Događaji

Na sastanku ni riječi o referendumu

Pokušaj socijalnog dijaloga bez konkretnog rezultata

Pokušaj socijalnog dijaloga bez konkretnog rezultata

Prvi pokušaj socijalnog dijaloga nakon najave sindikata državnih i javnih službi da će zbog Vladine politike štednje pokrenuti val štrajkova - nije dao konkretnog rezultata. Hoće li i kada uslijediti blokada sustava ili će se pronaći mirno rješenje - odgovora ni danas nema.

Na radnom sastanku predstavnika sindikata državnih i javnih službi s predstavnicima vladajućih nisu se spominjali rezultati referenduma na kojem se oko 80 posto sindikalnog članstva izjasnilo da je spremno stupiti u opći štrajk. Nisu spominjani ni konkretni zahtjevi ujedinjenih 15 sindikata da im se vrati tri posto od plaće i ponudi jamstvo da im se plaća više neće dirati. Tema ovog socijalnog dijaloga bio je - socijalni dijalog, pokušaj da se riješe problemi u komunikaciji suprotstavljenih strana.

"Opet su nas pozvali na jednu predstavu. Zvali su sindikate koji nisu u socijalnom sporu. Bili smo na sastanku o socijalnom dijalogu na kojem nam je Linić držao predavanje o ekonomskoj situaciji. Mi nismo htjeli razgovarati o zahtjevima jer o zahtjevima mogu razgovarati samo sindikati koji su u sporu" , kaže Vilim Ribić, šef Matice sindikata, koji javnosti i dalje ne želi otkriti hoće li nezadovoljni sindikati državnih i javnih službi doista štrajkovima blokirati sustav ili će sudjelovati u pregovorima i pokušaju mirenja. Vidjet ćemo, kaže, moramo dogovoriti.

Iz perspektive vladajućih današnji je sastanak bio uspješan - priopćili su kako su sudionici suglasili da će se razgovori nastaviti.

"U resornim ministarstvima će se održavati redoviti sastanci sa sindikatima, a svako ministarstvo će imenovati osobu zaduženu za kontakt sa sindikatima. O pitanjima o kojima postoji spor, Vlada će nastaviti razgovore sa tim sindikatima. Sudionici sastanka zaključili su da je nužno nastaviti razgovore o politici plaća u državnim i javnim službama, te će se na sljedećem sastanku u istom sastavu raspravljati o polaznim osnovama za politiku plaća u državnim i javnim službama", priopćili su iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava umjesto komentara ministra Miranda Mrsića.

Rječitiji je bio ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović u čijem bi resoru štrajk mogao itekako zakomplicirati tijek danas započete državne mature.

"Na tom sastanku smo se dogovorili da ćemo intenzivirati socijalni dijalog, da ćemo pokušati razrješiti sva sporna pitanja, a u pripremi je i novi zakon o plaćama. Prema tome, očekujem da će ovi razgovori koji su krenuli biti dovoljno kvalitetni i da ćemo doći do zajedničkih rješenja koja će dovesti do toga da štrajk nije potreban", rekao je Jovanović.

Uz profesore, za opći štrajk na referendumu se izjasnila i većina članova sindikata u državnoj administraciji, carini, zdravstvu, poreznoj upravi, policiji i drugim državnim službama. Ne pristanu li vladajući na socijalni dijalog i konkretne zahtjeve - za blokadu sustava članstvo je spremno.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.