#covid-19
Amerikanci razmišlaju o smanjivanju propisane fizičke distance na jedan metar
Američke vlasti razmatraju mogućnost smanjenja dosad preporučivane socijalne distance uvedene zbog suzbijanja širenja covida-19 s dva na jedan metar, što bi olakšalo ponovno otvaranje škola, rekao je u nedjelju vodeći američki imunolog Anthony Fauci.
Zdravstvene vlasti "svakodnevno raspolažu sa sve više podataka i čini se da bi u određenim okolnostima jedan metar udaljenosti bio dovoljan", istaknuo je savjetnik Bijele kuće za pandemiju.
"Ti se podaci analiziraju i uvjeravam vas da će u razumnom roku zdravstvene vlasti iznijeti preporuke u skladu s informacijama kojima raspolažu", rekao je Fauci za CNN.
Medicinski centar Beth Israel Deaconess na Sveučilištu Harvard u četvrtak je objavio rezultate istraživanja provedenog u 251 školi u Massachusettsu. U nekima od njih učenici su poštovali minimalnu međusobnu udaljenost od jednog metra, a u drugima je vrijedilo pravilo udaljenosti od dva metra.
Rezultati su pokazali da nema značajnijih razlika u broju novih slučajeva zaraze zabilježenih između dviju vrsta objekata u kojima su se poštovale različite restriktivne mjere, pod uvjetom da svi obvezno nose zaštitne maske.
U pismu upućenom lokalnim vlastima u veljači dužnosnici države New York Thomas Putnam i Mark Elledge su upozorili da "najveću prepreku ponovnom potpunom otvaranju škola predstavlja obveza međusobne fizičke udaljenost od dva metra, s obzirom na to da u školama nema dovoljno prostora ni osoblja".
Godinu dana nakon zatvaranja škola, njihovo ponovno otvaranje uvelike varira među različitim američkim saveznim državama, kao i među javnim, privatnim i vjerskim školama. U New Yorku, najvećemu školskom okrugu u zemlji, škole su se počele postupno otvarati u prosincu.
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), vodeća savezna zdravstvena agencija, zalaže se za nastavak održavanja nastave u učionicama za 55 milijuna učenika javnih škola te smatraju da povratak na nastavu ne bi trebao biti uvjetovan procijepljenošću nastavnika.
Gotovo 69 milijuna Amerikanaca dosad je primilo jednu ili obje doze cjepiva, što je 26,6 posto odrasle populacije.
Vezane vijesti
-
Stjecanje imuniteta prirodnim putem postalo je popularan izgovor za necijepljenje protiv covida-19, no nova studija Sveučilišta u Pittsburghu pokazala je da razina antitijela nakon infekcije znatno varira i u mnogim slučajevima nije dovoljna da bi zaštitila osobu od ponovnog obolijevanja.
-
Kada su u Sjedinjenim Državama uveli obavezu cijepljenja, upozoravalo se da će to dovesti do masovnih otpuštanja i štrajkova. Suprotno tome, podaci su pokazali da mjera djeluje.
-
Ured američkog ravnatelja Nacionalne obavještajne službe (ODNI) objavio je u petak novu procjenu obavještajne zajednice, s koje je skinuta oznaka tajnosti, o podrijetlu covida-19, a u izvješću se procjenjuje da koronavirus nije razvijen kao biološko oružje.
-
Američka Uprava za hranu i lijekove (FDA) odobrila je u petak cjepivo Pfizer/BioNTecha protiv covida-19 za djecu u dobi od pet do 11 godina, čime je to cjepivo postalo prvo protiv te bolesti za malu djecu u SAD-u.
Izdvojeno
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
-
Posljednja ovogodišnja akcija darivanja krvi održana u petak, 13. prosinca 2024. bila je više nego uspješna, navode iz udruge DDK Kali.
Reci što misliš!