Novinari
Novinari RTV Slovenija protiv rješenja da im povećanje plaća određuje ministar
Budući da je osnivač javnog radija i televizije država, zaposleni se novinari i drugi službenici zakonski tretiraju kao državni službenici
Novinari slovenske radio-televizije pobunili su se protiv prijedloga novog zakona o sustavu plaća službenika u javnom sektoru, jer uz 20 postotno povećanje njihovih plaća predviđa da bi ministar kulture ubuduće odlučivao o napredovanju novinara u više platne razrede, objavili su u petak novinarski internet portal Medijski watch dog i RTV Slovenija na svojim web-stranicama.
Budući da je osnivač javnog radija i televizije država, zaposleni se novinari i drugi službenici zakonski tretiraju kao državni službenici, a prema 12. članku novog zakona predviđeno je da bi za njihovo napredovanje na poslu u više platne razrede odobrenje morao dati ministar kulture kao nadležni ministar za područje medija i obavješćivanja, što se može tumačiti i kao mehanizam političkog pritiska, pišu slovenski novinarski portali.
Zato je predsjednica sindikata televizijskih novinara Ida Kogej najavila da će novinari na takav zakon dati amandman prema kojemu odobrenje za napredovanje novinara ne bi davao ministar nego programsko vijeće ili nadzorni odbor RTV-a, u kojemu su također predstavnici parlamenta i vlade.
"U pitanju je neovisnost novinara i to neovisnost koju jamči ustav odredbom o pravu građana na objektivno informiranje", rekla je predsjednica sindikata Ida Kogej o motivima podnošenja zakonskog amandmana.
Problem je, međutim, u tome da bi za podneseni "novinarski" amandman moralo glasovati svih 37 strukovnih sindikata u javnom sektoru, no novinari vjeruju da će to osigurati i da će njihove primjedbe prihvatiti i vlada.
Ministar za javnu upravu Gregor Virant - koji je bio glavni pregovarač vlade sa sindikatima javnog sektora u pogledu tarifnih odredbi novog zakona - tvrdi međutim da su neutemeljeni strahovi novinara koji rade u novinskim kućama sa statusom "javnog zavoda", dakle onih u kojima je osnivač država, te da zakon ne donosi nikakav pritisak na autonomiju novinarskog rada.
Vezane vijesti
-
-
Slovenska policija ovih je dana zaključila opsežnu višemjesečnu akciju, zaplijenivši ukupno više od 30 kilograma heroina i 9 kilograma kokaina, a pretragom stanova i vozila dijela osumnjičenih otkrila i više komada vatrenog oružja i kilogram plastičnog eksploziva.
-
Saborski Odbor za informiranje, informatizaciju i medije u srijedu je primio na znanje izvješća o poslovanju Hrvatske radiotelevizije (HRT) za 2014. i 2015. godinu, te se na prijedlog Gorana Beusa Richembergha (GLAS) složio da pisanom izjavom osudi govor mržnje u svjetlu nedavnih prijetnji novinarima.
-
Aktualni slovenski predsjednik Borut Pahor gotovo je siguran izborni pobjednik na izborima 22. listopada, na kojima se bori za svoj drugi mandat, prema projekciji koju je u petak objavila RTV Slovenija.
Izdvojeno
-
Treće izdanje jedinog hotel-tech networking eventa u Hrvatskoj održano je u četvrtak u Fortis Clubu, u sklopu Falkensteiner Punta Skala resorta u Petrčanima, a konferenciju je ove godine posjetilo više od 330 regionalnih hotelijera, tehnoloških partnera i lidera iz svijeta hospitality industrije.
-
Zimsko izdanje Dana etnologije i antropologije 2024. godine održava se u posebnom slavljeničkom duhu – kao dio programa obilježavanja 20 godina postojanja studija etnologije i antropologije na Sveučilištu u Zadru.
-
Objavljeni su privremeni rezultati Natječaja za raspodjelu subvencije smještaja kod privatnog stanodavca za grad Gospić i Zadar.
-
Posjetite Exclusive Change poslovnice u Zagrebu ili Splitu i iskoristite nove mogućnosti koje tvrtka nudi.
Reci što misliš!