Suša je učinila svoje
Urod maslina na jugu Hrvatske prepolovljen
Ove je godine situacija zaista loša. Ništa ne može nadomjestiti kišu koja bi natopila tlo, a masline je napao i maslinov svrdlaš, koji je nanio dodatne štete
Više od 500 maslinara s juga Hrvatske sa zabrinutošću prati vremenske prognoze: kiše već dugo nema, a zbog jake suše u nekim će maslinicima urod biti upola manji nego lani, piše slobodnadalmacija.hr
I dok Korčulani i Konavljani berbu očekuju s nešto više optimizma, jer su jedni imali jaku kišu krajem srpnja, a drugi imaju riješeno navodnjavanje dijela maslinika, za većinu ostalih maslinara u županiji berba će ove godine biti skromna. No, ne može svaka godina biti dobra, niti ulja uvijek može biti u velikim količinama, kaže predsjednik Zajednice maslinara i uljara Dubrovačko-neretvanske županije Mladen Bečić.
"Ove je godine situacija zaista loša. Ništa ne može nadomjestiti kišu koja bi natopila tlo, ali nje nema, a masline je napao i maslinov svrdlaš, koji je nanio dodatne štete", kaže Bečić, koji u Komolcu ima 160 stabala maslina i jedan je od prosječnih maslinara hobista u okolici Grada. U Rijeci dubrovačkoj, nakon požara 1998. i 2007. godine, obnovljeni si mnogi maslinici, pa se procjenjuje da je tu, u neposrednoj blizini Grada, i do 2000 stabala maslina za koje se brine 36 maslinara. Profesionalaca u tom poslu nema, svi se maslinama bave kao dopunskim zanimanjem, a ulje proizvode uglavnom za svoje potrebe.
"Najzastupljenija je sorta oblica, ima je oko 90 posto, a ostalo je lastovka i neke druge vrste. Početkom ove godine osnovali smo i udrugu na županijskoj razini, a osnovni je cilj rad na edukaciji maslinara, kao i osiguravanju poticaja", navodi predsjednik Zajednice, u kojoj je oko 200 maslinara s otoka Korčule, koji je najjači u maslinarstvu u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, stotinjak iz Konavala te oko 200 iz svih ostalih dijelova županije, dok je izvan udruge, kako se procjenjuje, još stotinjak maslinara s juga Hrvatske.
"Posebno nam je stalo do toga da unaprijedimo maslinarstvo, pa ćemo za vrijeme berbe ove godine organizirati izlet naših članova u Istru kako bi se upoznali s načinom rada tamošnjih maslinara. Imamo dobre šanse da ono što su oni postigli u deset godina mi postignemo u pet", kaže Mladen Bečić, dodajući da je na dubrovačkom području sigurno desetak starih sorti maslina koje još nisu istražene.
Riječ je o različitim varijetetima oblice, a edukacija maslinara, među ostalim, uključivat će i stjecanje znanja o tome kako od tih starih stabala dobiti nove sadnice.
SD/eZd
Vezane vijesti
-
Uskoro počinje berba maslina na otoku Pagu. Maslinari s otoka Paga ove godine očekuju manji urod maslina nego prošle godine, ali i bolju kvalitetu ulja.
-
-
Kako se natjecati s velikim maslinarskim zemljama? U Hrvatskoj se uzgaja od 5,5 do 6 milijuna stabala maslina, dok primjerice u Španjolskoj imamo 250 milijuna stabala
-
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.