Progon pisca
Matvejeviću Italija ponudila azil
Talijansko veleposlanstvo u Zagrebu ponudilo je azil piscu Predragu Matvejeviću, reagirajući tako na prosvjede u Europi protiv rješenja Vrhovnoga suda koji je potvrdio presudu na dvije godine uvjetnoga zatvora Matvejeviću jer je 2001. uvrijedio pisca Milu Pešordu nazvavši ga 'našim talibanom', piše Novi list
Predragu Matvejeviću je ponuđen azil iako mu više ne prijeti kazna zatvora, a ponuđeno mu je da se skloni u zgradu veleposlanstva. U izjavi za Novi list Matvejević ističe da ne zna hoće li završiti u zatvoru.
'Nisam dobio nikakav papir. Ali spreman sam. Ne bježim. Budu li me trebali, u hotelu sam na Koločepu', kazao je Matvejević. Objašnjava i kako je nejasno zašto sud odlučuje u ovoj fazi te da je stoga logično da ljudi zaključuju kako mu prijeti zatvor. Njegova knjiga 'Mediteranski brevijar' prevedena je na 23 jezika.
Premda ugledni profesor na rimskome sveučilištu La Sapienza neće u zatvor, svakako je riječ o prvorazrednom skandalu, koji je odjeknuo i u Europskome parlamentu. Novi list podsjeća da su u Hrvatskoj reakcije na ovaj skandal škrte.
Predsjednik Republike odbio je javno komentirati slučaj, premda se neslužbeno priča da bi, u slučaju Matvejevićeva pritvaranja, Ivo Josipović odmah amnestirao osuđenog pisca. Ministarstvo vanjskih poslova uskratilo je službeni komentar, iako ondje ima mišljenja da je 'Matvejević, odbivši se žaliti, cijelu Hrvatsku doveo u neugodnu situaciju', a predsjednica Vlade Jadranka Kosor poručila je da kao čelnica izvršne vlasti ne može komentirati sudske presude. No Novi list podsjeća i da je naglasila da je rok kušnje prošao, pa Matvejević ne može u zatvor.
Vezane vijesti
-
"Matvejevićeva je jedina krivnja što je otvoreno izrekao svoje mišljenje", stoji u tekstu u kojem se naglašava da se ovakva sudbina nikada nije dogodila nekom sveučilišnom profesoru koji je predavao i na čuvenoj Sorbonni
-
Ispunjena dvorana na zagrebačkom Interliberu toplo je pozdravila predstavljanje knjiga UNESCO – Vodič kroz svjetsku baštinu i Ljubav oko svijeta, o kojima su govorili autori Petra Somek i Davor Rostuhar, suradnici već dvadesetak godina, a moderator je bio Hrvoje Dečak.
-
Francuski prijevod romana "Crvena voda" književnika i novinara Jurice Pavičića osvojio je prestižnu nagradu Grand Prix de Littérature Policière za najbolji strani krimić u Francuskoj u 2021. godini.
-
U Madridu su predstavljene dvije knjige drama, Suvremena španjolska drama na hrvatskom i Suvremena hrvatska drama na španjolskom, čime su hrvatski autori drama i ove godine osvanuli na španjolskom tržištu.
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković kazao je u srijedu da Hrvatska snažno odbacuje kritike srbijanske ministrice pravosuđa Maje Popović pred Vijećem sigurnosti UN-a da Zagreb ostavlja zločine nad Srbima nekažnjenima, a sudi isključivo Srbima.
-
Uređeni katastarski i zemljišnoknjižni podaci za nekretnine u građevinskim područjima u skraćenom roku i bez dodatnih troškova za vlasnike, glavne su prednosti koje građanima donosi provedba Višegodišnjeg programa katastarskih izmjera građevinskih područja za razdoblje 2021. - 2030.
-
Ministar Branko Bačić najavio je obnovu starih i izgradnju novih nekretnina koje će država staviti na tržište u sklopu nacionalnog plana stambene politike. Govoreći o dugo najavljivanom nacionalnom planu stambene politike, ministar Bačić rekao je kako bi on trebao bi biti donesen tijekom veljače.
-
Nešto više od 75 posto površina na Zemlji bilo je "trajno suše" tijekom prethodna tri desetljeća i to će promijeniti život na planetu, pokazalo je izvješće UN-a.
Reci što misliš!