Nova viđenja u Podgori, na Šolti i kod Korčule
U Jadranu živi čak 7 sredozemnih medvjedica
Ukupna populacija (havajska, karipska i sredozemna) broji tek oko 350 jedinki
Predavanje “U potrazi za morskim čovikom” održala je na Hvaru u organizaciji Gradske knjižnice i čitaonice Hvar u povodu “Mjeseca hrvatske knjige” Jasna Antolović, voditeljica grupe “Sredozemna medvjedica”, Udruge za istraživanje i zaštitu prirode iz Zagreba, prenosi slobodnadalmacija.hr
Sredozemna medvjedica (morski čovik) prvi put je znanstveno opisana 1779. godine na temelju lešine nađene kod Osora na Cresu.
Ukupna populacija (havajska, karipska i sredozemna) broji tek oko 350 jedinki, živi u manjim izoliranim skupinama, a zbog svoje osjetljivosti, rijetkosti i kritičnog statusa ubraja se među deset najugroženijih sisavaca na svijetu.
Kod nas je zaštićena još davne 1935. godine "Dalmatinskim dekretom", dok je danas temeljem Zakona o zaštiti prirode za njezino uznemiravanje i ubijanje predviđena novčana kazna od sto tisuća kuna - kazala je Antolović.
Predavanje popraćeno kratkim filmovima izazvalo je iznimno veliko zanimanje Hvarana, a biologinja Antolović istaknula je da spomenuta grupa na području Jadrana djeluje još od 1994. godine, otkada je sustavno istražila 74 špilje.
U posljednjih šest godina prikupljeno je više od tri tisuće fotozapisa, tako da se na osnovi cjelokupnog monitoringa slobodno može reći da kod rta Kamenjaka u Istri, lošinjsko-creskom arhipelagu, te dijelu srednjeg i južnog Jadrana obitava najmanje sedam jedinki. Zbog edukacije (predavanja, pisani materijali), kao i radionica koje su se provodile i prošlog ljeta građani i institucije su sve više spremni na suradnju.
Tako je u posljednjih nekoliko godina bilo više od deset dojava o viđenju sredozemne medvjedice samo u akvatoriju Hvara, a najnovije stižu s Korčule, Šolte, pa čak i Podgore, što će Grupa uskoro istražiti.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
Švora je desetak godina plivala u sjevernom Jadranu, ali je 2014. uginula od starosti. Od tada pripadnika njezine u vrste u hrvatskom moru nema, kao što ih dugo nije bilo ni prije nje.
-
Hrvatski znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković i Instituta za oceanografiju i ribarstvo uspješno su verificirali atmosferska polja čija je razlučivost prikladna za klimatski model Jadrana, i te rezultate objavili u vodećem svjetskom časopisu za razvoj modela u geoznanostima 'Geoscientific Model Development', priopćeno je s Ruđera.
-
Seizmološka služba RH izvijestila je u nedjelju o prilično jakom potresu magnitude 4.2 prema Richteru koji se dogodio u podmorju sjevernog Jadrana uz talijansku obalu, a osjetio se i u Istri.
-
Ministri vanjskih poslova Slovenije, Hrvatske i Italije potpisali su u srijedu na Brdu kod Kranja zajedničku izjavu o zaštiti sjevernog Jadrana, nakon plenarnih razgovora o zajedničkoj suradnji na tom području.
Izdvojeno
-
U ponedjeljak, 25. studenog u 11:30 sati Narodni muzej Zadar poziva sve na besplatno stručno vodstvo „U potrazi za sv. Krševanom“, organizirano za građanstvo povodom obilježavanja Dana Grada Zadra.
-
Gradonačelnik Knina Marijo Ćaćić najavio je u nedjelju kako će proglasiti dan žalosti kad bude poznat datum posljednjeg ispraćaja mladića (25) koji je noćas poginuo u eksploziji ručne bombe u stanu u Kninu u kojoj su četiri osobe teško ozlijeđene.
-
Ovim putem želimo najaviti radionicu "Tijelo i Glas" pod vodstvom Silvije Dogan, koja se održava 21-22.12.2024. u Koncertnom uredu Zadar.
-
U Kazalištu lutaka Zadar održat će se svečana akademija povodom proslave 220. godina od osnutka Gimnazije Vladimira Nazora
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.