Izgubljeni u prijevodu
"Objasnidbeni" srpsko-hrvatski rječnik: Nije patika, nego šlapa
Namjera ovog rječnika nije iz hrvatske jezične prakse istjerivati riječi srpskog podrijetla već pomoći poslijeratnim generacijama odraslim s hrvatskim jezičnim osjećajem koji u dodiru sa srpskim jezikom (u izravnoj komunikaciji, preko televizije ili tiskovina) zastaju nesigurni i zbunjeni.
Autor rječnika, koji na gotovo šest stotina stranica donosi više tisuća riječi, ugledni je hrvatski jezikoslovac i profesor sa zagrebačkog Filozofskog fakulteta Marko Samardžija.
Primjeri srpskih riječi i hrvatskih jednakovrijednica
crkotina - strvina, crkletina; izvinjenje - isprika, opravdanje; nasušan - poseban, nužan, svagdanji; buvljak - svaštarnica, ulična staretinarnica; lešinar - sup, strvinar, orlušina; uviđaj - očevid; patika - papuča, tenisica, šlapa; patrola - ophodnja; saučešće - sućut
Kako piše Večernji list, Samardžija je samokritično istaknuo da nema kompetencije izvornoga govornika srpskog, a stručnjaka s odgovarajućim metajezičnim znanjem i kompetencijom, pripravnog za suradnju, nije uspio pronaći.
Vezane vijesti
-
-
Osmojezični enciklopedijski rječnik, čiji je bio glavni urednik, u njegovu opusu zauzima posebno mjesto. Riječ je o djelu koji drugi nemaju, dodao je akademik Šimunović
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
Izdvojeno
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
-
Svi koji imaju slab sluh, ali ne nose slušni aparat, trebali bi razmisliti još jednom jer je utvrđeno da pomaže ljudima da žive dulje, prema Sveučilištu Južne Kalifornije (USC).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.