pomoćnik u nastavi
Pomoćnici u nastavi sastavni su dio razreda
Bez pomoćnika u nastavi, djeca s poteškoćama u razvoju bila bi društveno isključena. Na razini države, nažalost, nema ih dovoljno. U Zagrebu je malo drugačija priča
Valentina Jambrović, studentica je prava, a u jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi pomaže 12-godišnjem dječaku sa cerebralnom paralizom.
"Ovo mi je prva godina da sam asistentica, zadovoljna sam napretkom i mi se odlično slažemo. On me odlično prihvatio, ja u školi za njega pišem što treba" kaže Valentina.
I Sandra Barić radi isti posao - ali s troje učenika. "Sa tri različite dijagnoze, dijete sa ADH-om, sa poteškoćama u učenju i sa autizmom. U ovih godinu dana sam uspjela odgonetnuti kome treba što pomoći. Sjedim između njih trojice i pomažem kome što treba" kaže Sandra. Sandra je asistent već dvije godine. Iskustva su joj različita.
"Prošle godine sam imala dijete sa autizmom, međutim ono je trčalo po školi, hvatali smo se po hodnicima i igralištima. Neka djeca su mirna i s njima je lakše, nekima treba samo objasniti gradivo, tako da ovisi od djeteta do djeteta" kaže Sandra.
Iako je u Zagrebu situacija bolja nego u ostatku Hrvatske, pomoćnika nikad dosta, ističe koordinatorica u školi Ivana Cankara, Iva Livić Kozina. "Na žalost i njihova fluktuacija je jako velika.Ovakav projekt putem Gradskog ureda omogućava im da imaju ugovor o radu što je jako važno i to im na neki način smanjuje fluktuaciju" kaže Livić Kozina. U Zagrebu se pomoćnici u nastavi financiraju od 2007. godine, no zadnje tri godine grad povlači i sredstva iz EU fondova.
Projektom je obuhvaćeno 150 pomoćnika za oko 200 učenika, kaže Zrinko Rebrina, pomoćnik pročelnice za EU projekte. "Prve godine smo dobili od EU tri milijuna i 300,000 kuna, u drugoj 4,5 milijuna kuna, a ove godine 5 milijuna. Vidimo najavu EU socijalnog fonda da će napraviti četverogodišnji fonda gdje će Gradu Zagrebu biti na raspolaganju još sljedećih 20 milijuna kuna" kaže Rebrina.
Pomoćnik u nastavi u neku ruku je Katica za sve. Osim što pomaže u socijalizaciji učenika, olakšava posao i učitelju. A dobro ga prihvaćaju i druga djeca, kaže koordinatorica Iva. "Odlično, svi, oni vrlo brzo nakon kratkog vremena postanu sastavni dio razreda, djeca ih tako doživljavaju i tu zaista nikada nije bilo problema."
Vezane vijesti
-
U tijeku je rasprava o rebalansu proračuna. Gradonačelnik Branko Dukić prilikom predstavljanja rebalansa istaknuo je kako se u javnosti ističu uglavnom samo stavke vezane uz KK Zadar i promotivne aktivnosti za Ryanair.
-
Ministarstvo znanosti i obrazovanja potvrdilo je da u osnovnim i srednjim školama više neće biti grupnog vaganja djece, piše u subotu Jutarnji list.
-
Nabavku dodatnog nastavnog materijala i podjelu istog učenicima na početku nove školske godine obavljat će osnovne škole koje učenici pohađaju.
-
Župan Božidar Longin sa suradnicima primio je danas u Domu Zadarske županije učenike i njihove mentore koji su na državnim natjecanjima osvojili jedno od prva tri mjesta ili sudjelovali na državnim smotrama.
Izdvojeno
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14) i zadržali stopostotni učinak.
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
Reci što misliš!