#hrvatska
Veliki uspjeh znanstvenika s Instituta Ruđer Bošković i Instituta za oceanografiju i ribarstvo
Hrvatski znanstvenici s Instituta Ruđer Bošković i Instituta za oceanografiju i ribarstvo uspješno su verificirali atmosferska polja čija je razlučivost prikladna za klimatski model Jadrana, i te rezultate objavili u vodećem svjetskom časopisu za razvoj modela u geoznanostima 'Geoscientific Model Development', priopćeno je s Ruđera.
Globalni klimatski modeli su temelj klimatskih predviđanja, no oni nisu u mogućnosti razlučiti lokalne procese kao što je, primjerice, Sredozemlje, ističu s Ruđera i dodaju da su autori u tom radu utvrdili model razlučivosti oko kilometra.
To su Cléa Denamiel, Ivica Vilibić, Petra Pranić, Damir Ivanković i Iva Tojčić s Ruđera, a Cléa Denamiel još s Instituta za oceanografiju i ribarstvo iz Splita.
Prvi takav model Jadrana na klimatskoj skali, Model AdriSC (Adriatic Sea and Coast), jedinstven i u svjetskim razmjerima, načinjen je za razdoblje od 1987. do 2017. godine, i ima razlučivost od jednog kilometra u moru te tri kilometra u atmosferi, kazala je glavna autorica Cléa Denamiel,
Dodala je da je model temeljen na najnaprednijim računalnim kodovima razvijenim u vodećim američkim meteorološkim i oceanografskim institucijama, te da je već postao prepoznatljiv u znanstvenoj zajednici i po simulacijama ekstremnih procesa kao što su meteorološki tsunamiji,
Za navedenu klimatsku simulaciju bilo je potrebno osamnaest mjeseci kontinuiranog rada 260 procesora, za što su korištena najjača europska super-računala razvijena za potrebe meteorološke službe. Izvorna simulacija sama je proizvela oko 260 TB podataka, što je vrlo teško analizirati pomoću postojećih resursa, te se za potrebe analiza izdvajaju polja koja su potrebna za izvedbu predviđenih analiza.
Uspješna verifikacija omogućava korištenje rezultata toga modela u daljnjim znanstvenim istraživanjima diljem svijeta.
Ivica Vilibić ističe da je ta verifikacija otvorila mogućnost za izradu projekcija buduće klime Jadrana. Zbog zahtjevnosti u računalnom smislu, ekipa je je koristila metodu koja je smanjila trajanje simulacije na 18 mjeseci, odnosno za oko pet puta, čime bi praktično ona bila onemogućena, kaže on.
Vezane vijesti
-
Hrvatski inovatori su na međunarodnom sajmu inovacija IENA u njemačkom Nurnbergu nagrađeni s tri zlatne, šest srebrnih, tri brončane i dvije posebne nagrade, priopćila je u nedjelju Udruga inovatora Hrvatske.
-
Švora je desetak godina plivala u sjevernom Jadranu, ali je 2014. uginula od starosti. Od tada pripadnika njezine u vrste u hrvatskom moru nema, kao što ih dugo nije bilo ni prije nje.
-
Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić ocijenio je u četvrtak u Vukovaru kako se, nažalost, još ne ulaže dovoljno u znanost ni u mlade iako jedino znanost može ponuditi prave odgovore, kao što je učinila u slučaju pandemije covida.
-
Seizmološka služba RH izvijestila je u nedjelju o prilično jakom potresu magnitude 4.2 prema Richteru koji se dogodio u podmorju sjevernog Jadrana uz talijansku obalu, a osjetio se i u Istri.
Izdvojeno
-
Odlukom općinskog načelnika, Općina Preko i ove će godine umirovljenicima i korisnicima prava u sustavu socijalne skrbi dodijeliti božićnice.
-
Na blagdan svete Lucije učenici Osnovne škole Voštarnica, u pratnji ravnateljice Irene Dukić i učiteljica edukacijskih rehabilitatorica, posjetili su zadarsku gradsku upravu.
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom u ponedjeljak, 16. prosinca zbog radova prema sljedećem rasporedu
Reci što misliš!