Tužna obljetnica
Amerika odaje počast žrtvama terorističkih napada 11. rujna 2001.
"Danas obilježavamo sedmu godišnjicu dana kada je naš svijet slomljen", rekao je otvarajući skup newyorški gradonačelnik Michael Bloomberg
Minutom šutnje na "Nultoj točki" u New Yorku, pred spomenikom žrtvama napada na Pentagon, na mjestu pada zrakoplova u Shanksvilleu u Pennsylvaniji, na travnjaku Bijele kuće i na javnim mjestima diljem SAD-a, započelo je odavanje počasti za gotovo 3.000 žrtava terorističkog napada Al Qaide 11. rujna 2001. godine.
Na "Nultoj točki" u New Yorku, mjestu srušenih tornjeva blizanaca Svjetskog trgovinskog centra (WTC), za gotovo 2.700 žrtava održan je veliki komemorativni skup na kojemu su sudjelovale tisuće članova obitelji žrtava i brojni građani.
"Danas obilježavamo sedmu godišnjicu dana kada je naš svijet slomljen", rekao je otvarajući skup newyorški gradonačelnik Michael Bloomberg.
Predsjednički kandidati demokrata i republikanaca Barack Obama i John McCain, koji su jedan dan prekinuli kampanju, kasnije tijekom dana zajednički će posjetiti "Nultu točku".
Sudionici svečanosti u New Yorku četiri puta odaju počast žrtvama minutom šutnje. U 08:46 sati i 09:03 sati (EST), kada su oteti zrakoplovi udarili u "Blizance" i i još dva puta- u trenutcima kada su se tornjevi srušili.
U TV prijenosima s komemoracije u New Yorku ističe se kako je to posljednja godina da rođaci žrtava mogu biti na mjestu srušenih "Blizanaca", jer će iduće godine tu biti veliko gradilište spomenika i Tornja slobode.
Američki predsjednik George W. Bush i potpredsjednik Dick Cheney, sa suprugama, odali su počast žrtvama 11. rujna, minutom šutnje u 08:46 sati na prigodnoj svečanosti na južnom travnjaku Bijele kuće, uz zbor koji je otpjevao nacionalnu himnu.
Uz predsjednika i potpredsjednika SAD-a, počast žrtvama odali su čelnici Kongresa, članovi Vlade, pripadnici diplomatskog zbora, zapovjednici oružanih snaga i drugi dužnosnici.
Svi su se oni nešto kasnije pridružili središnjoj svečanosti obilježavanja 7. godišnjice napada 11. rujna u Washingtonu, otkrivanju nacionalnog spomenika za 184 žrtve napada na Pentagon, gdje je udario treći od četiri oteta zrakoplova.
"Danas otkrivamo ovaj spomenik i svečano obećavamo da više nikada nećemo dopustiti da se to dogodi Americi", rekao je na svečanosti u Pentagonu, zamjenik ministra obrane Gordon England.
Spomenik se sastoji od 184 granitne klupe s malom refleksnom fontanom ispod svake od njih i javorom posađenim uz svaku klupu.
"Ovaj spomenik čuvat će vječni spomen na 184 nevine duše. Svaka klupa nosi ime jednoga od njih, a fontana je ispunjena vodom života, spomen na one koji su nam oduzeti a sjećanje na njih živi u našim srcima", rekao je predsjednik Bush koji je otkrio spomenik.
Naglasio je kako na sedmu obljetnicu "najgoreg dana u povijesti Amerike", cijela zemlja odaje počast žrtvama, onima koji su spašavali stradale, onima koji su se dragovoljno javili da idu u rat protiv terorizma i onima koji štite Ameriku od novih terorističkih napada.
"Možemo biti optimisti za budućnost, jer smo vidjeli hrabrost onih koji su branili slobodu", istaknuo je Bush.
U Shanksvilleu u Pennesylvaniji, gdje se u polju srušio četvrti zrakoplov koji su oteli pripadnici Al Qaide, održana je komemoracija uz misu zadušnicu.
Diljem Sjedinjenih Država, u gradskim vijećnicima, na trgovima, školama, na sveučilištima, u bolnicama i drugim ustanovama, u četvrtak se održavaju komemorativni skupovi u spomen na žrtve terorističkog napada 11. rujna 2001.
Skupina od 19 pripadnika Al Qaide je ujutro 11. rujna 2001. otela četiri putnička zrakoplova i pretvorila ih u oružje, zabivši se s njima u tornjeve WTC-a i Pentagon. Četvrti zrakoplov, koji je navodno trebao udariti u zgradu Kongresa, pao je u Pennsylvaniji.
Vezane vijesti
-
11. rujna prvi se put obilježava pod novim službenim nazivom Nacionalnog dana služenja i sjećanja
-
-
U napadima Al Kaide 11. rujna 2001. poginule su tri tisuće ljudi
-
Izdvojeno
-
U derbiju 17. kola prvenstva Hrvatske za košarkaše Zadar je kao domaćin svladao Split sa 59-54 (21-12, 13-18, 15-18, 10-6).
-
17.siječnja u 10:00 sati u HNK Zadar još jedna Kava s glumcima - imate priliku upoznati Alena Liverića!
-
Kako kukci znaju kada trebaju ići u hibernaciju, gdje i kako provode hladne periode – priču za The Conversation donosi doktorandica zoologije sa Sveučilišta u Stockholmu Anna Brødsgaard Shoshan.
-
Poziv za prijavu aktivnosti/projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te su isključivo namijenjene studentima vrijedi do kraja siječnja.
Reci što misliš!