Događaji

Izmjenama zakona unaprijeđuje se sustav registra

Orsat Miljenić: Upisivanje vlasništva u zemljišne knjige mora biti gotovo u 7 dana

Orsat Miljenić: Upisivanje vlasništva u zemljišne knjige mora biti gotovo u 7 dana

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić objasnio je kako proces upisivanja vlasništva u zemljišne knjige traje oko 34 dana, ali i kako praksa varira od suda do suda

Sve stranke podržale su danas u Saboru prijedlog izmjena Zakona o zemljišnim knjigama koji bi bržim i jeftinijim zemljišno-knjižnim postupcima trebao uvesti reda u vlasničke odnose nad nekretninama, ali i potaknuti investicije, piše vecernji.hr

Izmjenama zakona unaprijeđuje se jedinstveni sustav registra nekretnina kojim se objedinjavaju podaci iz zemljišnih knjiga i katastra, te uvodi elektroničko vođenje zemljišnih knjiga.

Ministar pravosuđa Orsat Miljenić objasnio je kako proces upisivanja vlasništva u zemljišne knjige traje oko 34 dana, ali i kako praksa varira od suda do suda, pa se tako na nekima proces dovrši u jedan dan, dok se na drugima to rješava u stotinu ili nekoliko stotina dana. - To stvara pravnu nesigurnost kod građana. Možda je feudalizacija teška riječ, ali nema jedinstvene sudske prakse i vrijeme je da uspostavimo nacionalni pravni režim. Cilj nam je dosegnuti prosjek od 7 dana za rješavanje predmeta - kaže ministar.

Laburist Nikola Vuljanić pohvalio je najavljeno objedinjavanje gruntovnica i katastra jer je to preduvjet za kvalitetno poslovanje i funkcioniranje sustava te nove investicije. - Ove izmjene potaknut će investicije s obzirom da zbog krnjeg vlasničkog ambijenta u pojedinim prostorima investicijska klima ne može zaživjeti. Posebno očekujem sređivanje stanja u vlasničkim odnosima nad nekretninama kojima su prije Domovinskog rata raspolagali izbjegli Srbi, a na koje se uknjižila država, s obzirom da su dokumenti koji dokazuju njihovo vlasništvo nestali ili su uništeni - kaže SDSS-ov Mile Horvat.

HDZ-ova Ana Lovrin podsjetila je kako treba uz ove propise osigurati i financijske i kadrovske resurse te čvrstu volju, jer bez toga neće biti rezultata unatoč kvaliteti propisa.

- Uređenje obnove zemljišnih knjiga treba biti jednoznačno da bi svi jednako postupili, dalja razrada instituta ispravnog postupka kao postupka kojeg zaista treba u široj mjeri primjenjivat su dragocjene izmjene u ovom prijedlogu izmjena i dopuna. Naravno i daljnja i potpuna digitalizacija - kaže Lovrin.

Iako HDSSB također podržava zakona, Zoran Vinković je želio ukazati na niz svakodnevnih problema koji se događaju u praksi. - Tu je jedna praktično od bitnih stvari provođenje, odnosno neprovođenje državne geodetske izmjere zbog nedostatka sredstava i strukture koja bi omogućila provođenje izmjera. U svakom slučaju ne treba ovdje biti posebno niti pametan niti bistar, svi oni koji odlaze u gruntovnicu ili u katastar znaju da u mnogim sredinama, izuzet ću sada sve one redove, davanje onih brojeva itd., ali da je najveći problem upravo neusklađenost katastra i gruntovnice - objašnjava Vinković te dodaje kako u mnogim katastrima i gruntovnicama još uvijek postoje podaci "iz doba Austro-Ugarske Marije Terezije i ono što su Turci kao osvajači ostavili na ovim područjima". Brine ga i sigurnost podataka u elektroničkom obliku.

- Ono za što se svakako zalažemo a posebno stoga što smo vidjeli i određene stvari da često elektronički zapisi nisu dovoljno sigurni obzirom da hakeri upadaju i u Pentagon, a s obzirom na naše sustave zaštite i sigurnosti apeliram na to da se uz elektronički oblik to vodi i na uobičajeni način jer vrlo brzo bi mogli ostati bez svih mogućih zapisa - naglašava Vinković.

VL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.