Događaji

Vukovar

Povijesna odluka: Gradsko vijeće proglasilo Vukovar mjestom posebnog pijeteta

Povijesna odluka: Gradsko vijeće proglasilo Vukovar mjestom posebnog pijeteta

Zadovoljni smo donesenom odlukom koja je povijesna za grad Vukovar, rekao je predsjednik Gradskog vijeća Željko Pinjuh

Odlukom većine članova Gradskoga vijeća Vukovar je od danas i službeno proglašen Mjestom od posebnog pijeteta, piše vecernji.hr

Odluka je donesena poslije burne rasprave o izmjenama i dopunama gradskoga Statuta pri čemu je prihvaćen prijedlog vijećnika koalicije HDZ - HSP dr. Ante Starčević dok su vijećnici SDP-a bili suzdržani, a SDSS protiv. Prema toj odluci u Vukovaru će se isključivo koristiti hrvatski jezik i latinično pismo dok se u temeljem Statuta cijelo područje grada Vukovara izuzima od primjene odredbi Zakona o uporabi jezika i pisma nacionalnih manjina u RH kao i od članka 12. Ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i to sve do ispunjenja uvjeta.

Predsjednik Gradskog vijeća Željko Pinjuh rekao da je da će već sutra potpisati odluku poslije čega gradonačelnik ima osam dana za ulaganje prigovora prije nego se usvojeni Statut proslijedi u Ured državne uprave na dalje razmatranje.

- Zadovoljni smo donesenom odlukom koja je povijesna za grad Vukovar. Mislimo da je velika većina građana grada zadovoljna. Svjesni smo da se i ova odluka ne odnosi na državne institucije, ali se nadamo da će država konačno uvažiti zahtjeve svojih građana, rekao je glasnogovornik Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Igor Gavrić koji je i gradski vijećnik iz redova HSPAS. Vijećnici su pred sobom imali tri prijedloga izmjena Statuta i to ovaj prihvaćeni koalicije HDZ - HSPAS, gradonačelnika Željka Saboa i SDSS-a. Govoreći o prijedlogu koalicije Ivan Penava (HDZ) rekao je da građani nisu tražili previše ali da to neki ne mogu ili ne žele da shvate.

- Ništa nismo tražili kada je riječ o selima sa većinskim srpskim stanovništvom. Imaju to pravo Italijani, Mađari pa neka imaju i Srbi. Ali ne dirajte pri tome Vukovar, ne igrajte se sa našim emocijama, istakao je Penava.

Vijećnicima se obratio i Goran Bošnjak, predsjednik Kluba vijećnika SDP-a koji smatra da se radi o nezakonitoj odluci te da su vijećnici propustili šansu donijeti kvalitetnu odluku. Prijedlog Saboa predviđao je unutarnje pravo korištenja dvojezičnosti dok bi postavljanje dvojezičnih natpisa na ulice, trgove, prometne znakove bilo onemogućeno. - Proglašavanje Vukovara mjestom posebnog pijeteta je samo deklarativno jer toga nema nigdje u zakonu. Isto tako niti jedan Statut ne može derogirati Ustavni zakon. Imali smo priliku prihvatiti prijedlog gradonačelnika koji je prihvatljiv za najveći dio građana ali nismo, rekao je Bošnjak.

Ukazao je i da je prijedlog statuta koalicije HDZ-HSPAS prepisan gotovo u cijelosti od gradonačelnika, ali i iskoristio priliku da podsjeti na usvojeni Statut 2009. godine kada je iz istoga izbačena formulacija da je hrvatski jezik i latinično pismo službeno na području grada. Dogradonačelnik iz redova SDSS-a Srđan Milaković rekao je da je razočaran ovakvim razvojem situacije te da se nada da će državne institucije usvojeni Statut staviti van snage i primjenjivati zakon. SDSS-ov prijedlog Statuta predviđao je punu upotrebu Ustavnog zakona i to na području cijeloga grada. Međutim, iz SDSS-a navode i kako im nije bio cilj izazivanje nereda nego da su željeli inicirati razgovor o konačnom prijedlogu do kojega nije došlo. Ukazali su i na određene obveze koje je Hrvatska preuzela i koje je dužna provoditi. Na usvojeni Statut pravo primjedbi ima gradonačelnik poslije čega on ide u Ured državne uprave na uvid.

Ako sve prođe odlazi u ministarstvo, a možda i na Ustavni sud. Bošnjak kaže da ministar uprave, ako procijeni da je Statut suprotan zakonu, ima mogućnost i da na kraju donese odluku o punoj primjeni zakona. Na današnjoj sjednici vijeća prisutno je bilo i desetak članova Stožera koji su konačnu odluku pozdravili pljeskom.

VL/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.