#francuska
Francuzi uveli obvezan dopust za očeve u trajanju od gotovo mjesec dana
POČETAK srpnja očevima u Francuskoj donio je odlične vijesti. Na snagu je stupila dugoočekivana reforma, tako je uveden obvezan 28-dnevni dopust za sve nove očeve.
Nicolas, medicinski brat u domu za njegu u Morbihanu, čija će se kći roditi za nešto manje od dva tjedna, među prvima će imati koristi od nove politike.
"Ovo je naše prvo dijete. Jedva čekamo upoznati to malo biće i provoditi vrijeme s njom", rekao je za AFP. "Mogućnost uzimanja jednomjesečnog dopusta je stvarno velika stvar za obitelji i očeve, koji tako mogu biti sa svojim partnericama i djecom."
Očevi u Francuskoj do sada su mogli nakon rođenja djeteta koristiti 14 slobodnih dana, od čega je tri slobodna dana plaćao poslodavac, a ostatak zdravstveno i socijalno osiguranje. Sad je to udvostručeno, i iznosi 28 dana, od čega i dalje trodnevne troškove pokriva poslodavac, a ostatak osiguranje. U slučaju da se radi o rođenju više djece (blizanaca, trojki...), dodaje se sedam dana dopusta, što je ukupno 32 dana, u odnosu na 18, na koliko su imali pravo prema prethodnom zakonu.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron najavio je još u rujnu 2020. godine da želi udvostručiti dopust za očeve kako bi se mogli što više uključiti u brigu i odgoj djece te tako želi smanjiti nejednakost između žena i muškaraca.
"Kad beba stigne na svijet, nema razloga da se o njoj brine samo mama. Važno je imati veću jednakost u podjeli odgovornosti", rekao je Macron lani.
Prema Macronu, tvrtke koje ne dopuštaju svojim zaposlenicima da uzmu plaćeni očinski dopust kaznit će se sa 7500 eura.
"Vrijeme je bitan faktor u uspostavljanju veze između djeteta i roditelja. Prethodno razdoblje od 14 dana je prekratko", pojasnio je francuski predsjednik, a njegov plan je stupio na snagu, kako je i najavljeno, početkom ovog mjeseca 2021. godine.
Majke u Francuskoj moraju nakon porođaja uzeti rodiljni dopust od najmanje 16 tjedana, a nakon rođenja trećeg djeteta 26 tjedana. Za to vrijeme primaju naknadu od države. Hrvatska je među državama članicama Europske unije jedna od zemalja u kojoj očevi najmanje koriste roditeljske potpore. Finska svojim državljanima omogućuje korištenje prava jednako plaćenog roditeljskog dopusta, u trajanju od 164 dana, bez obzira na spol.
Vezane vijesti
-
Bliži se Uskrs, jedan od blagdana kojem se djeca jako vesele. Brojni roditelji opskrbili su se potrepštinama uz koje će sa svojom djecom izraditi šarene ukrase, ali postoji još nekoliko aktivnosti kojima možete uveseliti najmlađe.
-
Facebook grupa Mame iz Zadra dobila je konkurenciju. Naime, nedavno je formirana grupa Tate iz Zadra koja trenutno broji 568 članova, a upiti za pridruživanje grupi svaki tren su sve veći.
-
Poznati i pod nazivom tantrumi, ispadi bijesa kod djece nisu rijeka pojava te mnogi roditelji ili ne znaju kako reagirati na njih, ili na njih reagiraju nepravilno i time samo pojačavaju bijes i tjeskobu koje dijete osjeća.
-
Prošle godine, rodiljne i roditeljske dopuste koristilo je svega dva posto muškaraca, a većina muškaraca ni ne zna da ima pravo na roditeljski dopust, rečeno je na okruglom stolu "Angažirano roditeljstvo i aktivna uloga očeva u odgoju djece" koji je u utorak organizirao saborski Odbor za ravnopravnost spolova u suradnji s Veleposlanstvom Kraljevine Švedske.
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Reci što misliš!