praksa
Novi pripravci još uvijek ne mogu potpuno nadomjestiti bakar u maslinicima
U masliniku OPG Ražov u Škabrnji održana je prezentacija rezultata projekta „LIFE Microfighter“ kroz koji Sveučilište u Zadru kao jedan od partnera istražuje učinkovitost novog proizvoda i prakse
A ona će smanjiti ili zamijeniti pesticide na bazi bakra u zaštiti grožđa, rajčice i masline (peronospora, bakterijska pjegavost, rak masline i paunovo oko) na usjevima u Italiji, Hrvatskoj i Španjolskoj.
Upotreba
bakra kao fungicida u poljoprivredi, posebno u ekološkoj
proizvodnji vinove loze, masline i povrća, predstavlja značajan
izazov u kontekstu održivog gospodarenja tlom i sukladnosti s
europskom regulativom. Bakar se već desetljećima koristi zbog
svoje učinkovitosti protiv brojnih biljnih patogena, no njegova
kumulacija u tlu može negativno utjecati na mikrobnu aktivnost,
bioraznolikost i kvalitetu tla. Sukladno važećim propisima
Europske unije, ukupna dopuštena količina bakra ograničena je na
28 kg/ha u sedmogodišnjem razdoblju, čime se nastoji potaknuti
racionalizacija njegove primjene i prelazak na okolišu
prihvatljivije metode zaštite bilja od biljnih bolesti.
U cilju smanjenja ovisnosti o bakru, intenzivno se razvijaju alternativna rješenja – uključujući biološke pripravke na bazi korisnih mikroorganizama, biljnih ekstrakata, fosfite te nanoformulacije bakra s nižim dozama i ciljanom učinkovitošću. Korištenje otpornih sorata i agrotehničkih mjera dodatno doprinosi smanjenju pritiska bolesti i potrebi za kemijskim tretmanima.
- Projekt LIFE Microfighter se bavi ovom problematikom i za cilj ima istražiti učinkovitu alternativu bakru kao sredstvu za zaštitu bilja u obliku zeo-bio pripravka, zeolita koji nosi živu komponentu bakteriju Pseudomonas, koja je patentirana za tu namjenu da djeluje preventivno na infekcije nekih bolesti i bakterija.
Višegodišnja
istraživanja u Zadarskoj županiji pokazala su da tretmani u
primjeni 50% bakra i 50% zeo-bio-pripravka pomiješanih u
spremniku i puna doza ovog inovativnog pripravka moguća
alternativa upotrebi bakra, ističe koordinator na projektu, izv.
prof. dr. sc. Tomislav Kos s Odjela za ekologiju, agronomiju i
akvakulturu.
U sklopu aktivnosti demonstracije učinkovitosti proizvođači maslina s područja Zadarske županije imali su priliku čuti iskustva i sudjelovati u istraživanju kojeg provode stručnjaci Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru u pokusnom masliniku na lokalitetu Škabrnja.
Zaključci pokusa i prijenosa novih znanja prema proizvođačima idu u smjeru da primjena zeo-bio-pripravka ima svoje mjesto u programima u integriranom sustavu zaštite maslina od bolesti paunovog oka, zatim da njegovoj primjeni treba prethoditi dobra prognoza i poznavanje osjetljivosti sorte na paunovo oko, te da ovaj pripravak nema nikakvog štetnog utjecaja za okoliš.
- Utjecaj godine se pokazao jačim od primijenjenih tretmana na prinos i kvalitativno-kvantitativne parametre proizvedenog ulja te sukladno tome primijenjeni tretmani sa zeo-bio-pripravkom ne daju veću korist za maslinarstvo, osim što smanjuju negativne utjecaje bakra za zdravlje tla. Isto tako, zbog specifičnosti infekcije paunovim okom, koja je u stadiju inkubacije od nekoliko tjedana do više od šest mjeseci, učinkovitost zeo-bio-pripravka u ekološkom sustavu uzgoja ne smijemo uzeti konačnom, već je potrebno dodatno istražiti, s jasnom naznakom da u ekološkom sustavu ovaj pripravak ne može pouzdano zamijeniti bakar. Reakcije proizvođača su pozitivne, zahvaljujem na velikom interesu stručne javnosti, osobito savjetodavne službe i stručnjaka koji rade u području ishrane bilja, ističe Kos.
Pristup temeljen na integriranoj zaštiti bilja, u kombinaciji s
inovativnim tehnologijama, predstavlja ključan korak prema
održivijoj i ekološki prihvatljivoj poljoprivrednoj
proizvodnji.
Izdvojeno
-
Vađenje otpada iz "crne jame" Sovjak, u koju je godinama odlagan opasni, uglavnom tekući otpad, počelo je ovoga tjedna vađenjem i zbrinjavanjem glomaznog otpada, bijele tehnike i bačava s površine jame, doznaje se iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
-
Leukemija, zloćudna bolest krvotvornih organa, može se pojaviti u bilo kojoj životnoj dobi, a njezino rano prepoznavanje ključno je za uspješno liječenje.
-
Zagrebački nadbiskup mons. Dražen Kutleša uputio je u subotu uskrsnu čestitku u kojoj je istaknuo da "Kristovo uskrsnuće nije tek sjećanje na događaj iz prošlosti, nego živa stvarnost koja i danas preobražava svijet".
-
Jedna mačka ušla je na strogo čuvani sjeverni travnjak Bijele kuće u Washingtonu u petak te izazvala metež među novinarima koji su na društvenim mrežama zabilježili pojavu sivog ljubimca zelenih očiju.
Reci što misliš!