Kuća za ljude i umjetnost
U Laubi otvorena izložba Zlatana Vehabovića
U zagrebačkoj Kući za ljude i umjetnost Laubi večeras je otvorena izložba radova mladoga suvremenog slikara Zlatana Vehabovića koja pod zajedničkim nazivom "Prokleta posada" donosi radove u kojima umjetnik nastavlja svoja višegodišnja umjetnička istraživanja pojedinih mehanizama, fenomena i pouka, prisutnih u pustolovnoj književnosti.
U svojoj najnovijoj seriji slika u kojima kombinira slikarske tehnike i fotografiju, koju koristi kao vizualni izvor i predložak za slikanje, Vehabović poseže za motivima karakterističnim za književne avanture - muškarci na moru, brodovi u oluji, nepregledni krajolici i fascinantne životinje ilustriraju neizvjesnost koja proizlazi iz odnosa čovjeka i prirode.
Povezujući ekološke i društvene sustave kroz kompleksne adaptivne odnose, umjetnik ukazuje na to da se brojni ekosustavi, koji su se nekoć smatrali prirodnima, zapravo razvijaju kao kulturno-ekološki sustavi.
Naslov izložbe inspiriran je pjesmom jednog škotskog pjesnika koja govori iz ženske pozicije o odvojenosti od supruga koji veći dio godine provodi na brodu, u kitolovu.
"To mi je bilo interesantno prije svega zbog ideje pustolovine i avanture koja je mene obilježila kao autora, motiva na kojemu gradim svoju umjetničku praksu", kazao je govoreći o svojim inspiracijama za tu seriju Vehabović u razgovoru s kustosicama Moranom Matković i Vanjom Žanko na večerašnjem otvorenju.
Druga tema koja ga je inspirirala je intimna priča dvoje ljudi sadržana u pjesmi, dok je treća ideja heterotopije, koncepta koji se odnosi na mjesto koje je izolirano i nema nikakve veze s gradovima i urbanim prostorima u kojima živi suvremeni čovjek.
"Sve se to slilo u jednu temu i krajnje poetski obilježava radove u ovoj seriji", kazao je umjetnik.
Osvrnuo se i na svoje metode rada, u kojima se prilikom umjetničkog istraživanja često koristi fotografijama. "U osnovi, prije svake slike imam grubu ideju što želim od prizora i kako želim da on izgleda. Često redateljski pristupam djelima, pa su mi potrebni predlošci. U tome je uloga fotografije kojom se služim u slikama", pojasnio je.
Često uprizorava i snimanje s protagonistima koji predstavljaju figure koje želi imati na slici, te provodi sate i sate kopajući po bespućima interneta. "Proces rada nikad nije isključiv, jedna stvar hrani drugu, dok je sam proces slikanja uvijek specifičan i nikad pretjerano jednostavan", kazao je umjetnik.
"Prokleta posada" Vehabovićeva je druga samostalna izložba u Laubi, a njezino je otvorenje večeras privuklo velik broj ljubitelja umjetnosti.
Slike se mogu pogledati do 24. siječnja.
U povodu izložbe, koja zauzima otprilike polovicu prostora Laube, u drugom je dijelu prostora smješten izbor iz Zbirke Filip Trade koji u tzv. "Nestalnom postavu" donosi 'highlighte' zbirke čiji se autori generacijski i stilski povezuju s Vehabovićevima.
"Riječ je o prepoznatljivijim djelima koja se vežu uz zbirku, a čijim smo odabirom htjeli istaknuti umjetnike koji su na neki način bliski Zlatanu - bilo generacijski bilo stilski i načinom rada - kako bismo pokazali što još iz kolekcije imamo da popuni njegovu priču", kazala je za Hinu kustosica Laube Morana Matković.
Tako se u Laubi uz Vehabovićeve radove može pogledati slavna skulptura "Bruce Lee" Ivana Fijolića, "Discoware" Kristiana Kožula, "Art deklaracija" Lovre Artukovića, ali i radovi Stipana Tadića, Ines Krasić, Lale Rašić i Silvia Vujčića.
Izložba je osmišljena kao cjeloviti projekt koji ima više etapa, pa će tako već sljedeći tjedan, u četvrtak 16. siječnja, u Laubi biti upriličeno predstavljanje posebno za nju osmišljenih suvenira. Riječ je o art printevima i drugim popratnim materijalima koje je osmislio dizajnerski kolektiv Boonika u suradnji s umjetnikom.
Zbirka Filip Trade okuplja više od petsto radova hrvatskih umjetnika i umjetnica nastalih od pedesetih godina prošloga stoljeća do danas - najstariji rad u zbirci je "Bara s kokoši" Ivana Kožarića iz 1949. Posljednjih nekoliko godina zbirka je fokusirana na aktualnu produkciju autora mlađe i srednje generacije, a najzastupljeniji umjetnik zbirke je Lovro Artuković, s čak 33 rada.
Vezane vijesti
-
Vođen temeljima koje su postavili Duchamp i Warhol, uz ironični pristup Koonsa s kojim ga umjetnička kritika često uspoređuje, Dejanoff je osvojio naklonost publike
-
NVV predstavlja digitalnu i fizičku verziju izložbe u kojoj sudjeluje 25 vodećih hrvatskih i svjetskih umjetnika
-
-
U četvrtak 18. siječnja s početkom u 20 sati u Laubi – kući za ljude i umjetnost održat će se otvorenje izložbe umjetnika Stipana Tadića – Hrvatske planine
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.