Konkurentnost
Kako unaprijediti hrvatsko maslinarstvo?
Kako se natjecati s velikim maslinarskim zemljama? U Hrvatskoj se uzgaja od 5,5 do 6 milijuna stabala maslina, dok primjerice u Španjolskoj imamo 250 milijuna stabala
Kako unaprijediti hrvatsko maslinarstvo tema je simpozija koji se održava u Splitu.
Tako će sve do petka najveći svjetski maslinarski autoriteti prezentirati će svoja najnovija saznanja iz maslinarstva. 8. Međunarodni maslinarski simpozij najznačajnija je svjetska maslinarska i uljarska znanstvena manifestacija koja se svake četiri godine održava u istaknutim maslinarskim područjima svijeta, a ovo je prvi put da se za njegovo organiziranje odabrala Hrvatska. Ovaj simpozij vrlo je važan za domaće maslinare s obzirom da Hrvatska nije tipično područje za uzgoj masline, kaže doktor Frane Strikić, član znanstvenog i organizacijskog odbora simpozija.
"Mi se ne možemo usporediti s klimom Grčke, s područjem južne Italije gdje su tipična maslinarska područja. Nije samo Hrvatska rubno uzgojno područje, ima i sjeverna Italije, Francuska te niz zemalja. Ne znamo i nemamo prava rješenja za kvalitetnije unaprjeđenje maslinarstva", kazao je Strikić. Na simpoziju će biti predstavljeni rezultati istraživanja uzgoja maslina na rubnim područjima, što bi domaćim maslinarima trebalo pomoći u dobivanju konkretnijih rješenja.
"U rubnom području se svakih 20 godina događaju prirodne nepogode kao što su smrzavanja i niske temperature. U tim područjima je maslinovo ulje značajno kvalitetnije, a to nam daje poticaj za daljnje unaprjeđenje", dodaje Strikić. Ukupno je na simpozij prijavljen 191 rad., a u njegovom radu sudjeluje oko 150 najistaknutijih svjetskih stručnjaka iz područja maslinarstva i uljarstva, iz svih maslinarskih država svijeta. Hrvatska unatoč brojnim problemima ipak može biti zadovoljna kvalitetom maslinovog ulja.
"Mi se ne možemo natjecati s velikim maslinarskim zemljama niti u cijenama niti u količini. U Hrvatskoj se uzgaja od 5,5 do 6 milijuna stabala maslina, dok se u Španjolskoj gdje imamo 250 milijuna stabala. Mi ne možemo njima konkurirati", zaključuje Strikić.
Organizatori skupa su Institut za jadranske kulture i melioraciju krša iz Splita i Međunarodno društvo za hortikulturnu znanost, a simpozij se održava pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović i Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske.
Vezane vijesti
-
-
Izložbom Mediteranska maslina, koju će prirediti Centar za znanost iz francuske regije Centra, stručnim predavanjima i kušanjem maslinovih ulja nastojat će se maslinarstvo bolje predstaviti i približiti posjetiteljima
-
-
Usporedi li se to sa prirodom iz godine prije, proizlazi da je prirod maslina lani povećan za gotovo sedam tisuća tona ili za 25,4 posto u odnosu na 2006. godinu
Izdvojeno
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Motoristi će razveseliti djecu svojim dolaskom, prigodnim poklonima i zajedničkim druženjem.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
-
Cigarete, elektroničke cigarete i drugi duhanski proizvodi štete zdravlju ljudi diljem svijeta, a premda Europska unija želi do 2040. stvoriti prvu generaciju bez duhana, unutar bloka postoje razlike kada je riječ o regulaciji duhanskih proizvoda, piše European Newsroom (ENR).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.