Događaji

EU i Srbija

Srbija parafirala sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU

Srbija parafirala sporazum o stabilizaciji i pridruživanju EU

"Ovaj se korak Unije može ocijeniti kao ustupak Srbiji, no on u pravnom smislu ne znači ništa", rekla je za Novi radio novinarka Večernjeg lista Anita Malenica

Srbija je danas parafirala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom Unijom. Do parafiranja dolazi nakon što je glavna tužiteljica haškog suda Carla del Ponte povjereniku EU za proširenje Oliju Rehnu, navela da je Srbija ostvarila značajan napredak u suradnji s tim sudom, što je, čini se, bilo dovoljno da da zeleno svijetlo za paraf. Srbija ovime uz otvorena vrata k europskom članstvu dobija.

"Ovaj se korak Unije može ocijeniti kao ustupak Srbiji, no on u pravnom smislu ne znači ništa", rekla je za Novi radio novinarka Večernjeg lista Anita Malenica:

 

 

Potvrđuju li se time sumnje da će Hrvatska i Srbija, žrtva i agresor s isitm datumom ući u europsku uniju?

 

 

Prema riječima šefa izaslanstva EK u Srbiji Josepa Lloverasa, Europska komisija je spremna učiniti sve kako bi Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju što prije bio potpisan, ali puna suradnja s Haškim sudom i dalje ostaje neophodan uvjet za to.
Lloveras je ocijenio da parafiranje Sporazuma, kojega su u Bruxellesu jutros potpisali predsjednik Srbije Boris Tadić i potpredsjednik Vlade Srbije Božidar Đelić, ima "veliko simbolično značenje" i da to svjedoči opredjeljenju Srbije i EU da osnaže svoje odnose.

Predstavljajući ovogodišnji izvještaj EK o Srbiji 2007. godine, Lloveras je upozorio na još velike političke podjele u zemlji i "jaku nacionalističku retoriku", kao i činjenicu da u Srbiji i dalje nema konsenzusa o europskoj budućnosti, da je reforma pravosuđa spora, a korupcija ozbiljan problem. No u prilog srpskom napretku, ističu Europejci ide i to što su srbijanske institucije pokazale odlučnost za nastavak procesa približavanja EU. Dodajmo ovome da su europski mdiji različito reagirali na vijest o parafiranju sporazuma Srbije i EU.

Ljubljanski Dnevnik upozorava da je ta "nagrada Srbiji što je pristala da se obračuna sa zločinima prošlosti" važna politička gesta, ali da ima i sasvim konkretne ekonomske efekte. Češki mediji odluku ocjenjuju kao donekle neočekivanu, a gestu tumače kao nastojanje da se zadrži Srbija na strani Zapada uoči 10. prosinca, kada ističe rok za odluku o statusu Kosova. Približavanje Srbije EU izazvalo je razočaranje u Sarajevu.

Odluka EK da do daljnjeg odgodi parafiranje Sporazuma o stabilizaciji I pridruživanju s BiH bila je očekivana no suglasnost da Srbija potpiše taj isti sporazum u BiH je doživljena kao nepravda. "Nagrada za Beograd, karantena za žrtve", naslov je kojim je sarajevski "Dnevni avaz" danas popratio odluke iz Bruxellesa. Najtiražniji bosanskohercegovački dnevni list sugerira kako je "za Europu, izgleda, veći zločin zakašnjelo usvajanje Mostarske deklaracije od ubojstva 200 tisuća Bošnjaka i skrivanja najvećih ratnih zločinaca".

Član Predsjedništva BiH Haris Silajdžić izjavio je kako se nada da Srbija ovo neće shvatiti kao nagradu za zločin i svoju ulogu u agresiji na BiH. Sulejman Tihić ocjenjuje da EK neopravdano nagrađuje Srbiju kada je svima jasno da vlasti te zemlje ne čine dovoljno da bi uhitile najtraženije ratne zločince Ratka Mladića I Radovana Karadžić. Za predsjedatelja Predsjedništva BiH Željka Komšića u odlukama Europske komisije nema ničega neočekivanog jer one samo još jednom potvrđuju dubinu krize u BiH.


Reci što misliš!