Događaji

Stop nasilju

Programom "Škola bez nasilja" prepolovljeno vršnjačko nasilje

Programom

Program "Mreže škola bez nasilja" nastao je nakon akcije UNICEF-a "Stop nasilju među djecom" prije pet godina

U pet godina u školama s UNICEF-ovim naslovom "Škola bez nasilja" vršnjačko zlostavljanje je prepolovljeno, što je potvrđeno istraživanjem u 39 škola koje od 2004. nose taj naslov, rečeno je na drugom susretu "Mreže škola bez nasilja" u Šibeniku. Program "Mreže škola bez nasilja" nastao je nakon akcije UNICEF-a "Stop nasilju među djecom" prije pet godina, javlja HTV

Hrvatska javnost zabrinuta je zbog svakodnevnih pojava nasilja, od kojih neki poprimaju najstrašnije oblike, no znamo da je nasilje posljedica onoga što je učinjeno, što djeca vide i čuju oko sebe, ali i onoga što smo propustili učiniti na vrijeme, istaknula je Tanja Radočaj, predstojnica UNICEF-ova Ureda za Hrvatsku.

Hrvatski nogometni izbornik Slaven Bilić, UNICEF-ov ambasador dobre volje, podsjetio je kako je za nasilje među djecom odgovorno cijelo društvo, a ne samo roditelji, nastavnici ili mediji, koji među sobom često prebacuju tu odgovornost. Taj problem je rješiv. Vi ste svojim rezultatima pokazali da je to rješivo i da postoji put kojim možemo doći do škole bez nasilja i do svijeta bez nasilja, rekao je Bilić.

Od 232 škole uključene u "Mrežu škola bez nasilja" program "Sedam koraka do sigurne škole" uspjele su provesti 133. Škole su uglavnom odustajale jer za provedbu programa treba obavljati puno posla, a to nisu mogle uskladiti s ostalim školskim obvezama, naglasila je Radočaj.

Program koji provodi oko 8000 učitelja u 80 mjesta u Hrvatskoj obuhvaća 123.000 djece. Svake tri godine škole bez nasilja moraju proći ponovnu procjenu stanja kako bi mogle zadržati naslov "Škola bez nasilja".

Radočaj je istaknula kako su od 3,8 milijuna kuna za program prevencije nasilja u hrvatskim školama 48 posto novca osigurali hrvatski građani malim donacijama.

Danas su u Šibeniku tri nove škole proglašene "Školama bez nasilja", a 17 je potvrdilo taj naslov ponovnom procjenom.

Na skupu sudjeluje 440 djece, roditelja, stručnih suradnika u školama, ravnatelja i predstavnika lokalne uprave iz cijele Hrvatske.


Reci što misliš!