Događaji

sve ranije skloni čašici

Mladi i alkoholizam: Interaktivno predavanje za učenike u gimnaziji Jurja Barakovića

Mladi i alkoholizam: Interaktivno predavanje za učenike u gimnaziji Jurja Barakovića
Bojan Bogdanić

Čak 90 posto učenika u Hrvatskoj barem jednom u životu popilo alkohol, a preko 40 posto popilo je barem jednu čašu alkohola s 13 godina ili ranije.

Istraživanja iz 2019. na razini EU pokazali da su hrvatski učenici po konzumaciji alkohola iznad europskog prosjeka.

Čak 90 posto učenika u Hrvatskoj barem jednom u životu popilo alkohol, a preko 40 posto popilo je barem jednu čašu alkohola s 13 godina ili ranije. Ovi zabrinjavajući podaci potakli su Udrugu CINAZ i Gimnaziju Jurja Barakovića na organizaciju interaktivne radionice na temu "Mladi i alkoholizam" koju će voditi prof. Marina Nekić s Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru. 

Alkohol je najdostupnije sredstvo ovisnosti i mogli bi za sigurnošću reći i društveno najprihvatljivije. Vjerojatno je to jedan od razloga zašto su rezultati istraživanja iz 2019. na razini EU pokazali da su hrvatski učenici po konzumaciji alkohola iznad europskog prosjeka.

Naime, riječ je o tome da je 90 % učenika u Hrvatskoj barem jednom u životu popilo alkohol. Isto tako, preko 40 % učenika u Hrvatskoj je popilo barem jednu čašu alkohola s 13 godina ili ranije.

Osobito rizičnu skupinu čine upravo mlađi adolescenti jer je rizik od pojave ovisnosti o alkoholu veći što su djeca počela konzumirati alkohol u ranijoj dobi točnije prije 15. godine života.

- Najugroženiji su mladi koji su se prvi put opili s 13 godina ili ranije. Također, ugroženi su i oni kojima je u obitelji uobičajeno da su žestoka pića sastavni dio svakodnevice. Isto tako, rizičan je faktor za pojavu ovisnosti kasnije te za ležerniji stav prema alkoholu ukoliko roditelji ne znaju kako i s kime im dijete provodi slobodno vrijeme, kazala je prof. Marina Nekić s Odjela za psihologiju Sveučilišta u Zadru

- Mozak adolescenata još nije gotov proizvod te će tek početkom dvadesetih strukture mozga koje su zadužene za pažnju, promišljanje, kontrolu ponašanja biti zrele. S druge strane mladi su skloni eksperimentiranju, to im je sastavni dio repertoara ponašanja jer na taj način izgrađuju vlastiti identitet.

Stoga je važno da pričamo o posljedicama pijenja alkohola jer kako narodna poslovica kaže, tko pije taj i plaća. Da mladi ne plate preveliku cijenu nepromišljenih odluka važno je s njima razgovarati o tome koji su razlozi pijenja alkohola i kakve posljedice mogu očekivati ako piju. Na ovom predavanju provjerit ćemo znanje mladih o alkoholu, razotkriti neke mitove, razgovarat ćemo o rizičnim faktorima koji doprinose pijenju alkohola.

Također ćemo mladima dati odgovor na pitanje zašto su oni dobno osjetljiva skupina i kako si mogu pomoći da budu odgovorniji.

Aktivnost se provodi sutra, u utorak 25. travnja u 10.40 sati u Gimnaziji Jurja Barakovića u sklopu preventivnog programa za mlade Udruge CINAZ uz potporu Grada Zadra.


Reci što misliš!