#papa
Pet povijesnih trenutaka sa sprovoda pape Franje
Od sugestivnog summita Trump-Zelenski do drugog susreta američkog predsjednika s Ursulom von der Leyen: ceremonija pogreba pape Franje donijela je nekoliko značajnih događaja.
Misa za preminulog čelnika Katoličke crkve održana je na otvorenom, na Trgu svetog Petra, a nazočilo joj je desetci tisuća ljudi i više od 100 službenih izaslanstava, uključujući šefove država poput američkog predsjednika Donalda Trumpa i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog.
Među prisutnima bili su i vodeći europski čelnici, uključujući predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen, francuskog predsjednika Emmanuela Macrona i britanskog premijera Keira Starmera.
S obzirom na prisutnost tolikog broja svjetskih lidera, pogreb pape Franje postao je jedno od najvažnijih međunarodnih okupljanja godine, piše Euronews.
Pet ključnih trenutaka s toga dana:
1. Neplanirani mini-summit Trumpa i Zelenskog
Jedan od najupečatljivijih prizora bio je neplanirani susret u Vatikanu.
Fotografije koje je objavilo ukrajinsko predsjedništvo prikazuju Zelenskog, Trumpa, Macrona i Starmera okupljene u mramornoj dvorani prije početka pogreba, pri čemu Macron drži ruku na ramenu Zelenskog u znak potpore.
Trump i Zelenski također su održali privatni 15-minutni razgovor u bazilici svetog Petra, licem u lice, bez prisutnosti savjetnika, što sugerira izravan i intiman razgovor.
Direktor komunikacija Bijele kuće Steven Cheung opisao je sastanak kao “vrlo produktivan”, s planovima za dodatne razgovore kasnije tijekom dana.
Ovaj izravan i naizgled srdačan susret bio je u oštrom kontrastu s nedavnim javnim napetostima između dvojice lidera.
Na društvenoj mreži X, Zelenski je rekao da je sastanak bio dobar i da ima potencijal postati povijesnim.
2. Neočekivani ‘znak mira’ između Trumpa i Macrona
Tijekom mise Trump je sudjelovao u katoličkom obredu poznatom kao “znak mira”.
Razmijenio je rukovanje s predsjednikom Finske Alexanderom
Stubbom, s kojim je nedavno igrao golf na Floridi, i estonskim
predsjednikom Alarom Karisom.
No također je pružio ruku francuskom predsjedniku Emmanuelu
Macronu, koji je sjedio nekoliko mjesta dalje.
U katoličkoj liturgiji, “znak mira” dolazi nakon molitve Oče naš, kada vjernici razmjenjuju znak mira, obično rukovanjem, naklonom ili zagrljajem, ovisno o tradiciji.
Ovo rukovanje omogućeno je zahvaljujući promjenama u rasporedu sjedenja u prvom redu, jer su vatikanski protokoli za ovu priliku bili ublaženi.
Trump i prva dama Melania, kao i Zelenski, sjedili su u prvom redu uz ostale ključne lidere, naglašavajući međunarodnu važnost pogreba.
3. Drugi susret Trumpa i Ursule von der Leyen
Na stepenicama Trga svetog Petra, predsjednik Trump i predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen rukovali su se.
Bio je to njihov prvi susret od 21. siječnja 2020., kada su se susreli na Svjetskom gospodarskom forumu u Davosu.
Iako je razmjena bila kratka i ograničena na formalne pristojnosti, činila se srdačnom unatoč nedavnim napetostima između SAD-a i EU-a oko carina.
“U kratkoj razmjeni, predsjednica von der Leyen i predsjednik Trump dogovorili su sastanak,” rekla je glavna glasnogovornica Komisije Paula Pino novinarima u subotu.
Von der Leyen je na društvenoj mreži X napisala da je “imala dobre razgovore” s nekoliko lidera okupljenih kako bi odali posljednju počast papi.
Nije jasno s koliko je još svjetskih čelnika Trump razgovarao tijekom svog kratkog boravka u Rimu. Prema izvješćima, nakratko je razgovarao i s njemačkim kancelarom Olafom Scholzom te s britanskim princom Williamom.
4. Simbolična promjena odjeće Zelenskog
Zelenski je napravio zamjetnu promjenu u svom uobičajenom vojnom stilu odijevanja, odabravši tamnu odjeću za pogreb.
Iako je zadržao vojni štih, nosio je elegantnu crnu jaknu s prednjim džepovima i ležernijim krojem, uz tamnu košulju umjesto standardne majice i tamne čizme.
Od početka ruske invazije 2022., Zelenski je nosio vojnu odjeću kao znak solidarnosti s vojnicima na prvoj liniji bojišnice.
Ipak, njegov izbor odjeće ranije je izazvao kontroverze, osobito tijekom zadnjeg posjeta Washingtonu.
Odabir formalnijeg izgleda za pogreb označio je važnu, iako suptilnu, promjenu za ovu svečanu priliku.
5. Antitrumpovski ton u homiliji
Tijekom homilije, kardinal Giovanni Battista Re, dekan Kardinalskog zbora, slavio je papu Franju zbog njegove neumorne borbe za migrante i marginalizirane — riječi koje su mnogi protumačili kao izravnu kritiku predsjedniku Trumpu, koji je bio prisutan.
Re je spomenuo posjete pape Franje otocima Lezbos i Lampedusa, simbolima migrantskih tragedija, kao i njegovu misu na granici Meksika i SAD-a.
Kardinal Re je ponovio i poznatu poruku pape Franje: “Gradite mostove, a ne zidove,” što se često tumačilo kao kritika Trumpove politike.
Publika je reagirala spontanim pljeskom, osobito tijekom poziva na mir i dijalog nasuprot ratovima i razaranjima, piše Euronews.
“Pred bijesom ratova posljednjih godina, s njihovim nehumanim užasima i bezbrojnim žrtvama i razaranjima, papa Franjo neumorno je podizao svoj glas, moleći za mir i pozivajući na razum i poštene pregovore,” zaključio je Re.
Izdvojeno
-
U sklopu programa Bebinim koracima Marta Miletić dipl. psiholog – prof. održat će radionicu za roditelje na temu odvikavanja od pelena.
-
U bolničkoj tišini ginekološkog odjela liječnici često svjedoče trenutku kada se ženama u očima zrcali nevjerica – riječ je o raku jajnika. Zloćudnoj bolesti koja se najčešće javlja bez znakova, ušuljava se u organizam i godinama ostaje neprimijećena.
-
Kaloka Pag Lamb festivalom na najljepši način završena je ovogodišnja manifestacija Pag na meniju u organizaciji Turističke zajednice Grada Paga.
-
Udruga mladih Ahimsa organizira Dane otvorenih vrata i ovim putem želie pozvati sve zainteresirane da se pridruže kako bismo obilježili novo poglavlje u radu – novouređeni prostor.
Reci što misliš!