360 godina od ulaska kravate u svijet mode
U Strasbourgu izložba "Izazov kravate - hrvatski doprinos globalnoj kulturi"
Iduće godine puni se 360 godina od ulaska kravate u svijet mode, a ime kravat dali su joj upravo Francuzi koje je ona asocirala na Hrvate
U Europskom parlamentu otvara se izložba "Izazov kravate - hrvatski doprinos globalnoj kulturi". O istoj temi jutros je održan stručni skup, a sve s ciljem da se proglasi Europski dan kravate.
Inicijativa da se proglasi europski dan kravate stigla je od neprofitne udruge Academia Cravatica koja je u cijelu priču uključila i hrvatskog europarlamentarca Tonina Piculu.
On je jutros bio domačin stručnog skupa na kojem su etnolozi, dizajneri, povijesničari iznijeli niz zanimljivih informacija vezanih uz kravatu, pa tako i onu da se prvi prikaz kravate pojavaljuje 210 godine prije Krista u Kini, a zahvaljujući hrvatskim vojnicima upoznali su je u 17. stoljeću i Francuzi koji su je proširili dalje u svijet.
Iduće godine puni se 360 godina od ulaska kravate u svijet mode, a ime kravat dali su joj upravo Francuzi koje je ona asocirala na Hrvate.
Sudionici današnjeg stručnog skupa složili su se da je proglašenje europskog dana kravate važno za brendiranje Hrvatske. O našoj kulturnoj baštini povezanoj za kravatu govori i izložba u Europskom parlamentu koju u ovom trenutku otvara Počasna satnija Kravat pukovnije iz Zagreba.
Vezane vijesti
-
-
-
-
U najvećoj izložbi hrvatskih akvarelista izloženi su radovi ne stariji od tri godine, rađeni u tehnici vodene boje
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.