"Pomoć" stiže, blago Hrvatima!
Vlada ne isključuje, sindikati protiv: Je li MMF jedina opcija?
Čeka li Hrvatsku, osim ulaska u proceduru prekomjernog deficita i pozivanje u pomoć Međunarodnog monetarnog fonda? Iako odluke o tome još nema, iz Vlade već daju do znanja da takav aranžman nije isključen.
MMF bi preporuke za Hrvatsku trebao dati početkom iduće godine. Dosad su njihovi predstavnici već posjetili Linićevo i Grčićevo ministarstvo. Ministar financija u intervjuu Globusu najavio je da MMF ne treba odbaciti. Jer imat ćemo velikih problema ako nam se u prva četiri mjeseca 2014. ne dogodi rast. Da su u Vladi sve opcije otvorene, priznaje i ministar Maras, dok je potpredsjednik Vlade za gospodarstvo Grčić uoči sastanka s delegacijom MMF-a napomenuo.
"U ovom trenutku ne razmatramo tu opciju. Ispred nas je vrlo izazovno razdoblje i ovisno o tome kakvi će se trendovi nastaviti, donosit ćemo i odgovarajuće odluke", rekao je Grčić.
Da je Hrvatskoj nužan zaokret, predstavnici MMF-a jučer su upozorili i sindikate.
"Njihova ocjena je, s kojom se apsolutno slažemo, da Hrvatska spada među 10-ak zemalja u svijetu koja je evo već pet godina u negativnom gospodarskom rastu i da te trendove treba promijeniti", otkriva ekonomist SSSH Boris Fajs. No, sindikati sumnjaju da bi rigorozna štednja i forsirano smanjenje deficita donijeli išta dobro kako privatnom tako i javnom sektoru, ističe i predsjednik šef SSSH Mladen Novosel.
"Posljedica, ne samo za radnike u javnom sektoru, može biti drastična, ali isto tako posljedica za sve hrvatske građane može biti nepovoljna. Dakle, osnovno je pitanje ako je igdje MMF svojim dolaskom riješio probleme u toj zemlji, voljeli bi vidjeti taj primjer. Mi ga ne znamo", poručio je vladajućima Novosel.
Je li MMF za Vladu jedina solucija u sjeni prognoza Europske komisije o povećanju javnog duga i proračunskog deficita? Predrag Bejaković iz Instituta za javne financije nije posve siguran, iako bi, dodaje, dugoročno time odzvonilo neracionalnoj potrošnji.
"Moramo jednostavno biti skromni i živjeti u granicama mogućeg i financijski održivog. Nema razloga za strah od MMF-a. I opravdanje da nešto moramo raditi zbog MMF-a je isto tako neozbiljno. To moramo raditi zbog sebe i svojih najbližih, ako želimo da naša djeca i nerođeni unuci ne nose teret naše nepromišljenosti", kategoričan je Bejaković.
MMF je u Hrvatskoj prisutan još od 2003., kada je zaključen stand by aranžman. Dobijemo li uskoro novi, neizbježno je rezanje socijalnih prava. U svakom slučaju, u kombinaciji s nadzorom EU, bio bi to dvostruki osigurač dovođenja u red javnih financija. A za vladajuće, potvrđuje Luka Brkić s Fakulteta političkih znanosti, i svojevrstan alibi.
"Za provođenje onih mjera, jer to znači rezanje, imate nekakav dodatni alibi ili osnažujete na neki način svoje političke odluke s tim da vas netko drugi prisiljava da izvršite nešto što bi sami isto morali. I znate da morate, ali naprosto nemate političke snage, htijenja, volje, odvažnosti ili naprosto procjenjujete da bi cijela ta priča lakše prošla ako imate nekoga sa strane, nekog supervizora", pojašnjava Brkić.
Vezane vijesti
Izdvojeno
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14) i zadržali stopostotni učinak.
-
Raštika biblijskih dimenzija narasla je u vrtu virskog domaćina Nevenka Kapovića kojeg na otoku Viru svi zovu Veno.
-
U derbiju 17. kola SuperSport HNL-a Hajduk i Rijeka su pred 29.489 gledatelja na Poljudu odigrali 2-2. Hajduk je dva puta vodio, ali se Rijeka oba puta vratila i sačuvala remi ostavši tako i nakon 17 kola bez poraza.
-
U 12. kolu FavBet Premijer lige košarkaši Zadra gostovali su na vrućem terenu u Sinju kod Alkara gdje su odličnom obranom u posljednjoj dionici slavili rezutatom 61-71 (18-13-24, 26-15, 5-14).
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.