Kultura

Muzej Krapinskog pračovjeka

Nastavlja se izgradnja novog Muzeja krapinskog pračovjeka

Nastavlja se izgradnja novog Muzeja krapinskog pračovjeka

Otvorenje novog Muzeja krapinskog pračovjeka očekuje se oko Uskrsa iduće godine

Uskoro bi se trebali nastaviti radovi na uređenju novog Muzeja krapinskog pračovjeka, na svjetski poznatom lokalitetu Hušnjakovo čija je izgradnja započela 1999. godine, javlja Radio Kaj.

Materijali koji će sačinjavati muzejski postav pristižu iz raznih dijelova svijeta, pa su tako primjerice u stari muzej već stigli odljevi neandertalaca iz Francuske i Izraela, a u Hrvatskoj se izrađuju odljevi krapinskih fosilnih životinja i artefakata,od čega je 220 komada već izrađeno.

Hušnjakovo je jedno od najbogatijih paleolitskih nalazišta neandertalskog čovjeka u Hrvatskoj i Europi. Ono je geološki, paleontološki, paleoantropološki i arheološki lokalitet zaštićen kao paleontološki spomenik prirode. Nalazi se u blizini centra grada Krapine, na Hušnjakovom brijegu.

Prvi nalazi otkriveni su od strane lokalnog stanovništva koje je na njih nailazilo kopajući pijesak, o čemu su obaviješteni seoski učitelj i župnik, a nalaze je determinirao profesor Dragutin Gorjanović-Kramberger pod čijim su vodstvom započela sustavna istraživanja 1899. godine.

U pješčenjačkim naslagama Hušnjakovog brijega otkriveno je oko devet stotina fosilnih kostiju čovjeka, brojni ostaci špiljskog medvjeda, vuka, losa, golemog jelena, toplodobnog nosoroga, divljeg goveda i mnogih drugih životinja temeljem kojih se može rekonstruirati prehrana, odijevanje, način života, klima i okoliš krapinskog pračovjeka.

Homo sapiens neanderthalensis živio je u toplom i vlažnom razdoblju velikog posljednjeg interglacijala Riss-Würm, prije 130 000 godina.

Više od tisuću pronađenih komada kamenog oruđa iz razdoblja paleolitika, odnosno starijeg kamenog doba, svjedoči o materijalnoj kulturi krapinskog pračovjeka koji je koristio ovo područje kao svoje boravište, a proslojci pepela pronađeni u pješčenjačkim naslagama pokazuju da se služio vatrom.

Većina nalaza sa ovog područja pohranjena je u Muzeju krapinskog pračovjeka koji se nalazi u neposrednoj blizini samog nalazišta, a sagrađen je na temeljima nekadašnjeg Kneippovog lječilišta tzv. zagorskim mrzlicama.

Kako prostori sadašnjeg muzeja više nisu zadovoljavajući za modernu prezentaciju zbirke, na području Hušnjakova je 1999. godine započela izgradnja novog Muzeja evolucije. Otvorenje Muzeja očekuje se oko Uskrsa iduće godine.


Reci što misliš!