Događaji

Zašto je vojska spašavala vatrogasce

MORH: Išli smo na Kornat jer smo mi najbrže mogli stići

MORH: Išli smo na Kornat jer smo mi najbrže mogli stići

Što se tiče pronađenih ostataka navodnog projektila, ističemo da ne raspolažemo saznanjima o njegovu podrijetlu, kažu iz MORH-a

Ministarstvo obrane otkrilo je novinarima vjesnika.hr  zašto je Hrvatska vojska bila hitno prebačena na Veliki Kornat, nakon tragedije u kojoj je 30. kolovoza 2007. poginulo 12 hrvatskih vatrogasaca. MORH je Vjesniku službeno odgovorio da su vojnici bili na Kornatu jer je HV jedini imao sposobnost za brzu intervenciju.

Vojska se ponovo našla na udaru medija, nakon što je ribar s Murtera ovih dana na Kornatu otkrio ostatak mine nepoznatog podrijetla. To je još jednom pokrenulo sumnje da su vojnici bili poslani na otok da prikriju pravi uzrok nesreće - pogrešno odbačenu bombu NATO-a.

Tim više jer je tu tezu svojedobno podržao i jedini preživjeli vatrogasac s Kornata, Frane Lučić. On je i nedavno izjavio kako vjeruje da je njega i stradale kolege ozlijedio dio projektila koji su NATO-ovi avioni nakon intervencije u Srbiji pogreškom bacili na otok Kornat, umjesto u Jadran.

»Što se tiče pronađenih ostataka navodnog projektila, ističemo da ne raspolažemo saznanjima o njegovu podrijetlu. Ministarstvo obrane je nakon što je od novinara lista 24 sata zaprimilo informacije i fotografije, proslijedilo ih Ministarstvu unutarnjih poslova na daljnje postupanje«, navodi se u odgovoru MORH-a

Iako istrage i brojne analize do danas to nisu potvrdile, otkriće lokalnog ribara koji je na sjevernoj strani otoka, samo pedesetak metara od mora, našao ostatke eksplozivne naprave opet su otvorile to pitanje. Štoviše, dio domaćih medija ponovo postavlja pitanje zašto je Hrvatska vojska nakon tragedije 2007. došla na otok.

Na službeni Vjesnikov upit, Ministarstvo obrane odgovara da su pripadnici OSRH »u trenutku saznanja o događajima na Kornatu jedini mogli biti u najkraćem roku transportirani na mjesto događaja«. »Upućeni su u potragu za eventualno unesrećenima, kako bi im pružili pomoć«, tvrde u Ministarstvu obrane.

Na teren su, napominju, upućeni pripadnici Bojne za specijalna djelovanja i Vojne policije, dakle pripadnici OS RH obučeni za zadaće traganja i spašavanja. Osim toga, u Ministarstvu tvrde da nemaju informacije o tome da na otoku Kornatu i oko njega ima bilo kakvih odbačenih eksplozivnih sredstava.

»Što se tiče pronađenih ostataka navodnog projektila, ističemo da ne raspolažemo saznanjima o njegovu podrijetlu. Ministarstvo obrane je nakon što je od novinara lista 24 sata zaprimilo informacije i fotografije, proslijedilo ih Ministarstvu unutarnjih poslova na daljnje postupanje«, navodi se u odgovoru MORH-a.

vjesnik.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.