Događaji

Europske integracije

Mladi Slovenci ne vjeruju u budućnost EU

Mladi Slovenci ne vjeruju u budućnost EU

Gotovo petina mladih Slovenaca smatra da za deset godina Europska unija neće postojati

Gotovo petina mladih Slovenaca smatra da za deset godina Europska unija neće postojati, a više od polovine ih smatra da EU predstavlja gubljenje vremena i novca, pokazuje najnovije istraživanje Eurobarometra. Ukupno 13 posto mladih u starim i novim članicama EU-a smatra da za deset godina Unija više neće postojati. Mladi Slovenci su s 18 posto ispitanika koji su se izjasnili da ne vjeruju u opstanak EU-a, zajedno s Rumunjima, na četvrtom mjestu po sumnji u opstanak EU-a, odmah iza Čeha, Španjolaca i Šveđana. Najpesimističniji su mladi Česi, od kojih je 23 posto uvjereno da će EU propasti, dok su najviše optimizma pokazali mladi Mađari, među kojima o propasti EU-a razmišlja samo pet posto, piše mostarski Dnevni list .

Slovenci su, također, među osam država u kojima mladi najviše strahuju da će kroz deset godina u EU-u biti više socijalnih problema. Prosjek u starim članicama iznosi 42 posto, a među novim 29 posto. Slovenija je s 47 posto prilično iznad prosjeka novih članica. Istodobno, 68 posto mladih u starim članicama, 88 posto u novim članicama i 76 posto u Sloveniji smatraju da će kroz deset godina lakše moći naći posao jer smatraju da ga danas za njih jednostavno nema. Više od polovine mladih Slovenaca (52 posto) smatra da je EU gubljenje vremena i novca te leglo birokracije, što je za deset posto više od prosjeka Unije i za 17 posto više nego u novim članicama. Oko 53 posto Slovenaca se boji da EU može ugroziti njihov kulturni identitet, što je za 18 posto više nego u starim članicama i za 21 posto više nego u novim.

Istraživanje Eurobarometra je pokazalo da politika najviše zanima mlade Grke i Bugare (77 posto), a najmanje Čehe (49 posto). Europska politika u Sloveniji zanima 66 posto mladih, a unutarnja 79 posto. Mladi Slovenci sa 71 posto u EU-u su na šestom mjestu po sudjelovanju na izborima ili referendumima. Najviše učešće mladih na izborima (77 posto) zabilježeno je u Belgiji. Za većinu mladih Unija predstavlja mogućnost putovanja, studiranja i zaposlenja u drugim europskim zemljama. Tako smatra 89 posto mladih u starim i 93 posto u mladim članicama EU-a, uključujući 90 posto Slovenaca. Najmanje tako misle mladi Velike Britanije (80 posto), a najviše mladi Poljaci (93 posto).


Reci što misliš!