Grobnice poznatih
Beč - groblja kao dio povijesti grada
Većina nas je jučer povodom dana Svih svetih prošetala nekim od mnogobrojnih hrvatskih groblja i pored posjeta grobovima najmilijih zasigurno zastala i pored nadgrobnih spomenika podignutih u čast poznatim povijesnim ličnostima.
Slično je bilo i Beču, čija su groblja puno više od mjesta ukopa. Groblja su mjesta kulture i dio povijesti grada Beča koja ne nude samo pogled na stotine nadgrobnih spomenika, već i na zelene površine, drveće, crkve, povijesne građevine i kulturne spomenike.
Najveće groblje u Beču Glavno je gradsko groblje (Zentalfriedhof) koje obuhvaća površinu od preko 2 kvadratna kilometra i oko 330.000 grobnica. Prvi je ukop na ovom groblju izvršen prvog studenog 1874. godine, upravo na blagdan Svih Svetih, a u međuvremenu je postalo jedno od najvećih i najslavnijih groblja u Europi.
Pored austrijskih predsjednika na ovom su groblju pokopani i mnogi drugi poznati Austrijanci kao što su Ludwig van Beethoven, Franz Schubert ili Artur Schnitzler.
Grobnice poznatih nalaze se i na groblju Hietzing, gdje se su pokopani primjerice Gustav Klimt i Otto Wagner, na groblju St. Marx gdje je posljednje prebivalište Wolfganga Amadeusa Mozarta te u Grinzingu, gdje je svoj posljednji dom našao Gustav Maler.
Poznata se imena na groblju Bezimenih ne mogu naći. Na ovom su groblju naime između 1845. i 1940. godine pokapani oni čija su tijela isplivala na obali Dunava, a njihovi su identiteti ostali nepoznati.
Jedno od najljepših bečkih groblja zasigurno je groblje na Kahlenbergu koje je osnovano 1783. godine i zapravo se nalazi u šumi. Tamo se i danas mogu naći grobnice iz doba Bidermajera koje ovom groblju daju jedan poseban šarm.
Židovsko groblje u 9. bečkom okrugu osnovano je oko 1540. godine i sadrži 350 grobnica od posebnog povijesnog značaja, a za posjetitelje je otvoreno samo do ponedjeljka do petak u vremenu od 8 do 15 sati.
U mnogobrojnim se bečkim crkvama također nalaze grobnice, i to pretežito plemenitaša. Posebno je jeziva crkva Michaelerkirche koja u svojim katakombama čuva stotine ljesova čiji se sadržaj zbog posebnih klimatskih uvjeta ne raspada.
I u bečkoj su katedrali - Stephansdom - pokopani mnogi plemenitaši kao što su primjerice princ Eugen, car Friedrich III, mnogobrojni bečki kardinali i nadbiskupi i nekoliko članova Habsburške dinastije. No, većina članove obitelji Habsburg pokopana je u Carskoj grobnici. Zapravo njih čak 149, od čega 12 careva i 19 carica.
Vezane vijesti
-
Deseti jubilarni Međunarodni sajam knjiga " Buch Wien 2017. koji se održava do 12 studenog u Beču, okupio je ove godine oko 350 nakladnika i oko 380 autora iz Austrije i inozemstva, među kojima je i šest hrvatskih autora.
-
Međunarodno udruženje za istraživanje i unapređenje životne sredine (EDRA – Environmental Design Research Association) svake godine nagrađuje posebno uspješne i održive gradske projekte u različitim kategorijama.
-
Autonomni autobus od 2018. u bečkoj četvrti Aspern
-
Ovo je jedanaesti uređaj te vrste koji je postavljen u centru grada i dostupan je svim građanima u hitnim medicinskim slučajevima
Izdvojeno
-
Iz udruge Potočnica medijima su ukazali na plan za bespravnu gradnju hotela na području uvale Kukurina (pomorskom dobru), u naselju Potočnica koje pripada gradu Novalja na otoku Pagu.
-
Nakon sjajnih koncerata u Karlovcu i Rijeci, kralj dalmatinske pjesme napokon u srcu Međimurja!
-
Suho, uz promjenjivu naoblaku, ujutro i mjestimičnu sumaglicu, u unutrašnjosti i maglu, te najnižu temperaturu zraka od 5 do 8 °C, dok će uz more biti uglavnom 11, 12 °C. Poslijepodne također iznadprosječno toplo - između 14 i 18 °C.
-
Otkriće antibiotika jedan je od najvećih medicinskih otkrića 20. stoljeća. Prije antibiotika, porođaj, infekcija mokraćnog sustava ili obična posjekotina mogli su dovesti do smrti od infekcije.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.