INA-MOL
Štern: Hrvatska bi u plinskom biznisu gubila do 15 milijardi kuna godišnje
U nastavku suđenja Ivi Sanaderu u aferi INA-MOL svjedoči predsjednik Nadzornog odbora Ine Davor Štern.
Tijek ročišta:
12:34 - "Vlada RH je zamrznula ugovor o izdvajanju plinskog biznisa jer MOL nije ispunjavao svoje obveze o modernizaciji rafinerija", kaže Štern.
Potvrdio je da je Rafinerija Rijeka djelomično modernizirana, ali dodaje da se i s tim znatno kasnilo, te da i dalje ima nekih problema. "Cijela modernizacija se odvija sporije nego što je predviđeno", kaže Štern.
12:33 - "Bio sam suglasan da Ina odustane od koncesija u dva slučaja jer sam bio upoznat da nije izvršavana obveze prema državi", kazao je Štern na upit obrane.
Na upit kako se odražava odluka Vlade iz 2011. godinu o zamrzavanju cijene plina, Štern kaže da je to negativno za poslovanje Ine.
12:19 - Na pitanje nabavlja li Ina svu naftu preko MOL Tradea, Štern kaže da je prošle godine nabavljana sva nafta.
Na pitanje zna li tko kupuje naftu Tifonu, Štern kaže da Tifon kupuje derivate, ali da ne zna tko derivate isporučuje Tifonu.
Na pitanje je li moguće da to radi Ina, Štern odgovara da ne zna, ali dodaje da bi to bilo logično.
12:16 - Nadzorni odbor je, kaže Štern, u nekoliko navrata preglasan od strane Mađara. Također, nekoliko puta se odustalo od glasanja, jer je hrvatska strana uvidjela da će biti preglasana.
"Ne znam o koliko točaka smo glasali. Oko nekih stvari smo se složili, a kad se nismo složili smo bili preglasani", kaže Štern.
Na pitanje koliko je točno puta hrvatska strana preglasana, Štern kaže da se ne može sjetiti. "Bilo je nekoliko puta, bilo je i slučajeva kad bi se postigao kompromis ili bi se odustajalo od glasanj", kaže Štern. "Mislim da smo desetak puta bili preglasani", kaže Štern.
12:13 - Prelazi se na unakrsno ispitivanje. Obrana je pitala Šterna je li na bilo koji način bio uključen u pregovore oko međudioničarskog ugovora, na što je odgovorio da nije
Na pitanje postoji li u ugovoru prostor da se odnosi urede drugačije, Štern kaže da u ugovoru stoji da se nakon dvije godine može pregovarati o redefiniranju odnosa Uprave i Odbora izvršnih direktora.
"Ugovor kaže da se može pristupiti izmjenama međudioničarskog ugovora", kazao je Štern.
12:11 - Na pitanje je li čuo za kompaniju Rusnjev u pretežitom vlasništvu Mihajla Gucerjeva, Štern odgovara pozitivno. Kaže da se radi o kompaniji koja se bavi naftom, te da mu nije poznato da posluju u Hrvatskoj i regiji.
12:10 - Govoreći o razlici između lobističkog i konzultantskog ugovora, Štern kaže da je razliku relativno teško odrediti. Lobistčki ugovor, tvrdi, uključuje zagovaranje odnosno pomoć pri zaključenju nekog posla. Za razliku od konzultanta, lobist ne mora biti stručnjak.
Za oba ugovora je, kaže Štern, svojstveno da se u njima navodi cilj zaključenja, rokovi, a najčešće se određuje plaćanje u paušalnom mjesečnom iznosu. Taj iznos uključuje troškove i određeni dio zarade, a služi kao osiguranje u slučaju da se klijent predomisli i odustane. Nakon obavljenog posla ugorava se bonus s obzirom na uspješnost posla.
Štern kaže da nije uobičajeno da se ovakvi poslovi plaćaju avansno.
12:00 - Ročište je nastavljeno. Štern kaže da nema nikakva saznanja o odnosu Sanadera i Josipa Petrovića. Kaže da osobno poznaje Petrovića. "Slučajno sam ga jednom prilikom sreo na ulici i razgovarao s njim. Rekao je da ulazi u Inu umjesto Dragičevića, što me iznenadilo jer sam znao da nije naftaš".
10:53 - Određena je pauza do 12 sati.
10:44 - "I prije sam govorio da je izdvajanje plinskog biznisa iz Ine spin, koji Ini može kratkoročno koristiti, ali za RH kao kupca stvara trošak", objašnjava Štern. Dodaje da to nije zapravo ni izdvajanje plinskog biznisa, već samo trgovine.
Tvrdi da ostavljanje Ini svega osim trgovine bi bio potpuno krivi potez. "Hrvatska bi gubila oko milijadu do milijardu i pol kuna godišnje na razlici cijene plina kojeg bi kupovala i prodavala", kaže Štern.
"Samo izdvajanje tog segmenta Ini bi donijelo korist, a Hrvatskoj gubitak", kazao je Štern.
"Tadašnji ministar Popijač je ugovor o izdvajanju plinskog biznisa stavio na led već prije našeg dolaska u NO", kaže Štern.
10:38 - "Rezultati u zadnje dvije godine su fantastični. Ja bih se volio pohvaliti da je to rezultat rada NO, ali to jednostavno nije istina. Poslovni uspjeh je rezultat ulaganja u polja u sjevernom Jadranu 1998. i 1999. godine, kao i potpisivanje koncesije za polja u Siriji 1999. godine. Najveći rezultat je ostvaren u Siriji", kaže Štern.
10:36 - Štern kaže da strategija i poslovni plan od 2009. više nisu zadržana pitanja. Na pitanje kolika je važnost poslovnog plana za kompaniju poput Ine, Štern kaže da je vrlo velika.
Firma poput Ine, kaže Štern, bez poslovnog plana ne može pratiti svoje rezultate ni razvoj. Poslovni plan od 2009. godine Uprava donosi običnom većinom glasova.
10:29 - Štern tvrdi da je dogovor iz 2009. godine pametan manevar MOL-a. Tvrdi da je MOL sustavom dokazivanja da upravlja kompanijom dobio pravo na konsolidiranje Ininih dionica na burzama, čime su tržištu zapravo pokazali da je Ina sastavni dio MOL-a.
10:26 - "Nažalost u Ini ne postoji odjel strategije. On je ukinut 2009. ili 2010. godine. Tražili smo da se opet osnuje, što je bilo odbijeno. Tražili smo da NO osnuje komisiju koja bi se bavila strategijom, i to je odbijeno", kazao je Štern.
Štern ističe da je važnost odjela strategije za firmu poput Ine iznimno velika. "Ako kompanija nema strategiju, onda ne zna u kojem pravcu ide. Strategija mora biti osnova poslovanja naftne kompanije", kaže Štern.
10:25 - Neprihvatljivo je, kaže Štern, da je MOL na istom tržištu stopostotni vlasnik jedne prodajne mreže, a u drugoj ima 47 posto udjela. "Čudi me kako je Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja pristala na takvo rješenje", kaže Štern.
Tvrdi da MOL-ov potez kupnje Tuša u Sloveniji i Tifona u Hrvatskoj ne smatra korektnim. "Smatram da se radilo o pritisku na Vladu RH prilikom izmjena međudioničarskog ugovora iz 2009. Naime, MOL je tada neizravno rekao da ima i drugih načina ovladavanja tržištem ako Vlada RH ne pristane na izmjene međudioničarskog ugovora", kazao je Štern.
10:17 - Štern tvrdi da Mađari nisu obavili modernizaciju rafinerija na koju su se obvezali međudioničarskim ugovorom. No, taj ugovor ne predviđa nikakve sankcije za MOL u slučaju izbjegavanja preuzetih obveza.
"To je jedna od stvari koje smo željeli izmijeniti", kaže Štern.
Štern tvrdi da je predviđena strategija od strane MOL-a uključivala i mogućnost zatvaranja Rafinerije Sisak, čemu su se usprotivili hrvatski članovi uprave.
"Postignut je sporazum da će kapacitet Rafinerije Sisak biti do dva milijuna tona godišnje i da će se nastaviti druga faza modernziacije Rafinerije Rijeka. I na tome je ostalo", kaže Štern.
MOL, kaže Štern, nije obavio ni obnovu bezninskih postaja, što je također definirano međudioničarskim ugovorom.
10:14 - "Ima više primjera kada smo tražili uvid u određene segmente djelatnosti Ine. Dokumente smo dobivali kasno ili oni nisu bili potpuni", opisuje Štern šikaniranje hrvatskih predstavnika u Ini od strane Mađara.
10:07 - Hrvatski članovi uprave i NO-a nemaju nikakav utjecaj na nabavku nafte. "Ne samo da nemaju utjecaja, nego nemaju ni uvid", kaže Štern.
Ističe da su hrvatski predstavnici tražili uvid u proces nabavke nafte. "U dva navrata su nam predočili dokument u kojem nije bilo ništa. Prvi put su nam predočili ugovor MOL Tradea i Ine, a u drugom navratu su nam dali kratki izvod iz LODO-a u kojem je bila opisana procedura kupovina nafte", kaže Štern.
Štern dodaje da je kupovina nafte vrlo važan poslovni segment koji se ne može odvijati bez nadzora Uprave i NO-a. "Onaj tko je odgovoran za poslovanje kompanije mora imati uvid u način na koji se odvija nabava nafte", kaže Štern.
10:02 - Na pitanje mogu li hrvatski članovi Uprave utjecati na izbor izvršnih direktora, Štern odgovara da ne mogu. Objašnjava da izvršne direktore bira uprava, u kojoj većinu glasova imaju Mađari.
9:57 - Štern kaže da je Odbor izvršnih direktora uveden dioničarskim ugovorom iz 2009. godine. Ponovio je ranije navode članova Uprave da im je bilo zabranjeno prisustvovati sjednicama Odbora izvršnih direktora.
9:55 - "Naše je mišljenje da Uprava treba upravljati kompanijom. Predložili smo tri člana Uprave, od kojih je svaki specijalist u svom resoru", kaže Štern.
"Kada smo predložili članove Uprave, rečeno nam je od kolega u NO-u da Uprava ne bi trebala imati sastav ljudi koji su resorno podijeljeni. Karikirano rečeno, od njih se nije ni očekivali da dolaze na posao. Oni nemaju drugog posla osim da dolaze na sjednice Uprave", kaže Štern.
Štern objašnjava da dva mađarska člana Uprave čak i nisu zaposlenici Ine. Oni su zaposlenici MOL-a, a u Hrvatsku dolaze samo na sastanke.
9:51 - Štern kaže da NO nije u mogućnosti vršiti svoju ulogu. Kaže da pritom misli na članove NO-a koje imenuje Vlade, jer je ishod glasovanja uvijek 5 prema 4.
Kaže da Inom upravlja Odbor izvršnih direktora, kojim predsjeda predsjednik Uprave. "On je bio i jedini član Uprave koji je na sjednicama Odbora izvršnog direktora. Uprava je razvlaštena od upravljanja", kaže Štern.
9:44 - "Nitko od nas nije pravnik pa smo zatražili mišljenje od odvjetničke kuće Hanžeković i partneri, da nam objasne je li trenutačni sustav upravljanja u skladu sa zakonom", kaže Štern.
Tvrdi da su dobili mišljenje od Hanžekovića u kojem stoji da sustav upravljanja nad Inom nije u skladu sa zakonom o trgovačkim društvima. "Ina je donijela odluku da zatraži drugo mišljenje, koje nije bilo sukladno mišljenju koje je dao Hanžeković", kaže Štern.
No, tvrdi da pravnici koje je Ina angažirala nisu razmatrali famozni dokument LODO, kojim se zapravo ograničava utjecaj Uprave, a upravljačka se prava prebacuju na Odbor izvršnih direktora.
9:41 - "Bili smo u stalnom kontaktu s predsjednicom Vlade Jadrankom Kosor i s ministrom gospodarstva Đurom Popijačem", kazao je Štern.
"Negdje u lipnju prošle godine najavili smo otvaranje nove runde pregovora o dioničarskom ugovoru", kaže Štern. Tvrdi da hrvatski predstavnici žele mijenjati dioničarski ugovor jer hrvatska strana trenutno nema nikakve ovlasti u upravljanju nad Inom.
MOL je, tvrdi Štern, na pregovore pristao, ali do njih još nije došlo.
9:38 - U NO Ine sjedi devet ljudi. Pet ih nominira MOL, troje Vlada RH, a jedan je predstavnik radnika. NO, kaže Štern, odluke donosi većinom glasova.
9:30 - Započelo je ročište. Na klupi za svjedoke je Davor Štern. Šterna je RH za člana NO Ine imenovala 2011. godine.
Prošli tjedan na klupi za svjedoke bio je hrvatski član Nadzornog odbora Ine Damir Vanđelić. Rekao je da se ključne odluke za Inu često donose u Mađarskoj, a ne u Zagrebu te zaključio da se hrvatska očekivanja od strateškog partnerstva s MOL-om nisu ostvarila.
"Dva ključna cilja, energetska sigurnost i povećanje tržišta, očito nisu ispunjeni. To je bio jedan od ključnih razloga naše analize koja je davala dalje razloga za pregovore s MOL-om", kazao je Vanđelić.
Svjedokov iskaz da se mađarska kompanija ponaša kao konkurent, a ne strateški partner INE, Sanaderova obrana nazvala je tendencioznim pokušajem manipuliranja javnosti.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
Prvi mandat predsjednika Milanovića istječe 19. veljače, a iz Ureda predsjednika o detaljima inauguracije još ne žele govoriti.
-
Dnevni horoskop za 19. siječnja, dan kad zvijezde poručuju sljedeće - Bikovi moraju biti otvoreni na nove prilike, Lavovi trebaju paziti da ih ne ponese pogrešna atmosfera, dok će Vodenjaci misliti na vlastito zadovoljstvo.
-
U četvrtak, 23. siječnja 2025. od 17:00-18:00, u MMD, Plesna radionica! Bachata je jednostavan ples za naučiti i temelji se na improvizaciji, što pomaže razviti kreativne kapacitete djece i odraslih.
-
Trebate u brzinski shopping? Nisu sve trgovine zatvorene
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.