Događaji

Đačke muke

Pod teretom udžbenika

Pod teretom udžbenika

Roditeljske i đačke "muke po udžbenicima" trebale bi barem donekle biti ublažene najnovijim prijedlogom Udžbeničkog standarda koji predlaže potpuno ukidanje radnih udžbenika, dakle, knjiga u koje danas školarci pišu odgovore i rješenja.

Osim toga, predlaže se reduciranje povijesnih i geografskih atlasa na jedan iz svakoga od tih predmeta za razdoblje od petog do osmog razreda osnovne, te od prvog do četvrtog razreda srednje škole, a ne, kao dosad, novi atlas u svakom razredu.

Ti prijedlozi, ako se i usvoje, u primjenu će tek nakon školske godine 2013./2014., zbog jednostavnog razloga što sadašnji zakon propisuje da postojeći udžbenici vrijede četiri godine i ta se odredba odnosi na sve naslove, piše "Slobodna Dalmacija ".

Ta je odluka donesena prošle godine, a želja da se roditeljima i učenicima olakša egzistencija zbog mogućnosti nasljeđivanja udžbenika zapela je upravo na stavci "radni udžbenik". Naime, iako formalno vrijede četiri godine, ti se udžbenici teško mogu ostaviti drugima na korištenje jer su ispisani i upotrijebljeni, pa roditeljima ne preostaje drugo nego svake godine kupovati novi.

Novost je u Udžbeničkom standardu odredba prema kojoj će na ilustracijama u udžbenicima ubuduće morati jednako biti zastupljeni likovi obaju spolova. Istraživanje provedeno 2007. godine pokazalo je da u čak 74 posto udžbenika za osnovne škole u ilustracijama dominira jači spol."Koncepciju višegodišnjeg trajanja udžbenika narušavaju radni udžbenici koji u pravilu traju jednu godinu. No, dok je zakon takav, dužni smo ga poštovati. Nove odredbe, što uključuje i onu o ukidanju radnih udžbenika, odnosit će se na nove naslove, osim ako se ne dogodi nacionalni kurikulum", kaže Ivan Milanović Litre, savjetnik ministra Radovana Fuchsa.

U situaciji kada djeca imaju za jedan predmet udžbenik, radni udžbenik, radnu bilježnicu, a za matematiku još i zbirke zadataka te kojekakav pomoćni materijal, smanjenje broja nepotrebnih naslova čini se prijeko potrebnim.

Posljednjih su godina, osobito u vrijeme besplatnih udžbenika, bujali raznorazni naslovi, a učitelji su se jedva uspijevali obraniti od hrpetine "nužnih" materijala i pomagala.

U ovogodišnjem Katalogu udžbenika čak je 3027 naslova, od čega je radnih udžbenika 350. U odnosu na godinu prije, iz kataloga je izbačeno 146 naslova, među kojima, primjerice, udžbenik likovne kulture od prvog do četvrtog razreda.

Problem je što su radnim udžbenicima uglavnom zatrpani najmlađi đaci, oni od prvog do četvrtog razreda osnovne, a u višim razredima i srednjoj školi taj se udžbenik koristi uglavnom samo iz stranih jezika.
Do četvrtog razreda - 89 naslova

Tako je u osnovnim i srednjim školama ukupno 318 udžbenika iz stranih jezika, a čak njih 249 radni su udžbenici. No, i tu ima nelogičnosti: gotovo 80 posto udžbenika iz engleskog jezika su radni, a samo 20 posto neradni, dok je za njemački jezik situacija obrnuta.

Za djecu od prvog do četvrtog razreda, od ukupno 89 udžbeničkih naslova iz hrvatskoga jezika, matematike, glazbene kulture, prirode i društva te vjeronauka, gotovo pola ih je (41) radnih.

Ivan Milanović Litre napominje da je situacija s radnim udžbenicima različita u europskim zemljama. Primjerice, u Njemačkoj, Švicarskoj i Švedskoj uopće ih nema, dok Slovenci imaju radni udžbenik čak i iz tjelesne i zdravstvene, kao i tehničke kulture.

No, država ondje besplatno osigurava samo naslove koji su neradni, dok radne plaćaju roditelji. Konačni prijedlog standarda u nas, kaže Litre, formirat će se nakon provedene javne rasprave i analize međunarodnih iskustava.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.