Smanjenje plaće
Plaće rektorima i prorektorima bile više od plaća predsjednika i premijera
Odjeknulo je danas smanjenje plaće rektorima i prorektorima. Iako Vlada poručuje da je neprihvatljivo da rektori ili prorektori imaju veće plaće od predsjednika države ili Vlade, postavlja se pitanje je li u sjeni ove odluke još jedan sukob resornog ministra znanosti, obrazovanja i sporta Željka Jovanovića s akademskom zajednicom, a prvenstveno s rektorom zagrebačkog sveučilišta Aleksom Bjelišem.
Ministar Jovanović pojasnio je kako su rektori i prorektori do 2007. bili definirani kao državni dužnosnici te su im u tom smislu bili i određeni koeficijenti - za rektora 5,27, a prorektorima 4,98. Izmjenama i dopunama tog Zakona iz 2007. došlo je do promjena pa im se status državnih zamijenio s javnim službenicima te im je plaća počela rasti i zbog raznih dodataka. Iako je prošla Vlada trebala donijeti uredbu kojom će to regulirati, to je propustila učiniti, rekao je Jovanović.
"Pa je prema tome došlo do jedne, možemo reći pomalo apsurdne situacije da je, dok je plaća državnim tajnicima, pomoćnicima ministrima pala za 3%, rektorima i prorektorima od 2007. do 2013. plaća porasla za 44%", pojasnio je Jovanović te istaknuo da su plaće osječkog i zagrebačkog rektora veće od predsjednika države, a prorektora su na razini premijera.
"Znači, konkretno, da će se, na primjer, rektora Bjeliša spustiti otprilike na 35.500 kuna bruto što će iznositi 19.000 kuna neto, a sada je ta plaća iznosila 47.000 kuna bruto", istaknuo je Jovanović.
A imenom i prezimenom prozvani Aleksa Bjeliš za Media servis tvrdi ovakvim potezima Jovanović šalje zabrinjavajuće poruke. Podsjeća na njegovu odluku iz srpnja koja je, kaže, bila temelj za ovakvu današnju odluku Vlade.
"Po toj odluci se kaže da rektor bilo kojeg sveučilišta u Hrvatskoj ne smije, ovo 'ne smije' jako zvoni, imati plaću veću od plaće zamjenika ministra. Na taj način on hijerarhizira odgovornost i važnost pojedinih poslova i to baš u svom sektoru. Ja se na njegovom mjestu ne bih tako lako usudio sebe staviti iznad svega, ali to je njegov izbor", rekao je Bjeliš.
Iako će se ovim potezom smanjiti rashodi za ukupno 5 milijuna kuna što Vlada planira preusmjeriti na zapošljavanje znanstvenih novaka, Bjeliš kaže kako se ta odluka treba staviti u širi kontekst. Jer, tvrdi, sustav novaka je zastao, a kompenzira se ovakvim parcijalnim odlukama.
"Naravno, to dobro zvuči. Rektorima koji su previše plaćeni treba uzeti da bismo pomogli mladima. Ja ću to prvi podržati kada bi to bio dio jednog sustava koji daje nadu za optimizam. Ovo kako ministar sada vodi novačku politiku sigurno ne daje nadu za optimizam", kaže Bjeliš.
Vezane vijesti
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
-
Spomenari, što su iz starijeg razdoblja, često su bili pisani krasopisom, a crteži rađeni u tušu, olovci, olovci u boji, temperi i akvarelu
Izdvojeno
-
Istezanje svako jutro može poboljšati fleksibilnost i opskrbiti vas energijom za dan koji je pred vama. Većina ljudi ima potrebu protegnuti se nakon buđenja kako bi ublažili ukočenost zglobova i poboljšali cirkulaciju.
-
Gostujući kod Mile Moralić u Točki na tjedan, predsjednička kandidatkinja Ivana Kekin otkrila je što najviše zamjera aktualnom predsjedniku Zoranu Milanoviću
-
Širom Izraela u nedjelju su se oglasile sirene nakon čega je uslijedilo više raketnih napada iz smjera Libanona u kojima je ranjeno više ljudi, objavila je izraelska vojska.
-
Hrvatska još uvijek previše energenata uvozi te i dalje prevladavaju fosilni izvori, no ima sve uvjete za dobru zelenu tranziciju u kojoj će prevladavati energija iz obnovljivih izvora, naglasci su s konferencije Energetski sektor - prilike i izazovi.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.