Danas na središnjem zagrebačkom trgu
Prosvjed protiv gradnje termoelektrane u Hrvacama i Centra za gospodarenje otpada u Lećevici
Na jednosatnom prosvjedu koji su organizirale ekološke udruge s područja Splitsko-dalmatinske županije okupilo se nekoliko desetaka građana kojima su organizatori dijelili vodu
Skupina građana prosvjedovala je u subotu na središnjem zagrebačkom trgu protiv izgradnje plinske termoelektrane u Hrvacama te izgradnje Centra za gospodarenje otpada (CGO) u Općini Lećevica, tvrdeći da su to zabrinjavajući projekti koji, prema svim pokazateljima idu na štetu lokalnog stanovništva, ali i na štetu svih hrvatskih građana.
Izgradnjom plinske termoelektrane na Peruči, došlo bi, tvrde, do uništavanja flore i faune Peručkog jezera i rijeke Cetine, poljoprivreda, posebice ona ekološka bila bi uništena, seoski turizam koji je na svom začetku, neslavno bi propao, a već prepolovljeno stanovništvo bi se dodatno osulo.
Kada je u pitanju Centar za gospodarenje otpadom na području Lećevice, postoje dokazi da je dokumentacija koja se odnosi na projekat krivotvorena, čime je tvrde prosvjednici dovedena u pitanje zaštita pitkih voda i okoliša čitave Dalmacije te zdravlja i mogućnosti življenja ljudi. Tvrde da studije iz 2005. i 2016. za Lećevicu predviđaju zagađenje prirodnih podzemnih rezervoara i tokova Jadra i Krke i drugih izvorišta.
Organizator peticije protiv izgradnje plinske termoelektrane Željko Domazet rekao je da je nepoznata tvrtka VIS VIVA dobila zadatak izgradnje termoelektrane na plin nakon šest godina tajnih priprema tog, kaže, „zločinačkog projekta“ te da je u sprezi sa lokalnim općinskim vlastima općine Hrvace, stanovništvo Cetinskog kraja dovedeno pred gotov čin.
Domazet tvrdi da im ekocid uz pomoć lokalne i državne politike pokušavaju podvaliti tajni investitori.
„Danas i ovdje poručujem: Nećete gospodo, nećete u mom dvorištu graditi tvornicu smrti, nećete nas i sve žitelje hrvatačkog kraja osuditi na život u strahu od kiselih kiša, kancerogenih spojeva, otrovnih voda, nećete sagraditi 'tvornicu smrti' termoelektranu na plin“, rekao je Domazet.
Tvrdi da se u tom slučaju skrivaju bitne informacije i plasiraju laži kako je projekat ekološki. Također se, ustvrdio je, krivotvore podaci da je Institut Ruđer Bošković sudjelovao u izradi studije utjecaja na okoliš.
Tvrdi i da je stranim investitorima važan samo profit, prljavi novac, prljavo zarađen na uništavanju zemlje, zraka i vode i da ih nije briga koliko će ljudi zbog toga smrtonosno oboljeti.
„Šezdesetih godina potopili su nam slični investitori polja i porušili kuće da bi tu napravili akumulacijsko jezero Peruča da bi nas do devedesetih ganjali da bježimo po bijelome svijetu i svoj zločinački plan su mislili ostvariti u Domovinskom ratu te su jednim dijelom zauzevši branu Peruča željeli počiniti ekocid u čitavom Cetinskom kraju. Posljednjih godina žele nas kupiti lažnim pričama o milijardama kuna i desetak tisuća radnih mjesta da bi nam uzeli čisti zrak i vodu“, rekao je Domazet.
Po njegovim tvrdnjama projekt je i neisplativ, jer plinska elektrana ima cijenu proizvodnje od minimalno 65 eura po megavat satu, što je bitno skuplje od trenutne tržišne cijene koja iznosi 40 eura, pa ako resorno ministarstvo dozvoli gradnju plinske termoelektrane, svim građanima će poskupjeti struja.
Država pritom, smatra, na neki način gura novce poreznih obveznika u privatne džepove. Navodno se, rekao je, projekt gradi da se opravda plinovod do Dalmacije gdje nema korisnika plina.
Političkim i crkvenim vođama poručio je kako je vrijeme da se probude. „Uzeli ste nam skoro sve, ali dušu i srce nećete, za čistu vodu i čisti zrak, borit ćemo se“, rekao je Domazet.
Prosvjed su podržali umirovljeni časnici HV-a Mili Lozančić i Željko Koroman te zastupnik i general Hrvatske vojske Željko Glasnović koji je poručio građanima da ne dozvole da vlada stvara plan energetske neovisnosti bez njihova sudjelovanja, jer se svako važno političko pitanje za hrvatski narod mora rješavati direktnom demokracijom, odnosno na referendumu.
U Hrvatskoj, kazao je, postoji devet crnih točaka na Jadranskoj obali, a ironija je da Bolnica za plućne bolesti u Zagrebu ima azbest kao izolaciju.
„Ne smijemo dozvoliti da nam državu vode redizajnirani komunisti, udbaši, perverzno političko plemstvo koje je dovelo Hrvatsku dovde, a koju je vodila od 1945. do danas. Svi moramo biti za dom spremni i svi recimo u jednom glasu ne ekocidu u Cetinskoj krajni, rekao je Glasnović.
Vezane vijesti
-
Novi prosvjed protiv covid potvrda i mjera, nazvan "Bijeli tihi marš" održao se u subotu predvečer u Zagrebu, a na prosvjedu koji je završio na Trgu svetog Marka, okupilo se, prema medijskim procjenama, oko tisuću sudionika.
-
U Zagrebu se u subotu održava prosvjed protivnika COVID potvrda i epidemioloških mjera, a nekoliko tisuća građana pristiglih iz različitih dijelova Hrvatske krenulo je u dvije povorke prema Trgu bana Jelačića odakle će na skupu od Vlade tražiti ukidanje Covid potvrda.
-
Više tisuća građana prosvjedovalo je u subotu poslijepodne u središtu Zagreba na najvećem okupljanju protiv covid potvrda, pri čemu su govornici s pozornice poručili da nema te zaraze koja može ugroziti Hrvatsku kao "zaraza korupcijom i kriminalom u kojima grca vlast".
-
Oko 2000 vozača Ubera u Zagrebu i okolici od nedjelje kreće u štrajk i odjavljuje se do daljnjega s popularne mobilne aplikacije, potvrila je Iva Filipović, tajnica Sindikat radnika digitalnih platformi (SRDP), piše u subotu Večernji list.
Izdvojeno
-
I ovom je čekanju konačno stigao kraj! U domaćim kinima se proteklih dana 'ukazao' najnoviji film jednog od najistaknutijih i najznačajnijih američkih indie autora posljednjih dvadesetak godina – Seana Bakera, 'Zlatnom palmom' ovjenčana ''Anora''.
-
Pag II uputio je JAVNI POZIV za davanje u zakup montažnih drvenih kućica, klizališta i prostora za vrijeme božićnih i novogodišnjih praznika.
-
Nakon što nas je sve skupa dobrano uzdrmao potresni dokumentarac ''Jedina zemlja'', u srijedu 13. studenog u vašu omiljenu kinoteku stiže jedan od najkontroverznijih filmova godine, biografska drama Alija Abbasija o friško izabranom američkom predsjedniku naslova – ''The Apprentice: Priča o Trumpu''!
-
Osim same sfinge, i perivoj budi zanimanje posjetitelja. Ondje su zasađena stabla, grmlje i cvijeće, a među bogatom vegetacijom pronaći ćete i mali ribnjak, klupe te umjetnu spilju.
Reci što misliš!