeu Dnevni boravak novinarku i pjesnikinju Sanju Baković, koja je u sklopu festivalskog programa "U fokusu" riječkoj čitateljskoj publici predstavila svoju zbirku poezije "Plovna mjesta".

Knjiga je objavljena u izdanju Centra za kreativno pisanje (CeKaPe), a o svojem je pjesničkom prvijencu autorica razgovarala s riječkom književnicom Željkom Horvat Čeč.

Istaknula je da knjiga sadrži 70-ak pjesama, a asocijativni impuls za njihovo pisanje dobila je čitajući velika poetska imena kao što su Eugenio Montale, Cesare Pavese, Nicanor Parra, Ingeborg Bachman, Zbigniew Herbert, Blaise Cendrars, Aime Cesaire, Adam Zagajewski, Andre Breton, Dušan Matić, Tomaž Šalamun, Miroslav Mićanović, Danijel Dragojević, Anka Žagar i mnogi drugi veliki pjesnici domaće i strane književnosti.

"Teško je nabrojati sve autore i tekstove koji su mi prošli kroz ruke; sve što sam čitala zapravo je ostavilo tragove. Nije jednostavno dotaknuti svijet drugog autora, zbližiti se s njegovom poezijom, razumjeti je i uhvatiti, pa uvući u sebe i svoje pisanje", rekla je Baković.

Pisati je počela prije pet godina, iz znatiželje i istraživačkog poriva. Najviše ju je privukla domena poezije, a rezultat je ta zbirka, u kojoj su okupljene pjesme koje su nastajale tijekom dvije godine a koje su "literarna posveta pjesničkim svjetovima koji su je na bilo koji način obilježili".

Kazala je kako kad piše uvijek kreće od "jedne riječi, jedne misli, riječi koja je opet nalijepljena na neku sliku, neki unutrašnji doživljaj". "Uvijek krenem pisati od te jedne misli ali nekad se dogodi da se prekolažira, da nekako iznutra naraste, pa to ostane kao središnje meso pjesme, trup koji se nekako presloži, zarotira", otkrila je autorica.

Pišući svoje prve pjesme puno je istraživala, pisala i čitala, i tek je nakon tri godine postala zadovoljna i poželjela da taj autorski rukopis dobije materijalni oblik, dodala je.

Zbirka je najavljena kao plovidba unutarnjom poetskom linijom pjesnikinje koja je svoj spisateljski kod pronašla stvarajući pjesme koje tematski obuhvaćaju prostor od matičnog polazišta rodnog otoka Brača, neopipljivih metafizičkih motiva, do svakodnevnih urbanih zapažanja i događaja iz prepoznatljivog javnog okvira.

Horvat Čeč je napomenula kako je riječ o za prvu zbirku vrlo opsežnoj knjizi pjesama.

"Te pjesme često imaju narativni oblik, jako su zgusnute, stilski nabijene. No, one nisu klasične kronike, već isprepliću ono što je bilo, što je moglo biti, i mogućnost kretanja, pa možemo reći da im u tom smislu naslov knjige odlično odgovara, jer tu možemo govoriti o nekom otkrivanju prostora, i metaforički i doslovno", rekla je.

Ipak, neke od pjesama djeluju zaista kao kronike, dodala je, jer Baković zbirkom pokriva cijeli dijapazon tema, pokazujući jednu veliku različitost ali i utjecaj različitih autora, različitih pisaca i pjesnika.

Zbirka je podijeljena u četiri cjeline, od kojih je prva, naslovljena "Donji svijet", nešto narativnija, dok je druga – "Pjevanja za odlaske i dolaske" - vezana "uz osjećaj postojanja prostora u sebi iz kojih se otiskujemo prema vani i u koje se ponovno vraćamo".

"Treća, 'Uplašenoj ženi gledam u lice' je možda najgradskija, najžešća, najkomunikativnija, najnabijenija emocijama, dok je posljednja, 'Commuters train', najsjetnija", otkrila je Baković.

Sanja Baković (1976.) diplomirana je novinarka koja je spisateljskim vodama zaplovila na CeKaPe-ovoj radionici poezije s mentorom Brankom Čegecom. Svoje je pjesme čitala na "Jutrima poezije" i na maratonu poezije u Sesvetama. Objavljivala je pjesme u književnom časopisu "Tema" kao i na književnom internetskom portalu knjigomat.hr. Bavi se medijima i odnosima s javnošću.

Baković je pokrenula i projekt "Odvalimo se poezijom", proizašao iz njezine inicijative na facebooku u sklopu kojega u suradnji s CeKaPe-om organizira tribine kojima je cilj popularizacija poezije i mladih autora.

U zanimljivom razgovoru s publikom, autorica je još otkrila da se nikada ne cenzurira, ali da ima pjesama zbog kojih ponekad kasnije osjeti sram, pjesama koje joj "vade sramežljive masti". "Ponekad neke stvari ostavim po strani, no čim je nešto napisano, znam da je moje, da sam to i dalje ja, i da ne mogu pisati bez da se suočim i s takvim dijelovima sebe", rekla je. I dalje piše poeziju, i razvija ideju o eventualnom rukopisu romana.

Jubilarni 10. vRisak održava se od 31. svibnja do 10. lipnja, a ove godine riječkoj će čitateljskoj publici predstaviti stotinjak autora, umjetnika i kritičara u pedesetak događanja kojima je fokus na središnjoj temi festivala "Književnost između egzila i azila".

Među velikim su gostujućim imenima Claudio Magris, Vladimir Pištalo, Bekim Sejranović i Slavenka Drakulić, a organizatori su posebno ponosni na festivalski program "Europom u 30 knjiga" koji svake godine predstavlja nekoliko europskih autora čije su knjige objavljene u istoimenoj VBZ-ovoj biblioteci. Ove godine riječkoj će se publici predstaviti Clare Azzopardi, Janis Jonevs, Lidija Dimkovska, Srđan Valjarević i i Bec Cufaj.

Program "U fokusu" posvećen domaćim autorima u petak je na vRIsku ugostio i Damira Karakaša, koji je u Dnevnom boravku govorio o svojoj najnovijoj knjizi "Sjećanje šume" objavljenoj u izdanju Sandorfa. Do konca festivala, program posvećen autorima koji su svojim novim knjigama privukli veliku pozornost kritike i čitatelja ugostit će i Slobodana Šnajdera, Ludwiga Bauera, Slađanu Bukovac i mnoge druge.

 


Reci što misliš!