Udžbenici
Antifašisti nezadovoljni udžbenicima povijesti
Time smo, smatra Mesić, dopustili da malobrojni ustašonostalgičari nametnu prikaz nedavne povijesti koji je rezultirao trovanjem mlade generacije, a uz politiku, najpogubniju ulogu u tome su odigrali povijesni udžbenici, a ne mogu i neću amnestirati ni medije
Nevjerojatno! Za jednu povijest u Hrvatskoj ima 42 različita udžbenika povijesti. Kako je učenicima, a i profesorima, lako je zamisliti. No danas su okrugli stol o tome kako se uči povijest organizirali Hrvatski antifašisti, nezadovoljni prikazom antifašištičke tradicije u udžbenicima povijesti. Na okruglom stolu sudjelovao je i predsjednik Stjepan Mesić, javlja HTV
Početkom 90-ih godina prošloga stoljeća pustili smo duha iz boce smatrajući da će nekritički pristup ustaštvu i demoniziranje antifašizma biti najbolji način za homogeniziranje Hrvata u raskidu s Jugoslavijom. Ali povijesno nas iskustvo uči da nikada nikome nije uspjelo nijednoga od tako oslobođenih duhova vratiti u poslovičnu bocu, rekao je Mesić.
Time smo, smatra Mesić, dopustili da malobrojni ustašonostalgičari nametnu prikaz nedavne povijesti koji je rezultirao trovanjem mlade generacije, a uz politiku, najpogubniju ulogu u tome su odigrali povijesni udžbenici, a ne mogu i neću amnestirati ni medije.
Stajalište predsjednika Mesića je da dijete koje danas ide u školu mora dobiti punu i potpunu informaciju o svemu, što je ilustrirao primjerom događaja na Bleiburgu. Istaknuo je da, kada se govori o Bleiburgu, ne smije propustiti upozoriti ne samo na taj zločin nego i na zločinačku prirodu ustaškoga režima koje je svoje ostvarenje našlo u logorima poput Jasenovca, Gradiške, Jadovnoga, odnosno da treba upozoriti na ono što je prethodilo Bleiburgu.
Istaknuo je da samo demokratska, civilizirana, antifašistička Hrvatska - suočena sa svojom prošlošću, ali i oslobođena njezinih okova te sposobna na suočavanje s punom istinom, ima šanse za budućnost u ujedinjenoj Europi te da ne smijemo dopustiti da pogrešno usmjerene mlade generacije budu nesposobne za život u ujedinjenoj Europi.
Povjesničar akademik Petar Strčić ocijenio je da su današnji udžbenici povijesti dosadni pa je učenicima i povijest dosadna. I dok se do 90-ih godina u udžbenicima pretjerivalo s tzv. komunizmom, nakon toga se počelo pretjerivati s tzv. hrvatskim nacionalizmom, rekao je Strčić.
Vezane vijesti
-
Agencija DPA (Deutsche Presse Agentur), koju prenosi većina najvažnijih medija njemačkog govornog područja, u jednom tekstu ovih dana pozabavila se školskim udžbenicima u Srbiji i Hrvatskoj, za koje piše kako mlade iz obje države uče da jedni druge mrze.
-
Borci su posebno pljeskali na svako spominjanje Tita, a zapjevali su i "Marjane, Marjane" te za Mesića "Draga nam je zemlja"
-
Ministarstvo znanosti i obrazovanja novčano će kazniti nakladnike jer školske knjige nisu na vrijeme došle do učenika
-
Antifašistička borba, mada su je komunisti vodili, nije bila ideologijski obojena. Bila je to borba za slobodu - rekao je Mesić
Izdvojeno
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14) i zadržali stopostotni učinak.
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
Reci što misliš!