Događaji

Predmeti u DORH-u

Općine prodavale državno vlasništvo - država odlučila stati tome na kraj

Općine prodavale državno vlasništvo - država odlučila stati tome na kraj

U svom sektoru za upravljanje nekretninama, državni ured za upravljanje državnom imovinom (DUUDI) imat će i odjel koji će se baviti isključivo rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa sa jedinicama lokalne samouprave, saznaje Novi List

Predviđa to Uredba o unutarnjem ustrojstvu DUUDI-ja o kojoj će Vlada raspravljati na današnjoj sjednici, a potreba države da ima službu koja će rješavati imovinsko-pravne odnose s lokalnom zajednicom najbolje govori kakvo stanje vlada u njihovim odnosima kad je u pitanju vlasništvo, prvenstveno, nad nekretninama. No neće posao te službe biti jedino rješavati predmete u kojima su država i lokalne vlasti suvlasnici neke nekretnine pa se godinama odlučuju kako je na najbolji način od mrtvog kapitala pretvoriti u imovinu koja donosi korist.

Morat će se ta služba baviti i slučajevima u kojima je lokalna zajednica bez da se konzultira sa državom prodala i njezino zemljište. Neki od tih slučajeva završili su kao predmeti u DORH-u, a u nekima je država postigla nagodbu o nadoknadi štete s lokalnim vlastima.

Tako je primjerice općina Polača građanima prodala zemljište čiji je vlasnik država i taj je slučaj predan Državnom odvjetništvu.
Status oduzete imovine definirat će se uredbom

- Imamo automobile koji stoje i po pet godina na dok proces traje. Država od toga nema nikakve koristi, zašto oni ne bi bili na korištenju u policiji ili institucijama koje se brinu o djeci ili nemoćnima. Vlasnici ionako za pet godina, ako sudske odluke budu u njihovu korist, neće tražiti povrat tog automobila nego će zahtijevati odštetu u novcu, zaključuju naši sugovornici iz DUUDI-ja. Tako će uskoro biti donesena i uredba koja će definirati status oduzete imovine.

- Građani koji su kupili to zemljište kupili su ga na natječaju općine, oni nisu ništa krivi, postupali su u dobroj vjeri, ali ne mogu se uknjižiti jer kupili su zemlju od države. Slučaj je morao ići na DORH, kažu naši sugovornici u DUUDI-ju. To je tek jedan od primjera u kojima lokalne vlasti prodaju i državnu imovinu, često svjesni što čine, ne misleći kakve će probleme uzrokovati trećoj strani, građanima ili investitorima. Nova služba unutar DUUDI-ja između ostaloga bi trebala bi se baviti i tim slučajevima. Uz to kroz nju će se nastojati razriješiti situacije u kojima je država vlasnik jedne trećine, ili jedne četvrtine nekog stana ili zemljišta dok je ostalo u vlasništvu lokalne zajednice. U takvim će se slučajevima predlagati zamjena imovine, pa će država i lokalna vlast primjerice moći zamijeniti nekretninu iste vrijednosti kako bi i jedni i drugi nad određenom imovinom imali stopostotno vlasništvo.

Služba za dionice

DUUDI će izravno upravljati jedino nekretninama koje su nužne za funkcioniranje države, primjerice u zgradama u kojima su smještena ministarstva ili agencije ili zavodi, dok će se za ostale nekretnine osnovati posebno trgovačko društvo koje će njima upravljati. Cilj je da se ta imovina konačno koristi u komercijalne svrhe i da državi donosi određenu financijsku dobit. To bi društvo trebalo upravljati primjerice sa stanovima i poslovnim prostorima u vlasništvu države. Trenutno država u vlasništvu ili suvlasništvu ima gotovo pet tisuća stanova. Kad su u pitanju dionice tim će dijelom imovine upravljati posebna služba, ali je u tom slučaju pitanje vlasništva potpuno čisto.

Uz to novo ustrojstvo predviđa i posebne odjele za vojne nekretnine, ali i odjel za oduzetu imovinu. Riječ je o imovinu koja je u kaznenim postupcima oduzeta vlasnicima i plan je da ona više ne stoji neiskorištena nego će se odrediti pravila po kojima će država koristiti.

NL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.