Događaji

Ogorčenost među poljoprivrednicima

Štete u poljoprivredi više od milijardu kuna, nema novca za odštete

Štete u poljoprivredi više od milijardu kuna, nema novca za odštete

Ogorčenost vlada među poljoprivrednicima, nakon što je resorno ministarstvo poručiloo da nema novca za odštete od suše. Iako su gubici veći od milijardu i pol kuna, teret će po običaju pasti na građane. Čeka nas lančano poskupljenje poljoprivrednih proizvoda, ali i mogući ponovni prosvjedi seljaka.

Najveća suša ikad, 60 do 100 posto uništenih nasada poljoprivrednih kultura, šteta u stotinama milijuna kuna, a slijedom toga i lančana poskupljenja poljoprivrednih proizvoda - rezime je ove poljoprivredne sezone. "Prošle godine je to bilo nešto više od milijardu kuna, ja očekujem da će ove godine biti najmanje milijardu i pol, možda čak i više", procjenjuje štetu predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mate Brlošić.

Elementarna nepogoda proglašena je za većinu poljoprivrednih dijelova zemlje, no iz resornog ministarstva suosjećajno su poručili da imaju volju ali nemaju novca za odštete, pa će teret pasti na ionako opterećena leđa običnog puka.

"Jednostavno hrana ode gore. Amerikanci su već sada podigli otkupnu cijenu kukuruza za 50 posto, svoje za 30 posto. Jednostavno, tako da će otići i svinjsko meso i goveđe meso i mlijeko mora poskupjeti jer jednostavno seljaci više ne mogu proizvoditi po ovim cijenama. Mi ćemo se boriti i truditi da naši građani to ne osjete", istaknuo je predsjednik koordinacije seljačkih udruga Slavonije i Baranje, Dragutin Dukić.

Ali osjetit će. Posljednja nada da se ipak spriječi poskupljenje hrane su alternativna rješenja koja će udruge seljaka nakon sutrašnjeg sastanka u poljoprivrdenoj komori, predložiti Vladi kako bi se barem djelomično ublažili financijski učinci. "Da se možda oni ljudi koji imaju kredite, da se tu sa godinom dana stane s otplatom kredita. Imamo oko 260 tisuća državnog poljoprivrednog zemljišta da se možda umanji ili oprosti zakup za tu godinu, doprinose i obaveze koje moramo plaćati državi, možda da nam se na neki način i umanje", predlaže Brlošić.

A ogluši li se Vlada, seljaci će ponovo u prosvjede, najavljuje Dukić. "Mi ćemo svakako pozvati sve radničke sindikate. Jednostavno ćemo sve pozvati da bojkotiramo i da izađemo na ulice i da kažemo, gospodo ajde, vi malo sebi stegnite remene jer kupuju nove aute i pomagala i pričaju kako to sve građani moraju platiti", kaže Dukić.

Cijela ova priča ne bi se svake godine ponavljala, da je Hrvatska razvila sustav navodnjavanja. Iako smo zemlja bogata rijekama, jezerima i izvorima, ta voda teče uzalud jer ne postoje kanali koji bi ju doveli do mjesta gdje je neophodna, objašnjava Dukić. Glavni krivac već svima dobro poznat - Hrvatske vode.

"Mi imamo poduzeće koje je beskorisno, koje je parazit ovog društva, a jednostavno, to poduzeće ne radi ništa. Hrvatska leži na vodi, to mnogi kažu, čak i iz Eurooske unije. Mi ovdje imamo jako puno povrtlara koji imaju sustave za navodnjavanje. Nažalost, nemaju ih gdje prikopčati", zaključuje Dukić.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.

  Vezane vijesti